BRATISLAVA. Bibiana, Slovenské národné divadlo, Slovenská národná galéria, Slovenské národné múzeum, Pamiatkový úrad a teraz Slovenské literárne centrum.
Ministerka kultúry za SNS Martina Šimkovičová pokračuje aj v novom roku vo výmenách riaditeľov inštitúcií, ktoré patria pod jej rezort. Dôvody sú stále vágne, ministerstvo však už na rozdiel od Bibiany postupovalo bez vulgarizmov a urážok.
Šimkovičová odvolala šéfa literárneho centra Pavla Sibylu, ako dôvod uviedla, že chce zabezpečiť plynulý chod úradu. V polovici januára mal nastúpiť na rodičovskú dovolenku.
V článku sa dočítate:
- či je odvolanie v súlade so zákonom,
- ako reagoval Murín na kritiku svojich kolegov spisovateľov,
- prečo sa stal slovenský klub medzinárodnej organizácie spisovateľov pod Murínovým vedením mizogýnnym.
Vedela o tom aj ministerka. Sibyla s tým v októbri oboznámil ministerstvo a v novembri posielal list Šimkovičovej, v ktorom ju okrem dátumu odchodu informoval aj o svojom zástupcovi.
Mal sa ním stať spisovateľ Marek Vadas, ktorý v centre pracuje 12 rokov, šéfoval marketingovému oddeleniu, je šéfredaktorom magazínu Knižná revue a donedávna pôsobil ako zástupca riaditeľa. Sibyla si ho vybral už rok dozadu s tým, že plánoval odchod na otcovskú dovolenku.
Namiesto neho však bude centrum viesť spisovateľ publikujúci na niekoľkých konšpiračných portáloch Gustáv Murín. Známym sa stal najmä vďaka knihám o mafii, prevažne poskladaných z novinových správ. Niektoré publikoval cez Torden, vydavateľstvo šíriace prokremeľskú propagandu.
Časť spisovateľov označila kandidáta za hrozbu pre reputáciu slovenskej literatúry.
Podobná situácia nedávno nastala aj po odvolaní šéfa pamiatkového úradu, ani jeho náhradník nemá v životopise skúsenosť s riadením.

Bývalý riaditeľ predtým riadil regionálny pamiatkový úrad aj sekciu na ministerstve kultúry. Šimkovičová zaňho vybrala archeológa s odobratou licenciou a pochybnou povesťou medzi členmi archeologickej rady.
Neskúsených náhradníkov ministerstvo dosadilo aj do riadiacich funkcií Národnej galérie, múzea a Bibiany.
Zatiaľ sa len rozhliada
So svojou povesťou to bude mať ťažké, myslí si bývalá riaditeľka centra Miroslava Vallová, ktorá ho viedla deväť rokov, aj čerstvo odvolaný riaditeľ Sibyla. Pochybujú aj o jeho pripravenosti na takúto pozíciu, ktorá si vyžaduje znalosti z viacerých oblastí.
Murínovi sa pochybnosti vyvrátiť nepodarilo, potrebuje viac času.
„Zatiaľ neviem povedať nič. Len sa rozhliadame, a hneď ako budeme rozhliadnutí, verte mi, že vám dáme znamenie," povedal pre SME nový riaditeľ literárneho centra, ktorý bude mesačne dostávať asi 2900 eur.
Nepovedal, na základe čoho ho Šimkovičová vybrala. Na otázku nereagovalo ani ministerstvo.
Slovenské literárne centrum
Vzniklo v roku 1995, dokumentuje literárnu tvorbu, vydáva publikácie, poskytuje štipendiá, prezentuje domácu literatúru v zahraničí, čím vytvára predpoklady na vydávanie prekladov do cudzích jazykov.
Sibyla si oznam o odvolaní prevzal v utorok 8. januára. Do centra mu ho priniesli pracovníci ministerstva. Odvolaniu nepredchádzali stretnutia, na ktorých by vedenie vyjadrilo nespokojnosť s výsledkami jeho práce. S generálnym tajomníkom služobného úradu ministerstva Lukášom Machalom sa stretol, len aby riešili rozpočet.
„Dôvod, že tým chceli zabezpečiť plynulosť chodu organizácie, považujem za zástupný. Vedeli o tom, že ma bude zastupovať Marek Vadas, ktorý sa na to pripravoval. Situáciu v centre dobre pozná a ak by ministerstvu záležalo na hladkom chode centra, mali menovať jeho," myslí si Sibyla.
Zatiaľ neplánuje právne kroky, ministerstvo malo právo ho odvolať.

Mohol by sa však odvolať na Zákonník práce, myslí si právnik a diplomat Ivan Novotný, jeden z viacerých zamestnancov ministerstva zahraničia, ktorých odvolal minister Juraj Blanár zo Smeru. Dôvodom bola jeho sexuálna orientácia, povedal pre Denník N. Ministerstvo za to plánuje žalovať.
„Tým, že podľa medializovaných informácií Pavel Sibyla oznámil svoj plánovaný nástup na otcovskú dovolenku, vzťahuje sa naňho ochranná lehota a zákaz výpovede podľa Zákonníka práce," hovorí Novotný. "Táto ochranná lehota pritom začína plynúť odo dňa samotného oznámenia, nie od reálneho nástupu na otcovskú dovolenku."
Znamená to, že ministerka Sibylovi výpoveď dať nemôže a zostáva zamestnancom centra.

Čo sa týka zamestnancov literárneho centra, pod svojím menom zatiaľ hovoriť nechcú. Dobre informovaný zdroj denníku SME prezradil, že v prípade, že bude Murín ohrozovať reputáciu inštitúcie a výrazne zasahovať do ich činnosti, sú pripravení odísť.
So spisovateľmi to bude mať ťažké
Vallovú situácia rozhorčuje. Murína pozná osobne, jeho prechod do „konšpirátorskej pozície" prebiehal podľa nej postupne a vyjasnil sa počas pandémie.
„Vo svetle toho, akí ľudia sa v súčasnosti v tomto štáte dostali na mnohé decidérske pozície nie je poverenie Gustáva Murína ničím prekvapujúcim, ale z hľadiska toho, čo si starostlivosť o literatúru ako o nesmierne citlivú oblasť umenia vyžaduje, je to strašný prešľap,” komentuje menovanie zastupujúceho riaditeľa Miroslava Vallová.

Murín bude slovenskú literatúru propagovať a prezentovať doma aj v zahraničí. Na prvý pohľad sa bude podľa Vallovej javiť neutrálne. Je to spisovateľ s viacerými oceneniami.
„Po krátkom čase a konkrétnych rozhovoroch, stretnutiach a skutkoch, ktoré bude musieť nový riaditeľ vykonať, sa doma aj v zahraničí veľmi rýchlo ukáže, ako sa veci majú. To sa nedá nijako zakamuflovať,” hovorí Vallová.
Nový riaditeľ bude komunikovať so slovenskými spisovateľmi a prekladateľmi. Desiatky z nich sa už podpísali pod výzvu platformy Otvorená kultúra!, ktorá s vymenovaním Murína nesúhlasí.
Označili ho za autora konšpiračnej literatúry, blogov a videí. Prekáža im, že je hosťom konšpiračných platforiem ako Infovojna a Zem a vek. Spomenuli aj žalobu na novinára a organizátora protestov Za slušné Slovensko, o ktorom vyhlásil, že ohrozuje jeho osobu a čitateľov. Napísal tiež knihu o smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského, v ktorej zavádza.

Na adresu Otvorenej kultúry! Murín povedal, že nech sa „akákoľvek kultúra vyjadruje ako chce, držím im palce, sympatizujem s nimi a prajem im všetko najlepšie". Nálepka konšpirátora ho pobavila. „Nech sa páči, v rámci humornej scény je to to najlepšie, čo sa môže stať."
V roku 2018 sa od neho dištancovala aj jeho alma mater Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského. Stalo sa tak po tom, ako sa študentke žurnalistiky vyhrážal, že zverejní jej osobné údaje, označoval ju za naivnú a hlúpu.
Vraj nemá rád inteligentné ženy
Spisovateľka a prekladateľka Stanislava Chrobáková Repar sa pozná s Murínom už od 80. rokov. Už v tom čase sa s ním podľa nej ťažko komunikovalo, bol vraj egocentrický a súťaživý. „Nikdy sme sa nestali priateľmi, dokopy nás zviedli publikačné iniciatívy," vysvetľuje.
Obaja boli mladými autormi, ktorí túžili písať a publikovať slobodne, a bez dohľadu predstaviteľov vtedajšieho režimu. Spoločne sa tak cez rôzne iniciatívy domáhali publikačného priestoru.
„Od začiatku som vnímala jeho mizogýnne nastavenie, a tiež veľkú snahu presadiť sa, čo občas sťažovalo aj naše spoločné, dalo by sa povedať, generačné ciele. Vždy sa okolo neho dvíhala aj vlna odporu z radov konštruktívnejšie založených ľudí,” spomína Chrobáková Repar.
Sexistické poznámky a útočné znevažovanie svojej osoby i práce si od kontroverzného spisovateľa vypočula a prečítala aj ona.
„Nevedel si poradiť s inteligentnými ženami vo svojom prostredí. Ženy tohto typu boli preňho vždy terčom. Vidno to aj v jeho knihách a vzťahu k feminizmu,” pokračuje ďalej.
Murín sa v roku 2023 v blogu denníka Pravda navážal aj do prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorej vymýšľal rôzne prezývky odkazujúce na skládky odpadu. Písal o nej aj ako o „Sörösovej Barbie”.
So súčasnou vládou je podľa spisovateľky Murín názorovo zajedno, dokladá to aj videami, v ktorých chváli kabinet Roberta Fica zo Smeru. Okrem toho hrozí, že sa v literárnom centre môže zopakovať podobná história ako so Slovenským centrom P. E. N. (poeti, esejisti, novelisti), pobočkou medzinárodnej organizácie spisovateľov.
„Keď sa dostal do klubu, ktorý vznikol ešte pred Novembrom '89, a neskôr sa stal jeho predsedom, postupne z neho odišli všetci významní, aj zakladajúci členovia od Zajaca, Bútoru, Jenčíkovej, Vilikovského, Grendela až po Juráňovú alebo Cvikovú, bol to celý zástup mien. Na protest som odišla aj ja," spomína na udalosti z 90. rokov v čase mečiarizmu.
Murín ako predseda klubu v roku 2003 nazval kampaň o domácom násilí iniciatívy Piata žena lživou. Z pozície predsedu útočil aj na ďalšie ľudskoprávne iniciatívy. čo zakladajúci člen Peter Zajac označil za zneužitie organizácie.
Ďalší problém nastal podľa Chrobákovej Repar v momente, keď Murín do organizácie pritiahol svojich blízkych ľudí, s ktorými zdieľal názory.
"Slovenskému literárnemu centru určite nezlepší kredit. Nemá talent zbližovať ľudí, ktorí sú na iných názorových brehoch ako on, bude polarizovať a cenzurovať. Jeho vyjadrenia sú nekorektné, osobné a sebaadorujúce," hovorí Chrobáková Repar.

Beata
Balogová
