Tlačová konferencia opozičných lídrov k zvolaniu mimoriadnej schôdze. Zdroj: Dávid Zimmerman/SME
BRATISLAVA. Opozičné strany Progresívne Slovensko (PS), strana Sloboda a Solidarita (SaS) a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) podali návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu k zahraničnopolitickej orientácii Slovenska. Pýtať sa budú na cestu premiéra Roberta Fica do Moskvy.
Návrh na zvolanie schôdze, pod ktorým je podpísaných 42 poslancov, už odovzdali v Národnej rade SR.
Rokovať sa začne v utorok 14. januára od 10. hodiny, informoval odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady SR.
Existenčné ohrozenie
Podporu pre uznesenie, ktoré by jasne potvrdzovalo zahraničnopolitickú orientáciu na Európu, Európsku úniu a NATO chcú hľadať aj medzi ďalšími poslancami a poslankyňami Národnej rady SR, „či už v opozícii, ale aj v koalícii, pretože ide o všetko, a ak Slovensko vypadne zo slobodnej Európy, tak potom sa už nie je o čom baviť. Je to existenčné ohrozenie,“ povedal predseda PS Michal Šimečka na tlačovej besede.
V piatok 10. januára zároveň bude k tejto téme mimoriadne zasadnutie parlamentného výboru pre európske záležitosti aj za účasti europoslancov. Zároveň sú na piatok naplánované aj protesty v Bratislave a ďalších slovenských mestách.

Podľa Šimečku bude hlasovanie o potvrdení zahraničnopolitickej orientácie Slovenska prvý nutný krok a test toho, či pre akékoľvek zmeny, ktoré chce robiť Robert Fico v zahraničnej politike smerom na východ, má vôbec podporu väčšiny v parlamente.
„Naši poslanci a poslankyne sú pripravení pristúpiť aj k odvolávaniu predsedu vlády, keď bude reálna šanca, že sa to môže podariť,“ dodal.
Väčšina chce zostať v slobodnej Európe
Podľa Šimečku sa napĺňajú obavy zo scenárov, pred ktorými varovalo PS v kampani pred európskymi voľbami a Robert Fico pripravuje pôdu pre to, aby Slovensko vyviedol z Európy.
Vo svojom poslednom videu na sociálnej sieti ohlásil, že navrhne nové memorandum k zahraničnopolitickému smerovaniu Slovenska, čo opozícia považuje za mimoriadne nebezpečné.
„Z prieskumov vieme, že väčšina ľudí na Slovensku si praje, aby naša krajina zostala v slobodnej Európe. Predseda vlády nemá žiadny mandát ani z národnej rady, ani z volieb, aby tento kurz svojvoľne menil,“ zdôraznil Šimečka.
Podľa neho má Fico na cestu do Moskvy aj na nové memorandum jediný dôvod – zakryť svoju vlastnú neschopnosť.
Upozornil na to, že Fico na ľudí uvalil drahotu a počas štrnástich rokov nedokázal vyriešiť jediný problém, ktorý ľudí skutočne trápi, a to napriek tomu, že mal na to miliardy eur z eurofondov a mal všetky možnosti to urobiť.
„Nemôžeme mu dovoliť, aby zničil osud celým generáciám. Ide o slobodné a demokratické Slovensko a jeho budúcnosť v Európe,“ zdôraznil Šimečka.
Ničia sa vzťahy so spojencami
Poslanec Juraj Krúpa z SaS povedal, že Slovensko sa nachádza v zásadnom dejinnom období, ktoré ovplyvní jeho smerovanie do budúcnosti.
„Od začiatku roka sme svedkami kampane podľa kremeľského manuálu proti Ukrajine, ktorú spustil Fico po návšteve Kremľa, na ktorej dohodol nevieme čo,“ hovorí Krúpa a poukazuje na ochladnuté vzťahy s našimi partnermi a spojencami.

„S Českou republikou je koniec nadštandardným vzťahom, s Poľskom nemáme v podstate žiadne vzťahy, Macron vyškrtol Fica zo svojho zoznamu, Slovensko nenavštevuje nik a my nemáme žiadne významnejšie bilaterálne rokovania s našimi partnermi a spojencami,“ dodal.
Fico koná ako monarcha
Vláda nás podľa neho svojou „politikou na všetky štyri svetové strany“ dostala do samoizolácie a ťahá Slovensko len na východ. Fico otvára druhý front proti Ukrajine a aj proti Bruselu.
„Fico nie je štát, nie je monarcha, ktorý sa rozhodne bez diskusie s kýmkoľvek urobiť zmenu zahraničnopolitického smerovania,“ podčiarkol.
Krúpa tiež poukazuje na nejednotnosť Hlasu a je podľa vlastných slov sám zvedavý, ako sa situáciu v Hlase vyvinie, keďže strana sa pasovala za garanta zahraničnopolitického ukotvenia Slovenska v rámci súčasnej koalície.
Hazard s hospodárstvom a bezpečnosťou
Podpredseda KDH Marián Čaučík uviedol, že Ficova cesta do Moskvy priniesla zneistenie a pocit hanby za premiéra.
„Ľudia sa pýtajú, čo majú robiť, aby dali najavo, že to nebolo v ich mene. Robert Fico ich takto pozval veľmi efektívne na protesty,“ myslí si.
Dodal, že suverénna zahraničná politika znamená hájiť záujmy Slovenskej republiky a nie podkladať sa totalitnému štátu.
KDH vníma Ficovu nedávnu cestu do Moskvy ako hazard s hospodárskou a bezpečnostnou politikou Slovenskej republiky.
„Robert Fico rád hovorí, že opozícia straší, ale je to práve naopak. Je to on, kto vyvoláva strach a ničí dôveru svojich partnerov v EÚ, partnerov v koalícii, nás v opozícii a u ľudí na Slovensku,“ doplnil Čaučík.
Mimoriadna schôdza nestačí
Hnutie Slovensko považuje iniciovanie zvolania mimoriadnej schôdze ostatnými opozičnými stranami za príliš málo, uviedol poslanec Michal Šipoš, šéf poslaneckého klubu, zloženého z hnutia Slovensko, strany Za ľudí, Kresťanskej únie.
Šipoš vyhlásil, že hnutie ihneď po ceste Roberta Fica do Moskvy ponúklo ostatným opozičným stranám svojich 14 podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze na vyslovenie nedôvery premiérovi.
"Čo ešte ten Fico musí vyviesť? Čo čakáme, kým sem dovezie ruských vojakov ako v 68. a napíšu pozývací list s Blahom a budú tu bozkať Putina pri Hlavnom námestí, alebo čakáme, kým naši partneri v Severoatlantickej aliancii povedia, že choďte preč?" pýtal sa Šipoš.
Hnutie deklarovalo, že sa na mimoriadnej schôdzi napriek výhradám zúčastní a "jednoznačne" bude hlasovať za uznesenie, ktoré opozičné strany predkladajú.
Šutaj Eštok: Opozícia je hysterická
Vládna koalícia chce stavať mosty na všetky štyri svetové strany. Opozícia je nastavená nepriateľsky voči vlastnej krajine.
Vo videu na sociálnej sieti to uviedol líder Hlasu a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Opoziční predstavitelia podľa neho spustili nemiestnu hystériu po tom, čo sa Slovensko ponúklo ako priestor na rozhovory o mieri.
"Nepamätám si, či malo niekedy Slovensko opozíciu, ktorá dokázala byť tak nepriateľsky nastavená voči vlastnej krajine, ako je tá naša súčasná. Hystéria, ktorú spustili za mediálnej pomoci kvôli snahám vlády a prezidenta ponúknuť Slovensko ako priestor na rozhovory o mieri, je nemiestna a úbohá," povedal Šutaj Eštok.
Politika opozície je podľa neho plná nenávisti a negativity. "Nech by urobila vláda SR čokoľvek, všetko bude zlé. Najhoršie je, že ich hysterickosť škodí samotnému Slovensku," skonštatoval. Vyzval opozíciu, aby rešpektovala výsledky parlamentných volieb.