BRATISLAVA. Školskí odborári v piatok rokovali s ministrom školstva Tomášom Druckerom (Hlas).
K dohode o navýšení platov zamestnancov v školstve zatiaľ nedošlo, rokovania budú pokračovať. Pre TASR to uviedol predseda Odborového zväzu školstva Pavel Ondek s tým, že štrajkovú pohotovosť neodvolali. Rokovali aj o ďalších požiadavkách.
"Minister navrhuje navýšenie platov o sedem percent pre všetkých zamestnancov školstva od septembra 2025. Naša požiadavka je desať percent," priblížil Ondek.
Otázka navýšenia platov pre rok 2026 ostáva podľa neho takisto otvorená. Ako podotkol, s ministrom sa predbežne dohodli na vytvorení odborného tímu, ktorý sa bude zaoberať platovým automatom.

Témami piatkového rokovania boli podľa Ondeka aj kompenzačný príspevok či platy zamestnancov v originálnych kompetenciách, pričom ani v týchto veciach sa s ministrom nateraz nedohodli.
Nevyjasnenými podľa neho ostali ich požiadavky týkajúce sa kurikulárnej reformy či platov v tabuľkách pod minimálnou mzdou. Rokovania by mali podľa predsedu odborárov pokračovať na budúci piatok (17. 1.) alebo v pondelok (20. 1.).
Dohoda so školskými odborármi by sa mala uzavrieť do konca januára tohto roka, uviedlo ministerstvo školstva.
Výsledkom zhody je nateraz podľa rezortu navýšenie financovania všetkých zamestnancov v školstve vo výške sedem percent od začiatku septembra 2025. Rokovanie bude pritom pokračovať ešte k navýšeniu financovania od roku 2026.
"Dosiahnutie spoločenskej dohody o lepšom finančnom ohodnotení zamestnancov školstva je našou prvou prioritou na tento rok. Ja pevne verím, že sme na konci konštruktívnych diskusií a do konca januára dospejeme k spoločnej dohode," uviedol minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR.
Tento návrh podľa MŠVVaM vyžaduje nájsť v štátnom rozpočte viac ako 100 miliónov eur, pričom prostriedky bude potrebné nájsť realokáciou v kapitole ministerstva.
"Zvýšenie platov sa týka tak pedagogických i nepedagogických zamestnancov, vrátane tých, ktorí sú financovaní samosprávami v rámci originálnych kompetencií. Minister o tom bude rokovať aj so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska a tiež Úniou miest Slovenska," doplnil rezort.
Ako podotkol, čiastočne nájde prostriedky v kompenzačnom príspevku, ktorý by sa zredukoval len na Bratislavu, Košice a Trnavu. Dotkne sa to podľa neho aj finančných prostriedkov, ktoré boli pripravené pre pozície takzvaných supervízorov, pre podporu manažmentu škôl, peniaze z veľkostného koeficientu financovania škôl či z prostriedkov na podporné opatrenia a rôzne odmeny.
"Takýmto spôsobom sme schopní vykryť rok 2025, ale chcem upozorniť, že sedem percent navýšenia v roku 2025, bez ohľadu na to, v ktorom mesiaci sa to udeje, bude znamenať vplyv 340 miliónov eur v ďalšom roku, s ktorými štátny rozpočet nepočítal. Napriek tomu, že sme pripravení túto transformáciu účelu finančných prostriedkov zopakovať, budeme musieť pristúpiť ku konsolidácii, čo pravdepodobne bude znamenať ďalšie dodatočné dane, ktoré by vykryli tieto náklady," povedal minister.
Zároveň podľa rezortu platí, že výsledkom dohody v rámci kolektívneho vyjednávania je, že od januára 2026 dôjde k zvýšeniu miezd všetkých zamestnancov v štátnej a verejnej správe o päť percent, teda aj pedagogických a nepedagogických zamestnancov.
Zároveň je predmetom dohody aj jednorazová odmena vo výške 800 eur, ktorá podľa MŠVVaM bude vyplatená v júni. Uzatvoreniu dohody ešte podľa neho predchádza rokovanie s ministerstvom financií a v rámci koalície.