Opoziční poslanci podajú návrh na vyslovenie nedôvery vláde. Autor: Dávid Zimmermann
BRATISLAVA. Opoziční poslanci z PS, SaS, KDH a z poslaneckého klubu Slovensko, Za ľudí a Kresťanskej únie, ako aj poslanec Ľubomír Galko, ktorý je členom predsedníctva mimoparlamentnej strany Demokrati podajú v najbližších dňoch návrh na vyslovenie nedôvery vláde Roberta Fica zo Smeru.
Informovali o tom lídri opozičných strán na tlačovej konferencii.
Opozícia našla spoločnú reč
Premiér podľa nich zlyháva vo vládnutí, poukázali na problémy v zdravotníctve, zdražovaní či najnovšie na katastri. Zároveň hovoria o spochybnení zahraničnopolitickej orientácie Slovenska.
Nechcú premiérovi dovoliť "uniesť" Slovensko na východ, pretože na to podľa nich nemá žiaden mandát.
Opoziční lídri zdôraznili, že sa napriek mnohým rozdielom dokázali spojiť pri návrhu, ktorým chcú dosiahnuť pád vlády.

"Keď ide o demokraciu, slobodu a európsku príslušnosť našej vlasti, budeme ich brániť spoločne. Nikdy nedovolíme, aby premiér Robert Fico unášal Slovensko niekam do Moskvy. Nemá na to žiaden mandát a je to proti záujmom občanov Slovenska," uviedli v spoločnom vyhlásení. Fico podľa nich zlyháva vo vládnutí a rozpadá sa mu jeden sektor za druhým.
Líder PS Michal Šimečka vyhlásil, že od nového roka sa zvyšujú ceny i dane, čoraz viac ľudí na Slovensku trpí ekonomickou núdzou a do toho spadol kataster.
"Stále nemáme garanciu, že štát má pod kontrolou všetky dáta, nevieme, kedy budú obnovené. Stojí realitný trh, hypotekárny trh, ľudia nemôžu predávať, kupovať nehnuteľnosti a predseda vlády vypisuje otvorené listy a lieta po svete," skonštatoval.
"Myslím si, že toto je veľký signál, že keď ide o Slovensko, tak dokážeme nájsť spoločnú reč, dokážeme sa spojiť a dokážeme spoločne aj konať," pripomenul šéf SaS Branislav Gröhling. Poukázal na to, že partneri v okolitých krajinách sa od Slovenska odvracajú, vláda zároveň ničí ekonomický rozmach krajiny.
Fico podľa opozície poškodzuje krajinu
Podľa predsedu KDH Milana Majerského existujú univerzálne hodnoty, ktoré nás spájajú. "Stojíme tu ako celá opozícia, ktorá chce povedať jasne a zreteľne, že vláda Roberta Fica škodí občanom," povedal.
Poukázal na "zbabranú" konsolidáciu verejných financií, ktorá oberá o peniaze bežné rodiny. Odmieta, aby premiér hľadal pomoc v totalitných režimoch.

Šéf poslaneckého klubu Slovensko, Za ľudí, Kresťanská únia Michal Šipoš pripomenul, že Slovensko kolabuje.
"Konečne sme spolu, sme zjednotení a ideme do odvolávania Roberta Fica," povedal. K návrhu sa pripojili aj nezaradení poslanci Ľubomír Galko a Martina Bajo Holečková.
Opozícia zároveň kritizovala koaličných poslancov, že v utorok nepodporili otvorenie mimoriadnej schôdze, na ktorej chceli prijať uznesenie týkajúce sa rešpektovania ukotvenia Slovenska v EÚ a NATO, spoluprácu s partnermi a susedmi, a jednoznačné odmietnutie ruskej agresie na Ukrajine.
Kritizovali aj štvoricu poslancov okolo Samuela Migaľa z Hlasu za to, že nepodporili ich návrh.
Vládu sa podľa prezidenta nepodarí odvolať
Prezident Peter Pellegrini považuje podanie návrhu na vyslovenie nedôvery vláde opozíciou za legitímne. Neočakáva však, že vládu sa na mimoriadnej schôdzi podarí odvolať.
"Neočakávam, že sú dnes pomery v parlamente také, ktoré by mohli pri návrhu alebo pri samotnom konečnom hlasovaní povaliť vládu, ktorá je dnes pri moci. Preto úprimne ako človek, ktorý v politike strávil viac ako dve desaťročia, a človek, ktorý aj v parlamentných laviciach odsedel či už v opozícii alebo v koalícii pár rokov, si dnes na základe tejto výzvy nechystám žiadny scenár, pretože nepredpokladám, že nejaký budem po hlasovaní na tejto schôdzi potrebovať," uviedol novinárom počas jeho oficiálnej návštevy Talianska.
Pellegrini si myslí, že je legitímne, že opozícia dokázala vyzbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze k odvolávaniu vládneho kabinetu. Ide podľa jeho slov o štandardnú parlamentnú prácu opozície.
"Robila to aj terajšia vládna koalícia, keď bola v opozícii, a teraz to robí táto opozícia voči vládnej koalícii," povedal. Vnímal však problém nájsť v opozícii konsenzus.
"Trvalo to niekoľko dní, ak nie týždňov, kým sa našla jednota naprieč celým opozičným politickým spektrom, aby táto schôdza, ktorá bola dnes oznámená, bola zvolaná," doplnil.
Otvorí sa diskusia
Šanca na vyslovenie nedôvery vláde je minimálna. Pre agentúru SITA to uviedol politológ Radoslav Štefančík. To, čo však odvolávanie prinesie, je podľa neho diskusia o politike predsedu vlády Roberta Fica a vládnej koalície.
„Je dobré, že sa o ostatných rozhodnutiach predsedu vlády bude diskutovať v parlamente, pretože ten je nad vládou a má na to plné právo. Otázne, samozrejme, bude, či sa opozícii podarí otvoriť schôdzu a či k samotnému odvolaniu vlastne dôjde,“ uviedol Štefančík.
Opozícia podľa neho postupuje správne. Ako politológ uviedol, samotná cesta do Moskvy nebola v poriadku.
„Všetky tie okolnosti, ktoré sprevádzali cestu premiéra Roberta Fica za vojnovým zločincom Putinom je potrebné podrobiť kritike. Navyše, ak predseda vlády zahmlieva a nevie svoju cestu poriadne vysvetliť,“ doplnil Štefančík s tým, že ostatné dôvody na odvolávanie sú súčasťou koalično-opozičného zápasu. „Sú preto prirodzeným konaním opozičných poslancov,“ uviedol politológ.
Štefančík ďalej priblížil, že aj schôdza o odvolávaní by mohla byť rozhodujúcim momentom, keď sa ukáže, či má vláda oporu v parlamente. „Práve táto schôdza môže rozhodnúť o budúcnosti vládnej koalície. Ani nie v tom zmysle, či sa podarí odvolať predsedu vlády, pretože zrejme nie, ale či ho vlastne podporia aj tí vládni poslanci, od ktorých dnes na adresu vlády počuť kritické hlasy,“ uzavrel politológ.