BRATISLAVA. Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) zverejnilo nové, detailné údaje o výskyte rakoviny na Slovensku.
Vďaka zavedeniu nového systému na zber a analýzu dát prináša NCZI komplexnejšie informácie o tom, aké typy rakoviny sa na Slovensku vyskytujú najčastejšie a ako sa ich výskyt vyvíja v čase.
Informovala o tom špecialistka komunikácie NCZI Diana Dúhová.
Nová, rozšírená interaktívna prezentácia sprístupňuje údaje o počte potvrdených novodiagnostikovaných zhubných nádorov z národného onkologického registra za obdobie rokov 1996 až 2015.
Novinkou sú očakávané počty novodiagnostikovaných prípadov zhubných nádorov na základe údajov zdravotných poisťovní a údajov o úmrtiach za roky 2016 až 2022.
"Interaktívna infografika prezentuje výskyt zhubných nádorov za roky 1996 - 2022 v absolútnej početnosti aj relatívnom vyjadrení, napríklad hrubá miera incidencie, vekovo štandardizovaná miera incidencie s doplnením údajov o úmrtnosti na zhubné nádory. Osobitnou časťou sú spracované výstupy obsahujúce ukazovatele súvisiace s vybranými diagnózami zaradenými do skríningových onkologických programov na Slovensku," doplnila Dúhová.
Vysvetlila, že Národný onkologický register Slovenskej republiky je centrálnou databázou, ktorá zbiera a zhromažďuje podrobné informácie o výskyte onkologických ochorení.
"Dlhé roky bol spracovávaný manuálne, prostredníctvom hlásení od lekárov a informačného systému neprepojeného s ostatnou infraštruktúrou v správe NCZI. Koncom roka 2023 prinieslo NCZI inováciu, a to využívanie nového informačného systému pre Národný onkologický register a aplikovanie algoritmu, ktorý analyzuje dáta zdravotných poisťovní o poskytnutej a uhradenej zdravotnej starostlivosti a liekov," priblížila.
Vďaka tomu podľa jej slov možno preklenúť informačnú priepasť, získať relatívne presné a aktuálnejšie informácie o onkologickej situácii, urýchliť proces napĺňania registra a analyzovať poskytovanie onkologickej starostlivosti naprieč Slovenskom.
"Na základe týchto údajov môžeme konať, či už ide o nasmerovanie zdrojov, zásobenie určitými liekmi alebo o urgentné prehodnotenie skríningových programov," podotkla.
Dúhová dodala, že na základe spracovaných dát výstupov získaných na základe algoritmu napríklad teraz NCZI eviduje v počte novodiagnostikovaných zhubných nádorov v roku 2022 nárast o 40 prípadov na 100 000 osôb oproti roku 1996.