MALACKY. Jedinou nefunkčnou vecou na katastrálnom odbore v Malackách bol v utorok vyvolávací systém. Klientov si preto úradníčky volali samy. Rady sa tam ráno ani pred obedom netvorili, naraz čakali najviac štyria ľudia.
Inak prebiehalo všetko ako predtým, než systém padol po jednom z najväčších kybernetických útokov, akým čelila štátna inštitúcia na Slovensku.
Cez priehľadné okienka na dverách úradu v Malackách sa dalo vidieť, že úradníci pri práci používajú aj počítače, ktoré predtým nesmeli zapínať, aby sa vírus nešíril ďalej.
Z dverí vychádza Kristián Ort, v ruke drží list vlastníctva. „Dali mi ho na počkanie," hovorí s tým, že kataster tam už podľa neho funguje bez problémov.
Pracuje ako sprostredkovateľ hypotekárnych úverov a minulý týždeň posielal pre nefungujúci kataster klientov domov.
„Včera tu však museli byť veľké rady, keď sa listy nedali sťahovať z internetu, ako boli všetci zvyknutí. Klienti sú z toho celkom nešťastní, lebo to predlžuje procesy," povedal.
V článku sa dočítate:
- čo médiám vyčíta majiteľ realitnej kancelárie,
- prečo ministerstvo zakázalo riaditeľom katastrov odpovedať novinárom,
- na čo upozorňujú občanov geodeti.
Systém prideľujúci klientom poradie vraj odstavili pre internet, prezradil SME dôverný zdroj z prostredia okresného úradu. Ministerstvo vnútra údajne poskytlo náhradné napojenie.
Odbor katastra v Malackách je nateraz jediný funkčný v Bratislavskom kraji. Služby však bude poskytovať len za okresy vo svojej pôsobnosti.
Katastre na celom Slovensku nefungujú od pondelka 6. januára. Citlivé údaje občanov neunikli a ani by nemali byť stratené, uisťovali novinárov minulý týždeň členovia bezpečnostnej rady štátu. Poslanec Ján Hargaš z PS však upozornil, že katastre na okresných úradoch, ktoré sú podľa ministerstva vnútra spustené, naplno nefungujú.
Že dáta nie sú stratené tvrdil v utorok po zasadaní bezpečnostného výboru parlamentu aj Ján Horecký z KDH. Poslanec sa tiež vyjadril, že útočníci si za odblokovanie systému od štátu pýtali 12-miliónov dolárov. Vláda podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka výkupné nezaplatila.
Či došlo aj k úniku a zneužitiu citlivých dát občanov Horecký nevylučuje, vraj na to neexistuje záruka. Najnovšie zálohy katastra sú k piatku 3. januára a nemusia byť podľa neho úplné, pretože k útoku došlo 5. januára.
Obava z návalu na chodbách
Na úrad prišiel po týždňovom neplánovanom oddychu aj Radoslav Šťastný. Má realitnú kanceláriu, kde sa bez listov vlastníctva v práci nezaobídu. Používajú ich ako podklady k zmluvám a rezervačným zmluvám.
„Pre zvyšok Slovenska to nebolo ideálne," priznáva neskôr. Pre znefunkčnený katastrálny portál si ľudia nemajú ako stiahnuť listy vlastníctva a prípadne si overiť, či majú správne údaje.
„Maximálne nezodpovedné boli v tomto vyjadrenia médií, ktoré spôsobia len dodatočný chaos," myslí si Šťastný. "Keď nabehnú všetky portály, tak sa sem budú všetci rútiť, aby si overili, či sú naozaj vlastníkmi toho, čo vlastnia. Portál to potom preťaží a nebude fungovať správne."

Kybernetický útok má za následok, že sa úrady ani samosprávy nemôžu dostať k citlivým dátam o vlastníckych právach k jednotlivým pozemkom a nehnuteľnostiam. Komplikujú sa tak každodenné činnosti, napríklad vyplácanie hypoték bankami, vydávanie stavebných povolení alebo parkovacích kariet hlavného mesta.
Vláda začala poskytovať informácie až piaty deň po útoku na katastrálny portál, útok oficiálne potvrdila až na druhý deň, odkedy o ňom začali písať médiá.
Opozícia žiada odstúpenie Matúša Šutaja Eštoka z Hlasu z funkcie ministra vnútra, ten zodpovednosť odmieta s tým, že Úrad geodézie, kartografie a katastra nespadá pod jeho ministerstvo.
Za nezvládnutú komunikáciu žiada strana SaS aj odvolanie predsedu úradu katastra Juraja Cellera.
Šutaj Eštok minulý týždeň po bezpečnostnej rade ohlásil, že polícia bude riešiť podozrenie vlády, že opozícia šírila poplašné správy.

Médiám nič nepovedia
Denník zastihol na chodbe Okresného úradu v Malackách aj riaditeľa katastrálneho odboru Vladimíra Stankovského, ktorého sa pýtal na detaily prevádzky.
„Médiám nemôžeme poskytovať žiadne informácie, musíte sa obrátiť na tlačové oddelenie ministerstva vnútra," hovorí Stankovský deň po tom, ako jeho kolega z Topoľčian informoval SME o problémoch s prevádzkou.

Na rozdiel od Malaciek, kde sa dajú vybaviť listy vlastníctva s plombou, úradníci klientom vytlačia elektronické podanie a prijmú aj vklady, funguje v Topoľčanoch len podateľňa. Zamestnanci tam dávajú listinám len prezenčnú pečiatku s dátumom a časom prijatia, nič viac.
Informačné embargo ministerstvo zdôvodňuje tým, že vedúci oddelení spadajú pod neho, a preto rešpektujú jeho pokyny.
„Ministerstvo vnútra ako prvé od pondelka na dennej báze informuje o sprevádzkovaní konkrétnych pracovísk katastra, ktoré sú súčasťou miestnej štátnej správy sústredenej na okresných úradoch," napísalo.
Od pondelka fungujú katastre v Malackách, Skalici, Trnave, Nitre, Topoľčanoch, Ilave, Myjave, Novom Meste nad Váhom, Trenčíne, Zvolene, Žiari nad Hronom, Rimavskej Sobote, Veľkom Krtíši, Bardejove, Kežmarku, Prešove, Starej Ľubovni, Svidníku, Gelnici, Košiciach-okolí, Moldave nad Bodvou, Michalovciach, Veľkých Kapušanoch, Spišskej Novej Vsi a Trebišove.
V utorok sa pridali aj Partizánske, Považská Bystrica, Banská Bystrica, Krupina, Banská Štiavnica a Lučenec.
Geodeti stále nemôžu pracovať
Zástupcovia geodetov a kartografov vnímajú kybernetický útok ako šancu na systémové zmeny v oblasti geodézie a kartografie. Geodeti by vedeli skvalitniť poskytovanie služieb, zlepšilo by sa postavenie vlastníkov na Slovensku aj ich právna istota.
Novinárov o tom informoval v utorok predseda predstavenstva Komory pozemkových úprav Vladimír Uhlík. Zdôraznil aj, že „nie je dôvod na paniku" a „žiadny zodpovedný vlastník sa nemusí báť o svoj majetok".
„Musíme s poľutovaním povedať, že poskytovanie geodetických služieb, čo sa týka napríklad geometrických plánov, merania pre občanov a podobne, tieto služby sú stále nefunkčné alebo teda nemôžeme ich vykonávať," povedal pre TASR Uhlík. "Stále to nie je možné aj napriek tomu, že sa obnovuje činnosť katastrálnych odborov okresných úradov."
Kataster je s geodéziou a kartografiou previazaný. Geodézia meria, kartografia zobrazuje a kataster eviduje parcely a iné nehnuteľnosti a právne vzťahy k nim.
Predseda komory by po kybernetickom útoku privítal, ak by sa kataster znova začlenil do špecializovanej štátnej správy.
„Celá infraštruktúra - počítače, servery, siete, a teda samozrejme aj zamestnanci, patria pod ministerstvo vnútra, ale celá infoštruktúra, to sú dáta, informácie, to patrí pod Úrad geodézie, kartografie a katastra," spresnil.
Ak by sa zaviedli systémové zmeny, ktoré komora navrhuje, činnosť geodetov by to mohlo zlepšiť. Súhlasí s tým aj predseda predstavenstva Zamestnávateľského zväzu geodézie a kartografie Jozef Kožár.

Beata
Balogová
