Na koľko svetových strán sa vlastne orientuje naša slovenská diplomacia? Sú to skutočne štyri svetové strany? A čo vlastne Slovenskej republike priniesol moskovský výlet našich koaličných poslancov?
Čo to vôbec znamená, keď šéf NATO Mark Rutte povie, že buď zvýšime výdavky na obranu, alebo sa môžeme začať učiť ruštinu? A ako je to vlastne s pripojením Grónska a Kanady k Spojeným štátom? V Aréne s Janou Krescanko Dibákovou bol hosťom minister zahraničných vecí úradníckej vlády, diplomat MIROSLAV WLACHOVSKÝ.
V Aréne s Miroslavom Wlachovským zaznelo:
- ako sa po novom realizuje diplomacia,
- prečo podpísal vyhlásenie bývalých ministrov a diplomatov,
- aké sú bezpečnostné riziká politiky orientovanej na Východ,
- či sú Spojené štáty s Donaldom Trumpom na prahu dezinformačného pekla,
- aké pevné je prímerie medzi Hamasom a Izraelom,
- ako vnímať cestu do Vietnamu.
Pred niekoľkými týždňami sme mali informácie o pomerne dramatickom vývoji na ministerstve zahraničných vecí. Odchod, často vynútený, mnohých skúsených diplomatov. Aké je to na ministerstve teraz?
Ja som vedel, že chcem odísť, aj som to avizoval ešte pred voľbami, že za istých okolností odtiaľ odídem.
Nechcel som stratiť tento hlas, ktorým môžem hovoriť k verejnosti, lebo moji kolegovia na ministerstve sú viazaní mlčanlivosťou a lojalitou v niektorých otázkach a viacerí z nich odišli dobrovoľne. Viacerí z nich odišli vynútene a niektorí, čo odišli dobrovoľne, odišli preto, lebo sa nevedeli stotožniť s novým kurzom, ale aj s vysokou mierou neprofesionality, ktorá zavládla za posledný rok.
V čom je tá neprofesionalita?
Informácie, ktoré sa zhromažďujú zo zastupiteľských úradov a ktoré sa vyprodukujú v rámci ministerstva, vyjdú hore k ministrovi. Ale rozhodnutia sa často nerobia na základe týchto informácií, ale príde pokyn.
Neviem, či ten pokyn prichádza z Úradu vlády alebo zo Súmračnej, alebo odkiaľ, ale nemôže to byť niečo, čo je vygenerované na základe tých informácií a faktov, ktoré minister dostal.
Máte aj nejaký konkrétny príklad?
Nemyslím si, že by ministerstvo zahraničných vecí v situácii, v ktorej sa nachádzame, odporúčalo ministrovi zahraničných vecí stretávať sa so Sergejom Lavrovom. Rovnako niektoré konkrétne situácie, ktoré sa týkajú vyhlásení ministerstva vo vzťahu ku konfliktu na Blízkom východe, k Izraelu a tak ďalej. Príkladov by bolo veľa, pomaly je ťažké z nich vyberať.
Krátko pred touto diskusiou vyšlo v médiách vyhlásenie ministrov zahraničných vecí, ktorí pôsobili v tomto rezorte s názvom Vláda búra zahraničnopolitický konsenzus a ničí vzťahy. Ste tam podpísaný. Je situácia natoľko zlá?