V piatok sa vo viacerých miestach Slovenska uskutoční protestné zhromaždenie Slovensko je Európa. Organizátori reagujú na to, že Robert Fico ťahá Slovensko do sféry ruského vplyvu.
Sú to občianske protesty, hovorí jedna zo zakladajúcich členiek iniciatívy Mier Ukrajine, ktoré podujatie organizuje, VIERA DUBAČOVÁ.
K protestom sa pripájajú viaceré kultúrne osobnosti aj predstavitelia samospráv. V slovenských mestách sa napojili na už fungujúce občianske združenia.
To, že združenie Mier Ukrajine po návšteve Fica v Moskve sa postavilo na nohy ako prvé , je podľa nej logické vyústenie toho, že tri roky sledujú vojnu a vedia, čoho je Putin schopný. Slovensko podľa nej v moderných dejinách ešte nebolo v takomto vážnom ohrození.
Dubačová chodí po regiónoch a vraví, že vidí prebúdzanie aj v časti obyvateľov, ktorí možno aj volili Fica: „Jedna vec je nezáväzne vykrikovať, že poďme k Rusku, a druhá vec je vidieť, že nás tam premiér naozaj ťahá. Odísť z Európy si naozaj nevedia predstaviť ani oni.“
V rozhovore sa dočítate:
- prečo organizácia zameraná na pomoc Ukrajine mobilizuje Slovensko,
- ako konanie slovenského premiéra vnímajú Ukrajinci,
- čo si od občianskych protestov sľubujú,
- ako sa organizujú v jednotlivých mestách,
- prečo je Slovensko v ohrození a či si to ľudia uvedomujú.
Začali ste ako občianska iniciatíva na podporu Ukrajiny počas vojny, ktorú vedie Ruská federácia. Súčasné protesty sú však už o Slovensku. Kedy nastala táto zmena?
Iniciatíva Mier Ukrajine bola okamžitou reakciou na ruskú agresiu. Ruská hybridná vojna a propaganda nás však zasahuje už niekoľko desaťročí, ako spoločnosť sme na to veľmi slabo reagovali. Nevyhradili sme sa proti tomu, až sme sa dostali do štádia, keď u susedov Rusi bojujú zbraňami a zabíjajú nevinných ľudí. A táto vláda s Ruskom začína kolaborovať, dávať hanebné vyjadrenia a zrádzať našu krajinu a jej demokratické hodnoty a ideály.
Čo bolo tým momentom, keď ste pozornosť protestov presunuli na Slovensko?
Už minulý rok sme začali brániť slobodné média a RTVS, keď sme organizovali reťaz okolo Slovenského rozhlasu.
Okamžite sme reagovali na to, keď premiér Slovenskej republiky navštívil Moskvu. Putin je vojnový zločinec a veríme, že sa mu raz dostane spravodlivého trestu, ale v tejto chvíli vojna pokračuje a my sa cítime ohrození. Občianske združenie Mier Ukrajine reagovalo ešte v decembri, potom sme zorganizovali 3. januára protest Slovensko je Európa.
Mobilizačné zhromaždenie 3. januára malo pomerne vysokú účasť. Čakali ste to?
Veľmi milo nás prekvapila aj účasť, aj to, že ľuďom dochádza, kam nás premiér ťahá a kam nás predáva. Momentálne nakrúcam film o obrancoch Ukrajiny a ja vidím ľudí, ktorí za vlasť obetujú. A to je aj môj odkaz premiérovi. Vlasť sa nezrádza, za vlasť sa obetuje.
Ste v kontakte s ukrajinskou občianskou spoločnosťou. Ako ona vníma kroky Roberta Fica?
Všíma si ich. V Kupianskej oblasti, kde teraz pôsobím, sa agresia stupňuje, Rusi znovudobýjajú oblasti na východe. Títo ľudia sa ma pýtajú, či premiér nevidí, že ich tu zabíjajú, keď si podáva ruku s vojnovým zločincom.
Aj oni vidia, že premiér jasne ohrozuje Slovensko. Boli sme vnímaní ako partneri, ktorí stáli bok po boku všetkým vyspelým krajinám, a teraz premiér akoby si chcel ukradnúť Slovensko. Na tento počin nemá žiaden mandát. Neinformuje občanov o svojich krokoch, prečo to robí, kde sa pohybuje. Je predsedom vlády, informovať verejnosť je jeho povinnosť.
Ukrajinci nám hovoria: „Majte sa na pozore, toto sa stalo s nami, Putin zasahoval do našich volieb. Pozrite sa, kam to môže dospieť.“ Je to ohrozenie Slovenska, ktoré čerpá všetky výhody z toho, že je v Európskej únii a NATO.
Čo to môže pre Slovensko znamenať?
Pre Putina by bolo veľmi veľké víťazstvo, keby nejaká krajina vystúpila z EÚ. Cítime, ako sa všetko začína relativizovať. Začínajú sa legitimizovať pofidérne média, ktoré šíria hoaxy a nenávisť. Vidíme, ako sa likviduje kultúra. Mení sa orientácia zahraničnej politiky. To je všetko výsledok pôsobenia tejto vlády. Ak si zoberieme politické vyčíňanie premiéra, to je už len krok k tomu, že Slovensko môže prísť o demokraciu, svoju nezávislosť a o svoju slobodu.
Ak prídeme o výhody, ktoré nám prichádzajú z Európskej únie, tak Slovensko sa môže sa stať malým vazalom a žobrákom Ruska.
Čo očakávate od týchto protestov?
Že sa Slovensko postaví na nohy, že Slováci si povedia: áno, chceme žiť v slobodnej, demokratickej, rozvíjajúcej sa prosperujúcej krajine. Chceme zostať v EÚ a v NATO.
Myslíte si, že to môže mať nejaký efekt na vládu?
Áno, táto vláda je volená občanmi. Každý jeden občan má v tejto chvíli v rukách možnosť povedať tejto vláde: Dosť! My sme tí, ktorí im môžu povedať: Odíďte! Toto je naša krajina, toto sú hodnoty, ktoré chránime.
Je mi jedno, s kým bol na luxusnej dovolenke, ale nie je mi jedno, že zapredáva túto krajinu vojnovému zločincovi.
Máte nejaké konkrétne požiadavky?
Požadujeme, aby premiér a vláda Slovenskej republiky prestali kolaborovať s Ruskom. Žiadame predsedu vlády, aby informoval občanov Slovenskej republiky o o svojich cestách a o svojich zámeroch.
Kde budú 10. januára protesty
- Bratislava - 17.00 h
- Žilina 17.00 h
- Rimavská Sobota -17.30 h
- Liptovský Mikuláš 18.00 h
- Bardejov 17.00 h
- Ružomberok 18.00 h
- Dolný Kubín 18.00 h
- Banská Bystrica 18.00 h
- Košice 18.00 h
- Spišská Nová Ves 17.00 h
- Poprad 18.00 h
Zároveň vyhlasujeme stav občianskej pohotovosti. Myslíme si, že kroky premiéra by nás mali viesť až k občianskej mobilizácii. Nie k žiadnym agresívnym prejavom, ale absolútne oprávneným pokojným občianskym protestom, kde budeme vyslovovať svoje požiadavky a tlačiť na premiéra a vládu tejto krajiny.
Čo presne pre vás znamená občianska pohotovosť?
Využijeme všetky formy protestov, pochodov a zhromaždení. Odmietame násilie a akúkoľvek agresiu a vyhrážania sa. Budeme využívať všetky zákonné prostriedky, ktoré majú občania slobodnej spoločnosti na dosiahnutie svojich cieľov, ktorými sú ochrana slobody a demokracie na Slovensku.
Kde je tá hranica kedy prejsť do občianskej neposlušnosti?
Premiér každý deň koná v neprospech Slovenska. My budeme teraz v absolútnej pohotovosti a budeme konať a reagovať podľa krokov premiéra a vlády.
Cítite podporu širšej verejnosti, slovenských osobností?
Podporu teraz cítime z každej strany. Ľudia na Slovensku sa cítia byť ohrození rovnako ako my. Zodpovednosť za stav tejto krajiny je skutočne na každom jednom z nás. V novodobých dejinách Slovenska asi nikdy situácia nebola taká vážna ako teraz.
Kto vystúpi na proteste?
Vystúpi výtvarník Rudo Sikora, ktorý pre nás vytvoril aj grafiky, herec Robo Roth, viceprezident Únie miest Slovenska a primátor Bratislavy Matúš Vallo, producentka Zuzana Mistríková ako jedna z postáv novembra '89, český herec Ivan Trojan, bývalý minister zahraničných vecí Rastislav Káčer.
Spomenuli ste viacerých politikov. Ako máte vyriešený vzťah so súčasnou opozíciou?
My apelujeme na politikov, aby sa dokázala demokratická opozícia spojiť. Ale toto je občiansky protest, ktorý je v réžii občianskych združení a aktivistov. Občianske združenie Mier Ukrajine oslovilo ďalšie občianske iniciatívy, ktoré aktívne pôsobia po celom Slovensku. Takže na tomto proteste nebudú politici vystupovať, oslovili sme ale samosprávy.
Takže opozíciu ste ani neoslovovali?
Čakáme na to, kedy sa opozícia začne spájať a bude jednotná. Vtedy ich privítame. Očakávame, že sa začnú k tejto krajine správať zodpovedne. V tejto chvíli sa s našou krajinou nemôže kalkulovať. Musíme sa všetci spojiť a postaviť sa najväčšiemu zlu a to je Rusko a jeho vojnová mašinéria.
Ako sa organizujete?
Robíme to všetci popri svojich aktivitách či zamestnaniach. Základných členov občianskeho združenia je osem, ale popridávali sa k nám ľudia, ktorí s nami aktívne spolupracujú.
Spolupracujeme s aktivistami, občianskymi iniciatívami, združeniami po celom Slovensku. Sme rovnocennými partnermi.
Viera Dubačová
Je režisérka a aktivistka.
Zakladajúca členka občianskeho združenia Mier Ukrajine.
Natočila príbehy ľudí, ktorí prežili ruské vojnové besnenie na Ukrajine. Aktuálne točí dokument o ukrajinských obrancoch.
V roku 2016 bola zvolená za poslankyňu parlamentu za OĽaNO, neskôr z klubu odišla.
Každá z týchto iniciatív či platforiem má vlastný príbeh, mnohé vznikli ako reakcie na ich vlastné problémy. Napríklad organizácia Nie v našom meste v Banskej Bystrici vznikla, keď sa na čelo župy dostal Marian Kotleba. Dnes je to fungujúca organizácia, ktorá veľmi pružne reaguje na všetky otázky v spoločnosti.
Veľmi úzko spolupracujeme s Rimavskou Sobotou, kde sa občania postavili primátorovi. Veľmi aktívne občianske iniciatívy sú v Žiline, v Ružomberku, Liptovskom Mikuláši, Bardejove, v Košiciach a ďalších mestách.
Naša členka Andrea Cocherová je spojkou zo zástupcami regiónov a tiež sme k spolupráci prizvali Csillu Droppovú z ľudsko-právneho fóra HUMAN FORUM.
Naše občianske združenie Mier Ukrajine sa po návšteve premiéra Slovenskej republiky v Moskve postavilo na nohy ako prvé. Ide o logické vyústenie toho, čomu venujeme svoje úsilie už tri roky, sledujeme vojnu, sme tam. Takže vidíme, čo všetko je schopný ten ruský agresor a okupant urobiť.
Aká veľká časť spoločnosti si podľa vás uvedomuje túto hrozbu?
Dnes si myslím, že už ide o veľkú časť spoločnosti. Napokon aj posledný prieskum verejnej mienky poukazuje na to, že občania Slovenska veria inštitúciám Európskej únie a nášmu zakotveniu v NATO.
Áno, sú chvíle, keď sa mi zdá, že náš priestor tu valcuje zlo a agresivita. Sme svedkami vyhrážok v online priestore, keď sa vám aj „babky demokratky“ vyhrážajú a opakujú heslá propagandy a volia zlodejov, vlastizradcov a ničia budúcnosť svojim deťom a vnúčatám.
Ale na druhej strane si myslím, že veľmi veľa ľudí začína vnímať, čo sa deje. Pociťujú zdražovanie a začínajú si uvedomovať klamstvá o lacných potravinách.
Síce mnohí dali svoj hlas strane Smer, ale myslím, že prebúdzanie a vytriezvenie už nastáva a tento pocit sa stáva realitou v regiónoch Slovenska, ktoré pomerne často navštevujem.
Jedna vec je kričať v online priestore alebo mať v profile vlajku Ruska, kým využívate benefity Európskej únie a ochranu Severoatlantickej aliancie, ale druhá vec je, že premiér Slovenskej republiky zrazu povedal, že dobre, tak do Ruska pôjdeme.
Títo ľudia sa teraz zastavili a začínajú si uvedomovať, aké dôsledky by to pre nás mohlo mať. Vidím to na svojom okolí, ľudia si v skutočnosti nevedia predstaviť, že odídeme z Európy.

Beata
Balogová
