BRATISLAVA. Ak by sa parlamentné voľby konali v prvej polovici januára 2025, vyhralo by ich hnutie Progresívne Slovensko so ziskom 23,9 percenta, ukazuje volebný model agentúry NMS.
Agentúra dáta zbierala v čase od deviateho januára do 13. januára 2025. Na prieskume sa zúčastnilo 1001 respondentov.
PS aj Smer si držia rovnakú podporu
Na druhom mieste by skončila strana Smer, ktorú by volilo 18,4 percenta ľudí. Okrem toho by sa do parlamentu dostalo aj ďalších päť strán. Hlas by získal 11,5 percenta hlasov, Republika 8,9 percenta, SaS 6,7 percenta, hnutie Slovensko 6,3 percenta a KDH 5,9 percenta hlasov.
PS a Smer majú oproti decembrovému modelu pokles iba na úrovni štatistickej odchýlky.
Z januárového volebného modelu NMS tak vyplýva, že súčasná koalícia by vládu nezložila. K parlamentnej väčšine by jej nestačili ani hlasy od voličov hnutia Republika.
Problémy koalície sa začali už počas decembrovej schôdze parlamentu, keď mala pri niektorých návrhoch problém s nadpolovičnou väčšinou.
Cez vianočné sviatky boli zverejnené nahrávky z poľovníckej chaty v Čifároch. Premiér Robert Fico sa tiež v Moskve stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a následne sa voličom ozval z Vietnamu.
Medzitým do platnosti vstúpili konsolidačné opatrenia a na dôvere nepridal ani hackerský útok na kataster a chaos okolo e-receptov.
Demokrati by sa do parlamentu nedostali
Za bránami by skončili Demokrati so ziskom štyroch percent voličov a hnutie Sme rodina, ktoré by malo 3,6 percenta hlasov. Maďarskú koalíciu by volilo 3,4 percenta ľudí.
Ďalšie subjekty s podporou okolo dvoch percent by sa s najväčšou pravdepodobnosťou do parlamentu nedostali. Ide o Za ľudí s 2,3 percenta, SNS s 2,1 percentami a ĽSNS s podporou na úrovni 1,4 percenta hlasov.
Z modelu vyplýva, že štyri najsilnejšie strany si držia svoje pozície a majú pomerne stabilnú podporu voličov.
Na základe januárového volebného modelu by Progresívne Slovensko získalo 44 kresiel v parlamente, Smer 34, Hlas 21, Republika 16, SaS a hnutie Slovensko rovnako 12 mandátov a KDH by malo 11 kresiel.
Zber dát prebiehal online cez Slovenský národný panel. Vzorka je reprezentatívna pre populáciu Slovenska nad 18 rokov.

Beata
Balogová
