Bratislava 16. augusta (TASR) - Požiadavkou KDH na odvolanie ministra hospodárstva a predsedu ANO Pavla Ruska z funkcie ministra vyvrcholili dlhoročné spory oboch strán, ktoré medzi sebou viedli od vzniku vládnej koalície pred troma rokmi.
Len štyri mesiace po voľbách, začiatkom roka 2003, vyzval Rusko ešte ako podpredseda parlamentu k odstúpeniu z funkcie ministra vnútra Vladimíra Palka. Dôvodom malo byť odpočúvanie jeho mobilného telefónu. Palko argumentoval chybou v odpočúvacom zariadení s tým, že išlo o odpočúvania SIS, ktoré sa omylom dostali do systému rezortu vnútra. Polícia nakoniec došla k záveru, že odpočúvaná bola redakcia denníka Sme, zodpovednosť nepadla na žiadnu z inštitúcií.
Dôveru ANO voči SDKÚ a KDH naštrbila v tom čase aj akcia v hoteli Hubert v Tatranskej Polianke, kde dovolenkoval Rusko a vtedajší minister hospodárstva Robert Nemcsics a počas ktorej sa stretli aj s premiérom. Po návrate z dovolenky sa dozvedeli, že v hoteli sa objavili kriminalisti, ktorí vyšetrovali hostí a zisťovali informácie o obidvoch politikoch. Dôvodom mala byť informácia o stretnutí politikov ANO s údajným šéfom podsvetia Mikulášom Černákom, ktorú premiérovi poskytol jeden z členov premiérovej ochranky. Rusko sa však stretol s exministrom Ľudovítom Černákom.
Ešte koncom roka 2002 sa KDH a ANO dostali do konfrontácie v otázke politických nominácií do orgánov Slovenských elektrární (SE). Podľa KDH sa mali do SE po politickej línii dostať predovšetkým zástupcovia ANO. KDH vtedy ako politický nástroj využilo hlasovanie proti prezidentom vrátenej novele zákona o verejnej službe, čo spôsobilo v štátnom rozpočte "sekeru" vo výške takmer 3,5 miliardy korún.
Kríza medzi liberálmi a kresťanskými demokratmi pokračovala v roku 2003 návrhom ANO, ktoré do parlamentu predložilo novelu zákona o umelom prerušení tehotenstva. KDH to považovalo za porušenie Koaličnej zmluvy. ANO novelou reagovalo na podnet, ktorý voči interrupčnému zákonu podalo KDH na Ústavný súd SR v roku 2001.
V lete 2003 KDH podalo žalobu voči Ruskovi na ochranu svojho dobrého mena. Predsedu ANO totiž obvinil banskobystrický podnikateľ František Mojžiš z vydierania prostredníctvom sily jeho médií. Rusko po výpovedi u špeciálneho prokurátora povedal, že "je vážne podozrenie, že práve z peňazí, ktoré Mojžiš poskytol firme Maana, táto doplatila 10 miliónov korún za predaj budovy na Žabotovej ulici". KDH roky sídlilo v spomínanej budove. Rusko naznačil, že Mojžiš tak nepriamo sponzoroval hnutie. Líder aliancie navyše spor s Mojžišom vnímal aj ako konflikt s rezortom vnútra. Podľa Ruska Mojžiš požíval štátnu ochranu.
Konflikty medzi stranami dokumentovala aj dvojnásobná neúspešná tajná voľba podpredsedu ANO Ľubomíra Lintnera na post podpredsedu parlamentu po odchode Ruska do exekutívy.
Tohto roku aliancia vyzvala na odstúpenie z funkcie ministra školstva Martina Fronca, ktorému v parlamente nevyjadrila dôveru. Fronc je tak jediným ministrom, ktorý nemá dôveru NR SR. Liberáli zároveň nepodporili jeden z ťažiskových reformných zákonov koalície - reformu vysokého školstva, ktorá mala zakladať spoplatnenie štúdia na vysokých školách. Zároveň stiahli s postu štátneho tajomníka rezortu školstva svojho nominanta Františka Tótha a do konca volebného obdobia ho už neobsadia.
Trvalý spor predstavuje postoj ANO k financovaniu cirkví. Liberáli v prvej polovici volebného obdobia síce problematiku neotvárali, na jar 2005 však vyzvali cirkvi urobiť súpis svojho majetku. Na jeseň chcú do parlamentu predložiť novelu zákona o financovaní cirkví. Podľa nej by sa o štátne peniaze mohli uchádzať iba tie cirkvi, ktoré by predložili súpis svojho majetku. Rusko avizoval, že v prípade neschválenia zákona z neho aliancia spraví pilier volebného programu. bmg mh tal