BRATISLAVA. Úrad komisára pre deti dostal v minulom roku v porovnaní s rokom 2023 o 76,5 percenta podnetov viac. Kým v roku 2023 prijal 255 podnetov, vlani to bolo 450 podnetov.
Ako uviedli z Úradu komisára pre deti, tento nárast reflektuje pretrvávanie problémov, ktorým čelia deti na Slovensku, ale aj zvýšenú informovanosť verejnosti o možnosti obrátiť sa na úrad.
Problémy pri rozchodoch rodičov
V roku 2024 sa najviac podnetov týkalo oblasti rodinného života. Úrad často riešil podnety týkajúce sa rodičovských konfliktov, problémov týkajúcich sa styku s oboma rodičmi, ale aj nezákonného premiestnenia detí cez hranice, náhradnej starostlivosti a ochrany rodinného života.
„Tieto podnety reflektujú potrebu intenzívnejšej podpory rodín a lepšej ochrany detských práv v rozvodových a rozchodových procesoch,“ uvádza Úrad.
Ďalšou najčastejšie riešenou kategóriou podnetov bola ochrana pred násilím. V tejto oblasti išlo o podnety týkajúce sa psychického či fyzického násilia, i šikany.
Viaceré podnety, ktoré sa týkali domáceho násilia alebo možného sexuálneho zneužívania, odstúpil Úrad komisára pre deti na prešetrenie polícii.
Chudoba, vzdelanie, zdravotná starostlivosť
Treťou najčastejšou kategóriou podnetov boli podnety týkajúce sa dodržiavania základných detských práv. Patrí sem napríklad právo na primeranú životnú úroveň, právo na prístup k vzdelaniu, zdravotnej starostlivosti, ochrane súkromia či právo na štátne občianstvo.
„Veľkú pozornosť venoval Úrad komisára pre deti problematike prevencie šikany a bezpečia detí, a to formou priamych prednášok na školách, ktoré od februára 2024 absolvovalo pod vedením odborníkov z Úradu komisára pre deti celkovo 6 300 detí a 1 100 pedagógov. Témami bolo predchádzanie nenávistnému konaniu, manipulácia, agresia, šikana a kyberšikana, a riziká závislostí,“ približuje Úrad komisára pre deti a dodáva, že za týmto účelom realizovali 160 náučných osvetových aktivít.
Počas uplynulého roka sa Úrad systémovo venoval viacerým témam. Išlo napríklad o problematiku reedukačných centier, duševného zdravia detí a mládeže, detskej participácie, v rámci ktorej sa na zasadnutiach parlamentu detí a mládeže Slovenska venovali napríklad problémom školstva či šikany.
Medzi systémové témy roka 2024, ktorým sa Úrad komisára pre deti venoval, patrí aj pomoc deťom z Ukrajiny, regulácia mobilov na školách, iniciovanie zákazu voľného predaja semisyntetických kanabinoidov v automatoch v nákupných centrách, ale aj medzinárodná spolupráca.
Rok Lepších vzťahov
Úrad komisára pre deti sa stal vlani generálnym koordinátorom pre tému ochrany detí v náhradnej starostlivosti na medzinárodnej konferencii ENYA24. Tá bola po prvýkrát organizovaná na Slovensku. Inicioval aj európsku výzvu na riešenie problémov detí v náhradnej starostlivosti.
„Záver roka patril téme rodičovských konfliktov a zberu dát pre nový prieskum názorov detí, ktoré budú prezentované v prvom kvartáli roka 2025. Pri príležitosti 100. výročia detských práv vydal Úrad výzvu, aby sa rok 2025 stal rokom Lepších vzťahov. Presné čísla a štatistiky budú štandardne zverejnené v komplexnej správe, ktorú Úrad komisára pre deti predloží poslancom Národnej rady SR,“ uzatvára Úrad komisára pre deti s tým, že správu si verejnosť bude môcť pozrieť na jeho webe.