SME

Policajti použili donucovacie prostriedky a nespísali o tom úradný záznam, uviedol verejný ochranca práv

Incident sa stal na Orave.

Na snímke verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský Na snímke verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský (Zdroj: TASR.)

BRATISLAVA. Policajti použili donucovacie prostriedky a nespísali o ich použití úradný záznam. Upozornil na to verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský.

Ako pripomenul, incident sa stal na Orave v roku 2024, následne sa na ombudsmana obrátil podávateľ namietajúci policajný zákrok. Tvrdil, že policajti voči nemu bezdôvodne a neoprávnene použili donucovacie prostriedky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôvodom bolo, že sa policajtom odmietol identifikovať.

Donucovacie prostriedky policajti použili po tom, čo medzi podávateľom a inou osobou došlo k sporu pre parkovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Na miesto pritom privolali Mestskú políciu mesta Trstená a následne hliadku Obvodného oddelenia Policajného zboru Tvrdošín.

Podávateľ policajtom odmietol uviesť svoju totožnosť, pretože neporušil žiadny právny predpis. Dobrovodský priblížil, že policajti ho preto zvalili na zem a nasadili mu putá.

Policajti však netušili, že ich ľudia fotia a nahrávajú, vďaka čomu sa dalo spoľahlivo zistiť, čo sa skutočne stalo, keďže policajti o použití donucovacích prostriedkov nespísali úradný záznam.

„Bez fotografií a videa by nebolo možné zistiť, k čomu v skutočnosti došlo. V úradnom zázname z výjazdu policajti uviedli, že výjazd bol bez použitia donucovacích prostriedkov. Po vyhodnotení všetkých dostupných podkladov som preto došiel k jednoznačnému záveru, že donucovacie prostriedky - hmaty, chvaty a putá, použili policajti v rozpore so zákonom o Policajnom zbore, neodôvodnene a neprimerane,“ vysvetlil Dobrovodský, ktorý na základe toho skonštatoval, že policajti takýmto postupom porušili podávateľovi základné ľudské právo na ochranu pred mučením, neľudským alebo ponižujúcim zaobchádzaním a trestaním.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Málo vychádzok aj odoberanie okuliarov. Zadržaní na policajných oddeleniach nemali vhodné podmienky Čítajte 

Obvodnému oddeleniu Policajného zboru Tvrdošín ombudsman navrhol preškolenie príslušníkov o pravidlách a zásadách používania donucovacích prostriedkov a povinnosti ich detailného zaznamenávania.

Súčasne odporučil zabezpečenie toho, aby príslušníci Obvodného oddelenia Policajného zboru Tvrdošín používali donucovacie prostriedky výlučne v nevyhnutných prípadoch v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi a zabezpečiť, aby úradné záznamy príslušníkov obsahovali všetky zákonné náležitosti.

Ombudsman informoval, že vedenie Policajného zboru má záujem, aby verejný ochranca práv a jeho kolegovia prispeli k vzdelávaniu nových policajtov.

„S radosťou budeme zdieľať naše ľudskoprávne poznatky. Táto dohoda zaznela na rokovaní na pôde Výboru pre obranu a bezpečnosť Národnej rady SR, ktoré dňa 18. decembra 2024 zorganizoval Richard Glück (Smer-SD) a na ktorom sa zúčastnili minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) a riaditeľ Úrad

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 469
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 299
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 584
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 558
  5. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 812
  6. Plátené tašky a opakované použitie 3 590
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 324
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 260
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Brad Marchand oslavuje víťazný gól Floridy.

Stav finálovej série NHL je po úvodných dvoch zápasoch v Edmontone 1:1.


a 1 ďalší
Srbský tenista Novak Djokovič opúšťa kurt po prehre v semifinále Roland Garros 2025.

Srbský tenista po zápase pobozkal svoju ruku a dotkol sa ňou antuky.


TASR
Momentka z prípravného zápasu Španielsko - Ukrajina hráčov do 21 rokov.

Mladí Španieli nevyhrali už tretí zápas v sérii.


Viktória Chladoňová (vpravo) v drese tímu Visma-Lease a Bike.

Viktória Chladoňová atakuje elitnú desiatku.


SkryťZatvoriť reklamu