NEMECKÁ/BRATISLAVA. Prezident SR Peter Pellegrini vyzýva vládu, aby problému s katastrom venovala maximálnu pozornosť. Mala by urobiť všetko preto, aby situáciu zastabilizovala.
Očakáva tiež pravidelnú a otvorenú komunikáciu vládnych predstaviteľov s občanmi. Médiám to povedal po pietnej spomienke v obci Nemecká v okrese Brezno.
Pellegrini: Útok nevídaných rozmerov
"Je to kybernetický útok nevídaných rozmerov a zasiahol Slovensko v citlivej oblasti evidencie vlastníckych práv k pozemkom a nehnuteľnostiam a to považujem za vážne," skonštatoval Pellegrini.

Ide podľa neho o oblasť, ktorú Slováci vnímajú citlivo, vyvoláva to u nich strach a obavy. Poukázal na to, že útok má dosah na trh s realitami, spôsobuje to problémy pri čerpaní hypoték či prevode nehnuteľností.
"Chcem požiadať vládu a ministrov, aby urobili všetko preto, aby túto situáciu zastabilizovali, ale hlavne, aby normálnou, otvorenou a pravdivou komunikáciou pomohli situáciu upokojiť," poznamenal Pellegrini.
V tejto chvíli by sa prezident vyhol špekuláciám o tom, kto bol vinníkom kybernetického útoku. Posledné informácie podľa neho nenasvedčujú, že by bolo možné identifikovať konkrétneho páchateľa.
SNS chce predvolanie ukrajinského veľvyslanca
Slovenská národná strana (SNS) apeluje na slovenského ministra zahraničných vecí Juraja Blanára zo Smeru, aby si v súvislosti s aktuálnym kybernetickým útokom na kataster predvolal ukrajinského veľvyslanca.
Cieľom je objasnenie medializovaných informácií o tom, že za útokom môžu stáť osoby, ktoré sú blízke Ukrajine. „Slovenská národná strana považuje za dôležité, aby minister Blanár požiadal o oficiálne stanovisko predstaviteľov Ukrajiny, vrátane prezidenta Zelenského, aby vyvrátil akékoľvek podozrenie, resp. aby poskytli súčinnosť pri dohľadaní možných páchateľov tohto kybernetického útoku,“ uviedli národniari.
Považujú za dôležité, aby v prípade, ak by sa dané informácie potvrdili, ukrajinská strana pomohla so zistením pravdy, a to tak, aby sa bilaterálne vzťahy medzi Slovenskom a Ukrajinou do budúcna nenarušili. „V prípade, že ukrajinská strana nemá čo skrývať, poskytne našim orgánom bezodkladne súčinnosť pri hľadaní skutočných páchateľov,“ uzavrela SNS.
Remišová vyzýva na vyvodenie zodpovednosti
Poslankyňa Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ) vyzýva vládu, aby pre kybernetický útok na kataster okamžite vyvodila zodpovednosť. V dôsledku tejto situácie by mali podľa nej vo svojich funkciách skončiť predseda Úradu geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) SR Juraj Celler, minister informatizácie Richard Raši (Hlas-SD) a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Remišová to uviedla na piatkovej tlačovej besede.
"Občanom vláda ani po bezpečnostnej rade nevysvetlila, či sa niekomu chystá platiť za naše dáta. Nepovedala, ako chce zabrániť zmenám v dátach. Neuistila občanov, či s dátami niekto manipuloval, alebo nie," konštatovala Remišová.
Poukázala aj na to, že pre situáciu nemôžu pracovať ani samosprávy, pretože dôležité veci ako územné a stavebné konania stoja.
Šipoš by chcel predčasné voľby
Poslanec a predseda poslaneckého klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ Michal Šipoš tvrdil, že aj táto situácia je jedným z viacerých zlyhaní vlády.
"Jediná cesta, ako ukončiť tento marazmus a chaos, sú predčasné voľby," vyhlásil s tým, že s viacerými predstaviteľmi opozičných strán rokujú o návrhu na odvolanie vlády.
Únia miest upozorňuje na nefunkčnosť štátnej správy
Únia miest Slovenska žiada vládu o urýchlené riešenie problému s katastrom. Následky kybernetického útoku na informačný systém Úradu geodézie, kartografie a katastra SR sú podľa nej mimoriadne vážne.
Paralyzujú mestá v ich každodennej agende a obmedzujú obyvateľov i podnikateľov. Únia zároveň žiada o proaktívnu komunikáciu s mestami.
Členské mestá únie hlásia obmedzenia naprieč jednotlivými útvarmi. Od spracovávania dane z nehnuteľností a daňových priznaní cez stavebné úrady, odbory investícií a projektov, dopravy a parkovacej politiky po odbory životného prostredia a odpadového hospodárstva. Vzniknutú situáciu nedokážu riešiť samé, sú preto nútené pracovať v mimoriadne obmedzenom režime.
"Obávame sa, že ak sa situácia nevyrieši do niekoľkých dní, situácia bude mať ešte rozsiahlejšie a vážnejšie následky na fungovanie samospráv a život obyvateľov. Žiadame preto vládu SR o urýchlené riešenie problému," zdôraznila hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová.
Kybernetický útok na štátny informačný systém zároveň podľa nej poukazuje aj na nefunkčnosť štátnej správy. Únia pritom dlhodobo upozorňuje na problematickú komunikáciu a spoluprácu samosprávy s okresnými úradmi, ktoré sú "predĺženou rukou" štátu a ich úlohou je profesionálna komunikácia a efektívna koordinácia. Podľa ÚMS to však nefunguje, žiada preto tiež proaktívnu komunikáciu s mestami a ich strešnými organizáciami.
Riešenie problému musí byť podľa únie systémové, koordinované a okamžité. Štát mal podľa nej vydať pokyny a usmernenia, ako má samospráva postupovať či ako riešiť konkrétne situácie, aj vo vzťahu k antibyrokratickým zákonom.
Tie totiž neumožňujú využívať iné ako elektronické informácie dostupné v štátnych registroch, z ktorých kľúčový - kataster - je v súčasnosti nedostupný a nikto s istotou nevie povedať, kedy sa problém vyrieši.
"Žiadame preto príslušné štátne orgány, aby tieto usmernenia čo najskôr vydali a pravdivo a včas o aktuálnej situácii informovali samosprávu aj občanov," odkázala Piršelová.