BRATISLAVA. Združenie miest a obcí Slovenska žiada viac posádok rýchlej lekárskej pomoci a vyjadruje spokojnosť s navýšením ambulancií v novej sieti zdravotnej pomoci reagujúcej na potreby regiónov.
Ako v stanovisku povedal predseda ZMOS Jozef Božik, samosprávy žiadajú, aby v pripravovanom návrhu novej siete rýchlej lekárskej a zdravotnej pomoci „Projekt stabilizácie a stratégiu záchrannej zdravotnej služby“ rezortu zdravotníctva bol zahrnutý vyšší počet posádok rýchlej zdravotnej pomoci, ktoré sú kľúčové pre efektívne poskytovanie zdravotnej starostlivosti v regiónoch.

Zároveň pozitívne vnímajú navýšenie počtu ambulancií v rámci novej siete zdravotnej pomoci, ktorá reflektuje na dôležité potreby obyvateľov jednotlivých lokalít.
„V posledných rokoch došlo k významným zmenám v poskytovaní zdravotníckych služieb, vrátane rušenia nemocničných oddelení, ambulancií a pediatrických pracovísk. Stratifikácia nemocníc a s ňou spojené obmedzenie zdravotnej starostlivosti vytvorili kritickú situáciu v niektorých regiónoch, ktorú má nová sieť zdravotnej pomoci cielene riešiť. Jej cieľom je zabezpečiť dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť pre všetkých obyvateľov bez ohľadu na ich vzdialenosť od zdravotníckych centier," povedal Božik.
Šéf ZMOSu zároveň pripomenul, že združenie sa aktívne zúčastnilo regionálnych konzultácií a návrh novej siete považuje za významný krok k stabilizácii zdravotníckeho systému na celom území Slovenska.
„Návrh bol prediskutovaný s krajskými operačnými strediskami, samosprávami a ďalšími odbornými partnermi. Ich zavedením sa očakáva rovnomernejšie rozloženie zdravotníckych služieb, čím sa zabezpečí rýchlejší prístup k zdravotnej starostlivosti pre všetkých obyvateľov," skonštatoval Božik.
ZMOS podľa neho zároveň zdôrazňuje dôležitosť urýchlenia legislatívneho procesu, ktorý je nevyhnutný na uvedenie siete lekárskej a zdravotníckej pomoci do praxe.

„Ale zároveň požadujeme aj spätnú väzbu na predstavený návrh novej siete zo strany odborníkov Spoločnosti urgentnej medicíny a medicíny katastrof, ako aj lekárov pôsobiacich v rýchlej zdravotnej pomoci. Tieto odborné stanoviská môžu prispieť k ďalšiemu zlepšeniu návrhu a vytvoreniu efektívneho systému zdravotnej pomoci, ktorý reaguje na aktuálne potreby obyvateľov regiónov," zdôraznil predseda združenia.
Božik dodal, že návrh novej siete rýchlej lekárskej a zdravotnej pomoci bol predstavený ZMOS ako jednému z prvých partnerov v rámci dialógu s rezortom zdravotníctva počas online rokovania Rady ZMOS, ktoré sa uskutočnilo 14. januára 2025.