BRATISLAVA. Michal Šimečka sa stretol s Volodymyrom Zelenským. Líder opozičného Progresívneho Slovenska zverejnil fotografiu s ukrajinským prezidentom a pripísal k nej, že od neho nesie pre Slovensko odkaz.
"Ukrajina si váži našu podporu a má záujem na tých najlepších vzťahoch a spolupráci - vrátane energetiky. A je pripravená rokovať. Presne na to teraz vyzývam Roberta Fica," uviedol Šimečka z Kyjeva.
"My v PS robíme politiku inak," dodal ako narážku na aktivity premiéra Fica vrátane jeho nedávnej návštevy Vladimíra Putina v Moskve. "Pán premiér, namiesto nadávok sa vyberte do Kyjeva a rokujte - dvere sú otvorené," odkázal Ficovi.
Na piatok Zelenskyj pôvodne pozval do Kyjeva slovenského premiéra potom, ako sa Robert Fico (Smer) dožadoval stretnutia.
"OK. Príď do Kyjeva v piatok,“ napísal Zelenskyj na sociálnej sieti x ako reakciu na Ficovu výzvu na stretnutie po sérií urážok, ktoré Fico prezidentovi Ukrajiny adresoval v posledných týždňoch.
Zelenský na stretnutie so Šimečkom reagoval opäť cez sociálnu sieť X. "Piatok. Očakával som jedného slovenského lídra, no prišiel druhý. Mal som dobré stretnutie so slovenskými poslancami vedenými Michalom Šimečkom," napísal.

Ukrajinský prezident priblížil, že jeho krajina je pripravená na vzájomne prospešný dialóg so Slovenskom, "najmä v oblasti energetiky". Dialóg však musí posilňovať Ukrajinu a Slovensko a nie Moskvu, dodal Zelenský. Ide o ďalší náznak, že tranzit ruského plynu na Slovensko sa už neobnoví.
"Teší ma, že dokážeme nájsť spoločný záujem s našimi slovenskými partnermi a poskytnúť adekvátne odpovede na otázky energetickej bezpečnosti a geopolitickej stability," uzavrel stretnutie prezident.
Informáciu zverejnil na svojom účte aj v slovenčine.
Loading
...
Šimečka je Kyjeve, kým sa Ficovi blízki báli o premiérovu bezpečnosť
V čase, keď mohol hlavné mesto ruskou agresiou zasiahnutej Ukrajiny navštíviť slovenský premiér, vycestoval neohlásene do Kyjeva predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.
Na jeho prítomnosť v Kyjeve upozornila česká reportérka Tereza Povolná. Z jej správy na sociálnej sieti x aj s priloženou fotografiou so Šimečkom vyplýva, že išlo o náhodné stretnutie v čase, keď tam Povolnej štáb štvrtý deň natáčal.
Loading
...
Potom, ako si jej tweet všimlo SME a následne informáciu prevzala aj satirická facebooková stránka Zomri, Šimečka sa prihlásil z Kyjeva pod jej statusom. "Je piatok. Vraj sme mali prísť, tak som tu. Pozdravujem z Kyjeva," napísal líder najsilnejšej opozičnej strany.
Šimečka na vlastnom profile dodal, že do Kyjeva pricestovala "silná delegácia" politikov a političiek z Progresívneho Slovenska.
"Čakajú nás dôležité rokovania. Náš cieľ je jasný - znovu otvoriť dvere, ktoré Robert Fico zabuchol svojimi agresívnymi výpadmi," tvrdí.
Premiér Fico zintenzívnil diplomatické spory s Ukrajinou a jej prezidentom. K jeho politike sa Fico kriticky vyjadroval v posledných rokoch, no v decembri túto aktivitu výrazne zvýšil.
Dôvodom je ukončenie zmluvy o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu na Slovensko, ktorá vypršala na konci roka 2024. Aj keď Ukrajina nepredĺženie kontraktu aj pre nevýhodné podmienky ruskej strany komunikuje postupne od roku 2023, Fico Zelenského viackrát v posledných dňoch napádal.
Ukončenie tranzitu nazýva politickým rozhodnutím Zelenského a prezidenta Ukrajiny urážal slovami o tom, ako "chodí po Európe, len žobre a pýta peniaze".
Fico sa popri slovných útokoch snažil dohodnúť so Zelenským stretnutie na východnom Slovensku. Zelenskyj mu začiatkom týždňa odpovedal cez sociálnu sieť, aby prišiel on do Kyjeva.
Ficovi blízki spolustraníci - poslanec Tibor Gašpar a neskôr aj europoslanec a šéf zboru poradcov premiéra Erik Kaliňák - kritizovali "neštátnickú" formu pozvania a avizovali, že slovenský premiér na pozvánku nepristane z bezpečnostných dôvodov.
"Bol by ohrozený život premiéra," tvrdil Gašpar o prípadnej návšteve Kyjeva. Medzičasom Kyjev navštívil nemecký minister obrany Boris Pistorius a po ňom britský premiér Keir Starmer.
"Slovensko a Ukrajina sú blízkymi partnermi a vedia si navzájom veľmi pomôcť," dôvodí teraz z Kyjeva Šimečka.
Súčasťou delegácie PS na Ukrajine sú okrem Šimečku aj Ivan Korčok a poslanci a poslankyne Tomáš Valášek, Beata Jurík a Lucia Plaváková.
Fico vo štvrtok informoval, že na jeho stretnutie so Zelenským sa hľadá vhodný termín.
Šimečka ukazuje tieňovú zahraničnú politiku
Šimečkova návšteva sa odohráva v situácii, keď opozícia varuje pred zmenou zahranično-politickej orientácie Slovenska, ktorú vidia vo Ficových posledných aktivitách, najmä v jeho decembrovej neohlásenej návšteve ruského prezidenta Vladimira Putina v Moskve.
Vo štvrtok sa proti postupu Fica a jeho ministra zahraničia v otázkach diplomacie ohradila väčšina bývalých slovenských ministrov zahraničia. Vo vyhlásení, ktoré podpísali dlhoroční diplomati Ivan Korčok, Miroslav Wlachovský, Rastislav Káčer a ďalších 30 osobností z diplomatického zboru, kritizovali zmenu kurzu v zahraničnej politike.
„Súčasná vláda bez mandátu a v rozpore s väčšinovým názorom spoločnosti búra dlhodobý zahraničnopolitický konsenzus a ničí vzťahy s našimi najbližšími spojencami," uvádzajú vo vyhlásení.
Kritizujú oslabovanie slovenských pozícií v Európskej únii a v NATO a „hazardovanie s reputáciou a bezpečnosťou našej krajiny“. Pod vyhlásením je podpísaných ďalších 29 diplomatov a veľvyslancov.

V piatok navyše trojica veľvyslancov z najdôležitejších spojeneckých krajín - Nemecka, Spojených štátov a Francúzska vyjadrili poľutovanie nad výrokmi predsedu SNS Andreja Danka. Ten pre ruskú štátnu agentúru TASS povedal, že konflikty v strednej Európe vytvára Západ. "Nemci, Francúzi a Američania sa tešia, zarábajú na tom," uviedol.
Bývalý minister pre medzinárodné vzťahy, Pavol Demeš tvrdí, že takéto "zjednocovanie zahraničných veľvyslancov je výnimočné, veľavravné a vážne."
Opozícia sa v parlamente pokúsila prijať uznesenie o prozápadnej orientácii Slovenska, čo však vládna väčšina neumožnila. Na vôbec prvej spoločnej tlačovej konferencii celej opozície PS, hnutia Slovensko, KDH, SaS a mimoparlamentnej strany Demokrati ohlásili zvolanie mimoriadnej schôdze, na ktorej chcú vláde vysloviť nedôveru. Uskutočniť by sa mala budúci týždeň.
Šimečka v tejto atmosfére vysiela voličom signál, ako odlišne než vláda k výkonu zahraničnej politiky pristupuje Progresívne Slovensko.
Táto návšteva kontrastuje s vyhláseniami koaličných poslancov Danka a Gašpara z ich návštevy v Moskve, kde sa stretli s tamojšími politikmi zo sankčných zoznamov EÚ a USA, Vjačeslavom Volodinom a Sergejom Lavrovom.
Prihlásili sa k ich tvrdeniu, že Rusko, napriek takmer tri roky trvajúcej vojenskej agresii na Ukrajine, nezasahuje do vnútorných záležitostí iných krajín. Danko chválil, ako prezident Putin vedie Rusko, a Gašpar povedal, že je potrebné počúvať aj Rusko.
Zatiaľ nie je zrejmé, či Šimečka hovoril s ukrajinskými predstaviteľmi aj o tranzite plynu. Všetky krajiny Európskej únie sa na zastavenie tranzitu vopred pripravili, na Slovensku premiér začal vo verejnom priestore tému otvárať až bezprostredne pred ohláseným ukončením prepravy.
Európska únia znižovanie závislosti od ruského plynu podporuje s argumentom, že Rusko nie je hodnoverný partner, čo pre Úniu predstavuje v oblasti energetiky bezpečnostné riziko.
Fico naopak Rusko označuje za spoľahlivého dodávateľa. Šimečka v posledných týždňoch Fica kritizoval, že "prehajdákal čas" na to, aby Slovensko pripravil na koniec tranzitu cez plynovod Bratstvo.
Slovenský premiér sa snaží dodávky obnoviť a Ukrajine sa pritom vyhráža zastavením humanitárnej a energetickej pomoci a sociálnej pomoci ukrajinským utečencom na Slovensku.
Z vyjadrení ministra zahraničia Ukrajiny Andriia Sybigua zo stredy však vyplýva, že Ficov cieľ sa nepodarí naplniť.
"Tranzit plynu je ukončený od 1. januára, o čom ukrajinská strana opakovane informovala na najvyššej úrovni. A jeho obnova sa neplánuje. O našom stanovisku sme informovali európsku stranu (na summite EÚ) . Tento postoj sa teraz nemení," povedal Sybigu.

Uspel tam, kde to nevyšlo poslancom Hlasu
Vycestovanie Šimečku do Kyjeva sa odohráva len niekoľko dní potom, ako sa o pracovnú cestu do ukrajinského hlavného mesta pokúsila skupina poslancov Hlasu okolo Samuela Migaľa.
Na Ukrajinu chceli ísť v utorok a chceli ňou reagovať na cestu skupiny poslancov Smeru a SNS okolo Andreja Danka a Tibora Gašpara do Moskvy, na ktorej boli od nedele do stredy. Títo poslanci Hlasu ich návštevu Moskvy kritizovali.
Výjazd sa však napokon neuskutočnil. Niekoľko hodín pred odchodom dostali poslanci Hlasu informáciu z ukrajinskej strany, že svoj zámer musia z bezpečnostných dôvodov odložiť.

Beata
Balogová
