„Štát na ceste do hnoja, Fico riadi z Hanoja.“ Aj takéto nápisy na transparentoch sa objavujú na protestoch na Námestí slobody. Robert Fico bol tentoraz v Bruseli, ale predtým sa v tichosti objavil v Moskve na rokovaní s Putinom a následne vo Vietname.
Napriek zime sa v piatky podvečer o sedemnástej stretávajú nespokojní občania, ktorí nesúhlasia so smerovaním krajiny na Východ. K Bratislave sa tentoraz pridávajú už viaceré miestá, celkovo približne desať.
„Na našich protestoch som žiadne vyhrážky alebo niečo neslušné nepočula. Zažila som, že Robert Fico sa takto vyjadroval,“ povedala v relácii Aréna sa s Janou Krescanko Dibákovou jedna z hlavných organizátoriek piatkových protestov Lucia Štasselová.
V Aréne s Luciou Štasselovou zaznelo:
- Ako funguje zháňanie dobrovoľníkov či pridávanie sa ďalších miest.
- Koľko ľudí očakávajú na najbližšom proteste.
- Ako bojujú s vyhorením a či si kladú otázku, či protesty majú zmysel.
- Či protesty robia aj z obavy pred tým, že by sme vystúpili z Európskej únie.
- Či by rokovanie Roberta Fica v Bruseli mohlo mať vplyv na organizovanie protestov.
- Prečo ľudia chodia na protesty.
- Či oslovujú aj ľudí, ktorí nie sú presvedčení.
- Čo si sľubujú od podnetu na Roberta Fica, ktorý podali na Generálnu prokuratúru.
- Ako financujú protesty a koľko stoja.
- Či rozmýšľajú o spájaní protestov s politickými stranami.
Cez sociálne siete ste hľadali dobrovoľníkov. Aké to je? Sú ľudia ochotní pomáhať pri protestoch alebo je to náročné a čím ďalej ich to baví menej?
Závisí to od témy. Tentoraz sa zdá, že sú viacerí ľudia, ktorým konvenuje téma alebo to, čo sme zdvihli zo zeme. Máme veľmi veľa záujemcov. Je však dôležité povedať, že potrebujeme s nimi aj pracovať, nemôžeme ich len tak pustiť medzi väčšie davy. Máme aj dobrovoľníkov, ktorí koordinujú a vyškolia záujemcov.
Ak hovoríte o väčších davoch, koľko ľudí očakávate na piatkovom proteste?
Nechcem vopred odhadovať, ale napríklad sme si mysleli, že na predvianočný protest príde 200 ľudí a prišlo tritisíc. Pred protestom 3. januára sa na facebooku 1500 ľudí vyjadrilo, že prídu, a nakoniec ich bolo štyritisíc až päťtisíc. Boli tam aj ľudia, ktorí išli okolo, zastavili sa a zostali s nami. Dúfam, že to bude viac.
Tentoraz sa pridávajú aj iné mestá. Napočítala som desať miest okrem Bratislavy. Ako to funguje?
V poslednom čase sa dejú protesty s viacerými témami a existuje platforma Mestá za demokraciu. Mestá, ktoré sú v tejto platforme, organizovali protesty vo svojich regiónoch dávno pred tými, ktoré organizujeme my. Tieto sa prihlásili k našej iniciatíve.
Stretla som sa s ľuďmi, ktorí sa dožadujú, aby sme niečo robili. Aktívni ľudia dostávajú návrhy, že kedy sa dáme dokopy, kedy niečo urobíme. Funguje to spontánne, ale väčšina miest, ktoré sa prihlasujú, má skúsenosť s organizovaním protestov, sú v tejto platforme, ale pridávajú sa aj nové.
Mnohí odporcovia hovoria o tom, aké to je sofistikovane organizované, kto za tým je a čo za tým asi bude. Zaujíma ma, či je tu tlak zdola, že poďme niečo urobiť, pretože sa nám súčasná situácia nepáči. Je to tak alebo je tu aj požiadavka zhora, napríklad že politikom vyhovuje, že niekto organizuje protesty a oni sa potom pridajú?
Požiadavke zhora nerozumiem, pretože sme slobodní občania, ktorým sa niektoré veci nepáčia a slobodne sme sa rozhodli, že teraz je ten moment, keď to treba povedať nahlas a silnejšie.
Zrejme si to myslí oveľa viac ľudí ako len my šiesti v združení. Títo ľudia sa k nám pridávajú. To je všetko. Rastie to organicky, ľudia nám píšu, telefonujú, pýtajú sa, mestá sa pridávajú.