BRATISLAVA. Januárová cesta parlamentnej delegácie do Moskvy má za cieľ obnoviť komunikáciu a načerpať informácie, ktorými je potrebné Slovákom "otvoriť oči", ako to v Ruskej federácii funguje, osobitne v oblasti hospodárskej spolupráce so Západom.
V diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol predseda koaličnej SNS a podpredseda Národnej rady Andrej Danko.
Obnoviť vzťahy s Ruskom
Potvrdil, že sa stretne s predstaviteľmi ruského parlamentu i vlády.
"Chceme pochopiť určité pozície, legislatívu a obnoviť niektoré vzťahy s Ruskom," uviedol Danko, ktorý sa chce zamerať aj na otázky spolupráce s veľkými západnými spoločnosťami.
"Chcem ľuďom na Slovensku otvoriť oči, lebo tu je to deklarované, akoby s Ruskom žiadne nemecké či americké firmy neobchodovali," upozornil.

Cestu šesťčlennej parlamentnej delegácie, zloženej z poslancov Smeru a SNS, vníma ako pokračovanie dialógu, ktorý na svojej úrovni pri stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom otvoril pred Vianocami premiér Robert Fico zo Smeru.
Danko zároveň zdôraznil význam ruského plynu pre Slovensko i celú Európu.
"To nie je tak, že zo dňa na deň môžete začať využívať iný plyn. Podobne jadrové palivo, podstata je taká, že do našich elektrární nemôže ísť žiadne iné jadrové palivo než ruské," upozornil.
Za falošné označil preto vyjadrenia, ktoré z Európy zaznievajú, o odstrihnutí sa od ruských dodávok, lebo západné spoločnosti ďalej na ruskom trhu fungujú.
Sen o mierovom samite
Podpredseda parlamentu sa vyjadril i k téme možného mierového rusko-ukrajinského samitu v Bratislave.
Hlavné mesto Slovenska môže byť podľa Danka skutočne dejiskom takéhoto stretnutia. Vyzval opozíciu, aby sa k tejto myšlienke pridala a pomohla ju uskutočniť.
"My vieme dohodnúť Putina, oni nech sa posnažia, aby presvedčili (Volodymyra) Zelenského (prezidenta Ukrajiny, pozn. TASR)," uviedol. Je si istý, že problémom konania samitu by nebol ani medzinárodný zatykač na ruského prezidenta.
"To sú také politické tance," poznamenal. Nevie si predstaviť Putinovo zatknutie v "pozícii, ktorú Ruská federácia má". Šéf SNS pripomenul, že rovnako je to aj v prípade izraelských predstaviteľov.
Kritika, výčitky, podozrievanie
Dotkol sa aj vzťahov v koalícii, pričom priznal, že sú "ťažké" a je potrebné ich usporiadať. Za zdroj problémov označil správanie sa časti poslancov za stranu Hlas.
Danko už nemá záujem byť šéfom parlamentu a tvrdí, že nemusí byť ani jeho podpredsedom. Prioritou je pre šéfa SNS zachovanie súčasnej vlády.
"Niektorí členovia Hlasu si vedia predstaviť alternatívu k súčasnej vláde," uviedol o poslancoch okolo Samuela Migaľa.
"Toho ja sa bojím, že začínajú viac inklinovať k Progresívnemu Slovensku a Hlas si musí urobiť poriadok vo svojej strane," povedal Danko.

Problém je podľa Danka v tejto súvislosti aj nevraživosť medzi prezidentom Petrom Pellegrilnim a premiérom Robertom Ficom. Zároveň vyhlásil, že vidí isté snahy o úradnícku vládu a "popravu Roberta Fica".
"A vtedy by rozhodoval o vláde prezident Peter Pellegrini," uviedol Danko. Doplnil však, že treba rozlišovať jeho vzťah s prezidentom a vzťah SNS a Hlasu. "Ja chcem mať dobrý vzťah so stranou Hlas," zdôraznil Danko.
Filozofia Pelelgriniho ešte od čias, keď bol premiérom bola podľa predsedu SNS "vydráždime Andreja Danka ,nech on ja za zlého pred národom". Danko však odmieta byť za hlupáka.
Hlava štátu musí mať podľa Danka na pamäti, že vo voľbách vyhral ako kandidát koalície. "Mal by mať bližšie k nám ako k opozícii," vyhlásil.
Vyjadril sa aj k novej verzii slovenskej hymny, v ktorej nevidí žiadny problém. Vyrušuje ho však, ak sa k dielu vyjadrujú ľudia, ktorým podľa neho neprislúcha hodnotiť úpravu slovenskej hymny.