BRATISLAVA. Ak si koaličné strany Hlas a SNS nevyriešia spory vo svojich stranách, budeme musieť ísť do predčasných volieb.
Druhá možnosť je, že sa otvorí koaličná zmluva a zmenia sa pomery vo vláde. Premiér Robert Fico (Smer) to uviedol v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.
Poznamenal, že SNS má pri počte sedem poslancov troch ministrov, Hlas môže prísť o štyroch poslancov a má rovnaký počet ministrov ako Smer, ktorý má stále rovnaký počet poslancov.
Rekonštrukcia by podľa neho mohla reflektovať tieto zmeny. Do marca majú koaliční partneri podľa premiéra priestor, aby na to zareagovali.
Na margo toho, či diskutuje o podpore vlády s opozíciou, napríklad s Kresťanskodemokratickým hnutím, Fico povedal, že v súčasnosti nerokuje s nikým okrem koaličných partnerov.
Súkromná cesta do Moskvy
Životný priestor Slovenska je v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii, povedal Fico. Dodal však, že podľa neho je potrebné pripraviť sa na výzvy, ktoré týmto inštitúciám prináša súčasná doba.
„Nemajme pocit, že EÚ je nedotknuteľná, pozrite sa na Veľkú Britániu," poukázal na odchod jedného z členských štátov z EÚ. Povinnosťou vlády je podľa Fica to, aby nebola pasívna v zahraničnej politike.
Považuje za dôležité i to, aby Slovensko zadefinovalo svoje vízie v zahraničnej politike, pričom apeloval na aktívnosť a sebavedomie. „Nepozerajme sa tu doma z Bratislavy, čo sa deje inde," vyjadril sa.

V súvislosti so svojou predvianočnou cestou do Moskvy uviedol, že tam bol na súkromnej ceste a letel tam linkami, no naskytla sa mu príležitosť na stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Uviedol, že o svojej súkromnej ceste a tejto možnosti hovoril s európskymi predstaviteľmi a avizoval im, že sa zrejme stretne s Putinom, lebo bola táto možnosť na stole.
Podotkol, že je v zahraničnej politike aktívnejší ako prezident Peter Pellegrini. Ten mu včera odporučil, aby sa "vrátil" naspäť do vlasti, a venoval sa problémom, ktoré trápia Slovensko a nevyberal si, čo je a nie je "premiérska" téma.

Rovnako potvrdil, že má záujem o aktívnu komunikáciu s novozvoleným americkým prezidentom Donaldom Trumpom. "Ak bude šanca zorganizovať stretnutie s americkým prezidentom, urobíme všetko pre to," vyhlásil v súvislosti s úvahami o návšteve Trumpa na Slovensku.
Fico je presvedčený o tom, že vojna sa raz skončí a bude potrebné mať s Ruskom normálne vzťahy, ktoré podľa neho Slovensko vždy malo. Víta aj cestu parlamentnej delegácie na čele s predsedom SNS Andrejom Dankom do Moskvy.

Prioritnými témami v domácej politike, ktorým sa chce Fico venovať, sú podľa jeho slov výstavby nemocníc a nájomných bytov.
Na tému nedávneho kybernetického útoku na informačný systém katastra Fico ubezpečil, že všetky informácie sú zálohované. Rovnako pre túto situáciu nevylúčil ani úvahy o konci šéfa Úradu geodézie, kartografie a katastra SR Juraja Cellera vo funkcii.
Hrozba vetovaním pomoci
"Emocionálne vydieranie v mojom prípade nefunguje," reagoval premiér Fico na otázku moderátora, ktorú ani nestihol dokončiť a týkala sa bombardovania Ukrajiny a vplyvu vojny na nepredĺženie zmluvy o tranzite plynu.
Fico opäť kritizoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a vyhrážal sa vetovaním pomoci na pôde Európskej únie.
„Ak sa Zelenskyj z čisto politických dôvodov rozhodol poškodiť Slovensko a EÚ, tak ja hovorím za slovenskú vládu, že ak na pôde EÚ bude na stole pomoc pre Ukrajinu, ja ju zavetujem,“ povedal.
Ukrajina však podľa bývalého ministra hospodárstva Karla Hirmana dostala od Ruska neakceptovateľné podmienky, ktoré by tranzit plynu umožnili.
Pokračujúci kontrakt s Gazpromom by totiž znamenal, že by Ukrajina musela pristúpiť na Putinom opakovane deklarované podmienky a vzdať sa nárokov z už vyhraných arbitráží voči Gazpromu a Rusku za zhabaný majetok na Ruskom obsadenom Kryme.
Sakovej nátlaková skupina
Rusko doručí Slovensku všetok zemný plyn, ktorý sa v nasledujúcom období na základe zmluvy zaviazalo dodať, povedal Fico.
Po zastavení tranzitu plynu cez Ukrajinu by na to malo využiť náhradné trasy, ako je napríklad plynovod cez Maďarsko.
Slovensko má dodávky plynu v najbližšom období zabezpečené, problém je podľa Fica zastavenie tranzitu cez Slovensko do ďalších krajín západnej Európy a z toho vyplývajúca strata tranzitných poplatkov a zároveň tlak na rast cien tejto komodity.
"V roku 2024 sa prijali všetky opatrenia, lebo sme museli rátať s možnosťou zastavenia toku plynu z východu, máme plné zásobníky, máme diverzifikačné zmluvy, pokiaľ ide o domácu spotrebu, nemáme zatiaľ žiadny problém. Rovnako ruská strana potvrdzuje, že to, čo nám má doručiť, tých tri až 3,5 miliardy metrov kubických, doručí. Existuje južný tok, existujú iné možnosti," povedal Fico.

Premiér zopakoval, že Slovensko podľa neho príde o 500 miliónov eur za tranzit plynu. Zastavením toku cez Ukrajinu však Európa príde o dodávku približne 13,5 miliardy metrov kubických, čo vyvoláva podľa premiéra tlak na ceny, ktoré sú v súčasnosti päťnásobne vyššie ako v USA. To má vplyv na konkurencieschopnosť EÚ.
"Toto hlavný dôvod, prečo som bol v Bruseli, kde som varoval Komisiu, oni to veľmi dobre vedia. Ak nebudeme ďalej pracovať na dovoze určitého objemu plynu aj z východu cez Ukrajinu, tak budeme svedkami nedostatku plynu v Európe a budeme svedkami obrovského nárastu cien plynu v Európe, čo nás definitívne zlikviduje v porovnaní so Spojenými štátmi alebo Čínou," zdôraznil Fico.

Na základe štvrtkových rokovaní s eurokomisárom pre energetiku Danom Jörgensenom bude od budúceho týždňa pracovať špeciálna skupina na úrovni EÚ za účasti ministerky hospodárstva Denisy Sakovej.
Tá by mala vytvárať tlak na ukrajinskú stranu, aby sa obnovil tok plynu z východu na západ, tvrdí Fico. Ukrajina však informovala, že sa na práci tejto skupiny nezúčastní.
Premiér dodal, že pokiaľ sa v horizonte niekoľkých týždňov situácia nezmení, bude iniciovať recipročné opatrenia voči Ukrajine, ktoré už vo štvrtok avizoval. Má ísť napríklad o zastavenie dodávok regulačnej elektriny na Ukrajinu, zastavenie humanitárnej pomoci, alebo aj vetovanie ďalšej pomoci Ukrajine na pôde EÚ.
Šimečka: Obrana potrebuje modernizáciu
Minister obrany Robert Kaliňák (Smer) si nevie predstaviť zvýšenie výdavkov na obranu. V relácii O päť minút 12 tak reagoval na potenciálne navýšenie povinných výdavkov na obranu nad dve percentá, o ktorom sa hovorí v NATO. Tlačí na to aj nastupujúci americký prezident Trump.
Jeho oponent a predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka si myslí, že slovenská obrana potrebuje modernizáciu, obáva sa však, že sa to nerobí s jasne premysleným plánom a vytkol Kaliňákovi rozpustenie analytického tímu ministerstva obrany.

Na otázku, kedy sa spustí kataster, Kaliňák nevedel presne odpovedať. Jednotlivé pracoviská by mali podľa Kaliňáka postupne spúšťať budúci týždeň.
"Prvé pôjdu profesionálne služby pre geodetov a pre ďalších a postupne sa budú obnovovať aj tie online služby. Zatiaľ by mali v priebehu budúceho týždňa začať fungovať jednotlivé pracoviská katastrov a myslím si, že sa to pomerne rýchlo obnoví," povedal minister.
Deklaroval, že k dispozícií sú všetky údaje a systém bude možné obnoviť kompletne. Poďakoval všetkým zodpovedným, že na kybernetický útok reagovali okamžite. Dodal, že sa bude analyzovať či a ako sa mu dalo zabrániť.
Predseda opozičného PS Michal Šimečka, naopak, skritizoval vládu za pomalý postup a reagovanie na vzniknutú situáciu. "Keby sme neorganizovali tlačovky obávam sa, že ani tá bezpečnostná rada sa nezíde," poznamenal s tým, že bola zvolaná neskoro.

Rovnako skritizoval spôsob, akým vláda o útoku komunikovala. Poukázal na to, že kataster nefunguje už týždeň a ľudia, ktorí sú napríklad v procese kúpy, dedenia či kolaudácie, čelia problémom už teraz.
Problém Hlasu a SNS
Čím skôr príde politická zmena pre Slovensko cez predčasné voľby, tým lepšie, myslí si Šimečka. "Je to v rukách koalície," povedal.
Kaliňák skonštatoval, že Smer je stabilný, ako aj vždy bol. Situáciu si podľa neho potrebujú vyriešiť ich koaliční partneri SNS a Hlas.
Poslanecký klub SNS pred časom opustili traja poslanci na čele s Rudolfom Huliakom, v Hlase je skupina štyroch poslancov okolo Samuela Migaľa, ktorá v poslednom období nepodporila viacero vládnych návrhov.
Koalícia začínala s počtom poslancov 79, v závere roka 2024 niekoľkokrát nastala situácia, že parlament bol neuznášaniaschopný. Na otvorenie schôdze je potrebná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, teda 76.
Šimečka zároveň opätovne skritizoval cestu premiéra Fica do Moskvy a do Bruselu. Tvrdí, že pre občanov Slovenska nevybavil nič, iba hanbu. Fica skritizoval aj za verbálne útoky a vyhrážky voči ukrajinskému prezidentovi Zelenskému.
Šimečka zároveň podotkol, že vláda sa mala na situáciu s plynom pripraviť už skôr.
Kaliňák v reakcii uviedol, že premiér reagoval na porušenie dohody zo strany Ukrajiny. "Robert Fico sa stará o záujmy SR, ktoré sú rozhodujúce pre jeho ďalšiu životaschopnosť. (...) Cesta mala svoj zmysel a absolútne jasný. Od pondelka sa začína diskusia pracovnej skupiny, ako ďalej tú situáciu riešiť," podotkol.
V závislosti od výsledkov podľa jeho slov budú diskutovať a pripravovať jednotlivé recipročné opatrenia voči Ukrajine, ktoré už premiér avizoval.
Kataster mal komunikovať otvorenejšie
V súvislosti s kyberútokom na kataster predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Milan Majerský vyjadril v relácii Na telo TV Markíza obavy o dáta občanov v katastri.
„Premiér v apríli povedal, že ide obmedziť dáta na katastri, nečakali sme, že to urobí takto výrazne,“ povedal Majerský. Kritizoval, že vláda pôsobí pri riešení problémov ľudí neschopne a rieši len svoje problémy.
Jeho diskusný oponent, predseda Hlasu a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok zas garantoval, že dotknuté informácie sa nestratia.

Opätovne spomínal možnosť, že by kataser i podobné kritické systémy mohli prejsť do gescie jeho rezortu, ktorý má podľa neho dobrú ochranu.
„Potom mi môžete hovoriť všetci, že ja za to nesiem zodpovednosť," dodal v súvislosti s tým, či nesie zodpovednosť za kyberútok. Komunikácia úradu však podľa neho mala byť rýchlejšia a otvorenejšia, pripustil Šutaj Eštok.
Nevylúčil, že ľudia, ktorí boli výpadkom poškodení, budú nejakým spôsobom odškodnení. Nabiehanie systému očakáva v horizonte niekoľkých dní, možno týždňa. Dodal, že viaceré katastre majú zálohované údaje na ministerstve a tieto napadnuté neboli.

Beata
Balogová
