BRATISLAVA. K nijakým zásahom do databázy katastra nedochádza, nemenia sa vlastníci ani vlastnícke vzťahy.
Netreba šíriť poplašné správy
Krízový štáb Úradu geodézie, kartografie a katastra pracuje na tom, aby obnovil systém v čo najkratšom čase. Vo štvrtok o tom informoval predseda úradu Juraj Celler spolu s členom tímu na riešenie bezpečnostných incidentov Lukášom Hlavičkom. Celler zdôraznil, že sa netreba obávať ani šíriť poplašné správy.
Pokročilý cielený útok identifikoval dodávateľ informačných technológií v nedeľu o 8.50 h. "Hneď ako bol tento útok identifikovaný dodávateľom, v spolupráci s úradom a ďalšími prizvanými bezpečnostnými zložkami sa spustil proces riešenia bezpečnostného incidentu," priblížil Hlavička.
Vysvetlil, že aj preto bola infraštruktúra odpojená z externých sietí a služieb. Dôvodom je, aby sa tento útok nešíril v rámci infraštruktúry a neboli napadnuté tretie strany.

"Vzhľadom na to, že úrad má niekoľkovrstvové zálohy, tak je schopný obnoviť dáta na poskytovanie kritických služieb zo sekundárnych záloh. Tieto sa ale v súčasnosti musia zabezpečiť, skontrolovať, identifikovať, či je zabezpečená integrita. Až potom bude možné ich obnoviť a dať do prevádzky," skonštatoval Hlavička.
Incident sa v súčasnosti podľa neho vyšetruje a do vyšetrovania sú podľa neho zapojené všetky bezpečnostné zložky. Riešenie incidentu koordinuje Národný bezpečnostný úrad v spolupráci s ministerstvom vnútra, vládnou jednotkou CSIRT, centrom kybernetickej obrany ministerstva obrany a ďalších relevantných bezpečnostných zložiek.
"V súčasnosti prebieha kontrola, zabezpečovanie a obnova týchto informačných systémov. Nie je možné ich dať do prevádzky, kým tento proces nie je ukončený, aby nebolo možné systémy opätovne napadnúť. Špecialisti z rôznych zložiek, súkromných firiem, zamestnancov úradu a všetkých podriadených organizácií na tomto pracujú," uviedol Hlavička. Ako zdôvodnil, nemôže poskytnúť bližšie technické detaily, aby nezmaril vyšetrovanie.
Ministerstvo vnútra SR aj úrad v stredu potvrdili, že informačný systém úradu, ktorý využívajú katastrálne odbory okresných úradov, zasiahol rozsiahly kybernetický útok zo zahraničia. Pracoviská katastrálnych odborov sú preto preventívne dočasne zatvorené.
Prípadom podozrenia z neoprávneného zásahu do počítačového systému katastra nehnuteľností sa zaoberá Úrad boja proti organizovanej kriminalite.
Nenesie zodpovednosť
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok nenesie za činnosť Úradu geodézie, kartografie a katastra žiadnu zodpovednosť. Odmieta preto kritiku opozície pre situáciu na katastri. Uviedlo to Ministerstvo vnútra v stanovisku, ktoré TASR poskytol jeho hovorca Matej Neumann.
"ÚGKK SR nie je súčasťou MV SR ani nepodlieha jeho riadeniu. ÚGKK SR patrí medzi ostatné ústredné orgány štátnej správy a plní úlohy v oblasti geodézie, kartografie a katastra podľa zákonom stanovených kompetencií. Minister vnútra nenesie za činnosť úradu žiadnu zodpovednosť," uviedol rezort.

V tejto súvislosti označil výroky opozičných predstaviteľov k situácii na katastre za zavádzajúce a nepravdivé. "Dokazujú, že nemajú potrebné znalosti o základnej štruktúre štátu a svojimi útokmi len podkopávajú dôveru občanov a vyvolávajú nepokoj," poznamenal. Opozícia okrem iného vyzývala pre situáciu na katastri na koniec Šutaja Eštoka vo funkcii.
Majetky nie sú ohrozené
Štát, ministerstvá aj bezpečnostné zložky robia podľa ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richarda Rašiho všetko pre to, aby sa situácia na katastri vyriešila.
Raši to pre TASR vyhlásil v reakcii na kritiku opozície. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.
"Čo je pozitívne, som rád, že predseda úradu informoval, že z hľadiska občanov a zabezpečenia ich dát a informácií bude všetko v poriadku a žiadne majetky žiadnych občanov nie sú ohrozené," uviedol Raši. Minister dodal, že Úrad geodézie, kartografie a katastra je samostatným ústredným orgánom štátnej správy.
Hnutie Slovensko vo štvrtok Rašiho kritizovalo za nízku mieru komunikácie kybernetického útoku. V národnej rade by ho chceli odvolávať. Majetok občanov je podľa hnutia v ohrození.
Útok je vážny
Kataster nedokáže rýchlym a jednoduchým spôsobom obnoviť všetky dáta, ku ktorým hackeri získali prístup. Útok je vážny. Pre TASR to skonštatoval etický hacker Pavol Lupták.
Za problém označil zanedbanie bezpečnosti systémov katastra aj neexistujúce aktuálne automatické zálohy.
"Skupina útočníkov získala prístup k dátam, zašifrovala ich, zmazala tie nešifrované a začala vydierať kataster, požaduje peniaze. Ide vraj až o sedemcifernú sumu v dolároch," uviedol Lupták. Problém je podľa neho o to vážnejší, že kataster pravdepodobne nemá aktuálne zálohy a ohrozené sú tak dáta všetkých občanov SR.
Etický hacker zdôraznil, že kataster je vo veľmi nepríjemnej situácii. S útočníkmi podľa neho musí komunikovať, pričom tí ho aj po zaplatení výkupného môžu ignorovať a neposkytnúť potrebné dešifrovacie kľúče.