BRATISLAVA. Vysoké teploty, chrípka či úrazy. Urgenty a pohotovosti v detských fakultných nemocniciach čaká počas Vianoc opäť zvýšený nápor pacientov.
Viaceré z nich, ako napríklad Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) na bratislavských Kramároch či Detská fakultná nemocnica v Banskej Bystrici, preto posilňujú svoje tímy lekárov a sestier.
Napriek tomu vyzývajú rodičov, aby sa snažili svoje deti najskôr liečiť doma a až ak sa im nedarí, prišli na pohotovosť. Hrozí totiž, že ak ich dieťa nebude mať vážne zdravotné problémy, na pohotovosti môže na ošetrenie čakať aj niekoľko hodín.
Dôležité je tiež rozlišovať medzi urgentom a pohotovosťou. Na urgent sa s dieťaťom chodí, ak je v život ohrozujúcom stave. Napríklad po vážnom úraze. Naopak, na pohotovosť pri zvyšujúcej sa teplote, ktorú rodič nevie dieťaťu znížiť a jeho zdravotný stav neznesie odklad do rána, aby ho vyšetril jeho detský lekár.
V článku sa dočítate
- aké pomôcky ponúkajú nemocnice rodičom pri rozhodovaní sa o návšteve urgentu či pohotovosti,
- v čom spočíva domáca liečba dieťaťa pred návštevou lekára,
- ako sú detské nemocnice pripravené na sviatky.
Dotazník na správne rozhodnutie
Ak sa rodič rozhoduje, či ísť s dieťaťom na pohotovosť, užitočné je vyplniť najskôr dotazník, ktorý ponúka v rámci svojej aplikácie NÚDCH.