SME

Kataster je pod hackerským útokom. Opozícia žiada pád Šutaja Eštoka, on zodpovednosť odmieta

Nedostupné sú dáta o vlastníctve nehnuteľností.

Predseda strany Hlas Matúš Šutaj Eštok.Predseda strany Hlas Matúš Šutaj Eštok. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Slovenský katastrálny systém je pre útok hackerov už tretí deň nefunkčný a podľa dostupných informácií sú ohrozené záznamy o vlastníctve nehnuteľností obyvateľov Slovenska.

Opozícia volá po odstúpení ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka, ten odmieta zodpovednosť a viní Úrad geodézie, kartografie a katastra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problémy so servermi, na ktorých sú uložené záznamy o vlastníctve nehnuteľností obyvateľov Slovenska, hlási Úrad geodézie, kartografie a katastra už od pondelka. Najskôr nebolo jasné, čo je jeho príčinou.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Nepodáte dane, nedostanete hypotéku. Kataster nefunguje (10. 1. 2025)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

Portál Živé.sk v stredu informoval o rozsiahlom hackerskom útoku, pričom sú ohrozené dáta o vlastníctve nehnuteľností naprieč Slovenskom. Hackeri podľa medializovaných informácií žiadajú za uvoľnenie systémov niekoľkomiliónové výkupné.

„Systémy ÚGKK SR sa stali cieľom kybernetického útoku. Všetky systémy sú odstavené. Na sfunkčnení systémov intenzívne pracujeme s podporou expertov na kybernetickú bezpečnosť," informoval na svojom webe Úrad geodézie, kartografie a katastra, pod ktorý informačný systém spadá.

Okrem toho je však úrad a aj ministerstvo vnútra, pod ktoré spadajú bezpečnostné zložky aj samotné katastrálne úrady, na informácie skúpe. Šutaj Eštok avizuje poskytnúť informácie až v piatok po rokovaní Bezpečnostnej rady štátu, opozícia tvrdí, že je to neskoro.

SkryťVypnúť reklamu

Opozícia žiada pád Šutaja Eštoka

Opozícia za výpadok, hackerský útok aj informovanie o ňom viní ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka.

"Únos katastra je totálny škandál. Za toto zlyhanie je politicky zodpovedný minister vnútra Šutaj Eštok. Ešte dnes vyzveme premiéra Fica, aby ministra vnútra odvolal z funkcie,“ vyhlásil predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.

Spolu s opozičnými stranami SaS a KDH chce ministra Šutaja Eštoka odvolávať v parlamente. „Svoju rolu absolútne nezvláda, odkedy je ministrom, kopí iba jedno zlyhanie za druhým. A doplácajú na to každý deň ľudia po celom Slovensku,“ dodal Šimečka.

„Kataster nehnuteľností je pod masívnym kybernetickým útokom a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok sa schováva a mlčí o tom, ako veľmi sú ohrozené dáta miliónov občanov. Toto je fatálne zlyhanie vlády Roberta Fica a ministra vnútra Šutaja Eštoka, ktoré by v normálnej krajine znamenalo okamžité odstúpenie ministra vnútra,“ vyhlásil predseda SaS Branislav Gröhling.

SkryťVypnúť reklamu

SaS žiada okamžité zvolanie Bezpečnostnej rady štátu a nie jej odkladanie až na piatok.

Zodpovednosť odmieta

Šutaj Eštok odmieta zodpovednosť za situáciu v katastri. Podľa neho za samotné dáta zodpovedá Úrad geodézie, kartografie a katastra. Zároveň však katastrálne úrady, ktoré vybavujú agendu s občanmi, a ich zamestnanci spadajú pod klientske centrá ministerstva vnútra.

„Úrad geodézie, kartografie a katastra nie je súčasťou Ministerstva vnútra SR ani nepodlieha jeho riadeniu,“ napísalo ministerstvo vnútra.

Šutaj Eštok vo svojej videoreakcii obvinil opozíciu z „absolútneho nepochopenia chodu štátu“.

„Kybernetickým útokom čelia všetky štáty. Bezpečnostné zložky kybernetický útok vyšetrujú a bližšie informácie sa verejnosť dozvie po zajtrajšej (piatok) Bezpečnostnej rade štátu,“ vyhlásil Šutaj Eštok.

Matúš Šutaj Eštok

Súvisiace témy: Kataster
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 903
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 551
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 687
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 536
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 277
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 142
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 842
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 072
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu