SME

Majerský odmietol dohody s koalíciou výmenou za podporu návrhov zákonov od KDH

V koalícii sú podľa Žigu otvorené dvere na diskusiu aj s opozíciou.

Šéf KDH Milan Majerský.Šéf KDH Milan Majerský. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Opozičnému KDH prešli v uplynulom roku v Národnej rade (NR) SR niektoré návrhy zákonov. Šéf hnutia Milan Majerský vraví, že sa to podarilo vďaka dlhodobej príprave a diskusii s každým poslaneckým klubom.

Tvrdí, že nejde o dôsledok zákulisných dohôd. Podpredseda NR SR Peter Žiga (Hlas) poverený jej riadením odmieta politický obchod s KDH, ktorému prešli v parlamente zákony. Zdôraznil, že pokiaľ príde opozícia so zákonom, ktorý vládnej koalícii vyhovuje, tak ho vie schváliť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zákon o turistických trasách z dielne KDH prešiel v decembri do druhého čítania, podporila ho celá koalícia i opozícia. Podľa Majerského sa im podarilo koalíciu presvedčiť o potrebe zákona.

SkryťVypnúť reklamu

"Z tohto zákona nevieme vytlačiť žiaden politický kapitál, jednoducho to je zákon, ktorý je síce prospešný, no nikto na tom nezarobí, nie je to nejaký biznis zákon. Je to zákon, ktorý pomáha pri rozvoji cestovného ruchu," povedal šéf KDH v rozhovore pre TASR s tým, že ide o malé víťazstvo, keďže zákon ešte nemusí definitívne prejsť.

Súvisiaci článok SNS podporí do funkcie šéfa parlamentu kandidáta Hlasu. Danko hovorí o potrebe spájania Čítajte 

Kresťanským demokratom tiež prešiel zákon týkajúci sa malých prevádzkovateľoch čistiarní odpadových vôd a tiež zákon súvisiaci s problematikou medveďov.

Majerský tvrdí, že poprosil ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS), nech rieši problematiku cez zákon o civilnej ochrane, čo bolo akceptované.

Majerský odmieta, že by malo hnutie od koalície výhody.

"Práve, naopak, sme v permanentnom konflikte s vládnymi predstaviteľmi. To, že to prešlo, bolo podľa mňa tým, že sa snažíme byť naozaj konštruktívni," ozrejmil.

SkryťVypnúť reklamu

"Zatiaľ sme so žiadnou politickou stranou o žiadnom 'bartri', výmene alebo podpore inej legislatívy pre nich nerozprávali. To môžem povedať s absolútne čistým svedomím," vyhlásil.

Žiga nevidí problém podporiť dobré návrhy

"S niektorými stranami viete viesť konštruktívny dialóg a aj konštruktívny konflikt je niekedy dobrý," povedal Žiga v rozhovore pre TASR.

"Diskutovali o tom aj s našimi poslaneckými klubmi, takže nevidím problém, že by sa ten zákon schválil," reagoval na zákon o turistických trasách z dielne KDH.

"Prišli, komunikovali a prešlo to. Keby prišlo PS alebo SaS s niečím podobným, tiež nevidím problém, že by to prešlo," dodal.

Aj pri zákone týkajúcom sa problematiky medveďov z dielne kresťanských demokratov išlo podľa neho o praktické riešenie situácie v regiónoch, ktoré podporili.

SkryťVypnúť reklamu

V koalícii sú podľa Žigu otvorené dvere na diskusiu aj s opozíciou.

"Keď príde niekto konštruktívne komunikovať, debatovať, riešiť nejaký konkrétny problém, nevnímam to tak, že by vládna koalícia zatvárala dvere," skonštatoval.

Pripomenul, že o praktických veciach v rámci fungovania v parlamente sa dohadujú naprieč politickým spektrom na poslaneckom grémiu.

"Je to čisto o komunikácii, keď sa viete otvorene rozprávať aj s druhou stranou politického spektra a dohodnúť sa na nejakých pravidlách, tak tie potom prechádzajú všeobecným súhlasom v parlamente," skonštatoval.

SaS vníma spoluprácu v opozícii pozitívne

Opozičná strana SaS vníma spoluprácu v opozícii v parlamente pozitívne. Hnutie Slovensko ako partnera naďalej odmieta. Nevie si predstaviť spolupracovať s ľuďmi, ktorí spolupracovať nechcú. Vyplýva to z vyjadrenia lídra strany a poslanca Národnej rady (NR) SR Branislava Gröhlinga v koncoročnom rozhovore pre TASR.

SkryťVypnúť reklamu

"SaS spolupracuje s PS a KDH. Spolupracujeme vo verejnom živote v rámci protestov aj v parlamentnom živote v rámci spoločných návrhov zákonov a uznesení aj tlačových konferencií. Spolupráca je dobrá, hoci každá strana má svoju identitu," skonštatoval.

Spoluprácu s poslancami z klubu Slovensko, Za ľudí a KÚ si Gröhling nevie predstaviť. "Nemôžete spolupracovať s niekým, kto vás neustále uráža a nebojuje proti vládnej koalícii, ale skôr na všetky strany smerom k opozícii," podotkol.

Gröhlinga však prekvapili aj niektoré postoje partnerov z radov kresťanských demokratov. "Niekedy ma zarazí postoj KDH smerom k vládnej koalícii. Niekedy podporia zákon, ktorý nemusia a niekedy vládna koalícia podporí niektoré návrhy KDH. Otvára to nejaké otázky, ale tie si musí zodpovedať KDH smerom k svojim voličom," uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

On sám sa opäť vyhranil voči prípadnej spolupráci s Hlasom-SD a Smerom-SD. "Vláda s Hlasom aj Smerom sú pre mňa nepredstaviteľné. Nie je to iba môj názor, ale názor predsedníctva SaS aj celej strany," deklaroval.

Za pozitívne označil vzťahy SaS a PS. Nenaštrbil ich podľa neho ani vstup Ivana Korčoka, ktorý zastával funkciu ministra zahraničných vecí ako nominant SaS, do PS. Odlevu voličov sa v tejto súvislosti neobáva.

Mieni, že obe strany sú iné, PS je podľa neho progresívne hnutie venujúce sa kultúre a životnému prostrediu a SaS je orientovaná ako pravicová ekonomická strana.

Voči opozičným stranám nemáme žiadnu zášť, vyhlásil Šipoš

Poslanecký klub Slovensko, Za ľudí a KÚ bol a je ochotný spolupracovať s ďalšími opozičnými parlamentnými stranami. Deklaroval to jeho šéf Michal Šipoš v koncoročnom rozhovore pre TASR.

SkryťVypnúť reklamu

Poukázal na to, že vždy boli ochotní pripojiť podpisy k odvolávaniu jednotlivých ministrov v parlamente a zapájali sa do rozpravy.

Opozičným PS, SaS a KDH však vyčíta, že jasne neodmietli prípadnú povolebnú spoluprácu s Hlasom. Mrzia ho aj ich niektoré postoje voči ich hnutiu, napríklad pri debatách v televíznych diskusiách.

"Vládni politici Smeru, Hlasu, SNS sa rozhodli, že nebudú chodiť do debát práve s naším hnutím. (...) My sme druhé najsilnejšie opozičné hnutie v parlamente a naši kolegovia z opozície pristúpili na tú hru a ten čas, ktorý tam oni trávia, je veľakrát na úkor nášho hnutia. Toto je podľa mňa nefér, nekolegiálne a myslím si, že to nie je demokratické," skonštatoval.

Šipoš však deklaroval, že voči opozičným stranám nemajú žiadnu zášť. Ich poslanecký klub bol v rámci štandardnej spolupráce v parlamentnej opozícii podľa jeho slov vždy nápomocný. Mrzí ho však, že opozičné PS, SaS a KDH nevedia jednoznačne vylúčiť povolebnú spoluprácu so stranou Hlas.

SkryťVypnúť reklamu

"My od začiatku permanentne a jasne komunikujeme, že pre nás sú Hlas, Smer a SNS stranami, s ktorými nikdy nebudeme spolupracovať," povedal.

Nesúhlasí ani s niektorými postojmi opozičníkov pri hlasovaní. Narážal napríklad na voľbu Richarda Glücka (Smer) za predsedu parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť, ktorého podporilo 85 zákonodarcov.

Peter Žiga

Verejnoprávna televízia svojich zamestnancov písomne napomenula.

Rada STVR stále nie je plne personálne obsadená.


TASR 2
Peter Žiga

Ak má Trump iné videnie fungovania NATO, budeme musieť reagovať.


TASR 11
Peter Žiga.

Žiga si nevie predstaviť, že by sa našlo 90 poslancov, ktorí by zahlasovali za skrátenie volebného obdobia.


TASR 8
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 642
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 6 509
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 030
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 425
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 116
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 035
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 798
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 326
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vo veku 88 rokov zomrel pápež František. Pohreb sledujeme naživo.

Vo veku 88 rokov zomrel pápež František. Pohreb sledujeme naživo minútu po minúte.


a 3 ďalší 41
Šimon Nemec oslavuje v šatni dôležitú výhru New Jersey.

Kamaráti strelili prvé play-off góly.


Martin Turčin
Ilustračné foto.

Zaujímavosti zo sveta ekonomiky a biznisu.


1
Mariana Čengel-Solčanská. (Zdroj: ARCHÍV M.Č.S.)

Najmocnejší muži planéty sa usadia okolo jeho rakvy.


10

Sportnet

Jakub Šiarnik.

Jakub Šiarnik prišiel o podporu z rezortného strediska.


Stanislav Lobotka v zápase s Atalantou.

Stanislav Lobotka však v rozhovore pre Radio CRC hovoril o tom, čo pre neho Neapol znamená.


Bitka hokejistov Montrealu a Washingtonu na striedačke Capitals.

Canadiens vyhrali domáce stretnutie 6:3.


Boris Valábik bol hosťom MVP Talkshow.

Hosťom MVP Talkshow Stanislava Benčata bol bývalý hokejista a expert Boris Valábik.


Stanislav Benčat
SkryťZatvoriť reklamu