BRATISLAVA. Prokurátor Michal Šúrek sa po pol roku môže vrátiť do práce.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka mu v utorok zrušil pozastavenie výkonu funkcie. Šúrek bol mimo služby od augusta 2024 po tom, ako ho koncom júla polícia obvinila zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Spolu s ním sú obvinení aj exšéf NAKA Ľubomír Daňko a policajní vyšetrovatelia Pavol Ďurka a Ján Čurilla.
Hoci dúfali v urýchlené vyšetrenie prípadu, to zatiaľ stojí. Od vznesenia obvinenia ich totiž všetkých ešte ani nevypočuli a rozhodnuté dodnes nebolo ani o ich sťažnosti proti samotnému obvineniu. Celé týždne sa čakalo aj na rozhodnutie o námietke voči dozorovému prokurátorovi, ktorého Šúrek označil za zaujatého.

„Vážim si záujem, ale vzhľadom na to, že som prokurátorom Generálnej prokuratúry, som viazaný právami aj povinnosťami podľa zákona, preto sa nebudem bližšie vyjadrovať k prebiehajúcemu trestnému konaniu,“ hovorí Šúrek.
Do práce by sa mal vrátiť v najbližších dňoch. Keďže však ostáva obvinený, zrejme mu naďalej budú odňaté prípady, ktoré dozoroval a ostali mu aj po zániku špeciálnej prokuratúry.
Samotný Šúrek bol vypočutý koncom novembra, podobne ako Ďurka. Vypovedal však len v spontánnej časti a na otázky vyšetrovateľa neodpovedal. Do termínu výsluchu mu totiž neumožnili prístup do spisu. Na tom sa nič nezmenilo ani dodnes.
Obvinení podľa informácií SME adresovali vyšetrovateľovi prípadu viacero podaní a žiadostí, ktoré ostali nevybavené. Práve aj preto sa ponosujú na to, že nemajú prístup do celého vyšetrovacieho spisu, čo patrí medzi práva obvinených.
Dosiaľ neboli vypočutí Čurilla ani Daňko. Po piatich mesiacoch od obvinenia, teda začiatkom decembra, síce už Daňko mal stanovený termín výsluchu, no aj z toho zišlo.
„Vyšetrovateľ tento termín zrušil z dôvodov, ktoré mi dodnes nie sú známe,“ hovorí Daňko. Nový termín výsluchu, na konci januára, dostal len pred pár dňami.
Hovorí, že pokiaľ vie, v rámci celého vyšetrovania prebehli dosiaľ len dva úkony, a to výsluchy dvoch zo štvorice obvinených – Šúreka a Ďurku.
„My zvyšní dvaja sme ešte nemali možnosť vyjadriť sa. Rovnako neboli vypočúvaní ani svedkovia a nerobili sa ani iné úkony. Vyšetrovateľ v podstate nekoná,“ pokračuje Daňko, ktorý pracoval v polícii 25 rokov. Odišiel z nej pred rokom na vlastnú žiadosť po tom, ako ho nové vedenie chcelo poslať z pozície riaditeľa NAKA na okres alebo kraj.
Časť obvinených podala už aj námietku pre nečinnosť vyšetrovateľa, zvyšní takúto námietku ešte zvažujú.
Prokurátora nevylúčili
Obvinená štvorica je podozrivá z toho, že údajne zneužila právomoc verejného činiteľa tým, že evidovala výsluchy v pracovnom, resp. technickom spise, do ktorého zbierala výsluchy nanečisto. Potom sa obsah výpovedí rozčlenil na menšie kauzy a začalo sa stíhanie. Účelom bolo, aby obvinení nevideli v akomsi centrálnom spise, čo všetko vypovedali spolupracujúci obvinení, hoci sa to ich vlastného konania už netýkalo.
Prípad Šúreka a spol. má v dozore Krajská prokuratúra Trnava, ktorá vysvetľuje dlhé prestoje pri vyšetrovaní početnými námietkami samotných obvinených.

„V predmetnej trestnej veci od vznesenia obvinenia boli podané viaceré námietky zaujatosti, ako aj návrhy na odňatie a prikázanie veci, ktorých potreba vybavenia v zmysle platnej právnej úpravy neumožňovala doposiaľ rozhodnúť o sťažnosti obvinených proti uzneseniu o vznesení obvinenia,“ povedal hovorca trnavskej prokuratúry Mojmír Huna.
Šúrek na to reaguje, že si len štandardne uplatňujú práva obvinených.
Daňko reaguje slovami, že zdĺhavé je v skutočnosti rozhodovanie o námietkach. Kým o niektorých bolo rozhodnuté v priebehu niekoľkých dní, pri ďalšej to trvalo takmer dva mesiace. Naťahovalo sa najmä rozhodovanie o námietke zaujatosti podanej voči prokurátorovi Michalovi Žeňuchovi.
„Nič však nebránilo tomu, aby konal vyšetrovateľ, voči ktorému nebola podaná žiadna námietka. On ale nekonal. Druhá vec je, ako vykonáva dozor prokurátor, keď vidí, že prípad stojí,“ hovorí Daňko.

Dozorovým prokurátorom prípadu je trnavský prokurátor Michal Žeňuch, ktorého namietal Ďurka. Poukazoval na to, ako sa tento prokurátor rozprával na stretnutí prokurátorov v Krpáčove tým, že on „uje...e čurillovcov“, čím mal v žargóne označiť odstíhanie niekoho.
V prítomnosti ďalších kolegov sa taktiež chválil tým, že je v aktívnom styku s politikmi. Konkrétne menoval Roberta Kaliňáka zo Smeru. Práve s ním vraj konzultoval, ako treba postupovať v prípade Čurillu a ďalších.
Žeňuch na svoje vylúčenie sám dôvod nevidel a vylúčiť sa odmietol. Posledné slovo pri rozhodovaní mala napokon námestníčka krajského prokurátora Lýdia Bartošová, ktorá Žeňucha nevylúčila.
Samotný krajský prokurátor Ivo Vendel je z úkonov v prípade vylúčený pre zaujatosť.
Šúrek žiadal o pridelenie prípadu úplne inej krajskej prokuratúre, čo je bežný postup v prípade vylúčenia krajského prokurátora. Vzhľadom na hierarchickú štruktúru prokuratúry sa totiž potom dá predpokladať zaujatosť celej danej krajskej prokuratúry. S danými návrhmi však Šúrek nepochodil.
Žilinka sa k priebehu nevyjadruje
O odstavení Šúreka od práce prokurátora rozhodol začiatkom augusta minulého roka generálny prokurátor Maroš Žilinka.
Po zrušení špeciálnej prokuratúry bol Šúrek zaradený na referát väzenstva, avšak ostali mu prípady, ktoré dozoroval dovtedy. Vrátane kľúčovej kauzy Očistec, ktorá sa týka zneužívania polície za čias Smeru a Tibora Gašpara.
Lenže to sa obvinením a následným pozastavením výkonu zmenilo, keďže Šúrek ostal de facto doma a pol roka len čakal, či sa niečo v jeho prípade pohne.
Žilinka pri rozhodnutí o pozastavení výkonu pre Šúreka hovoril, že konal automaticky, keďže už predtým pozastavil výkon zakaždým, keď nejakého prokurátora obvinili z úmyselného trestného činu.
Samotný Šúrek mu ešte pred pozastavením výkonu navrhoval ako riešenie, aby mu Žilinka odňal všetky trestné kauzy, ktoré mal v tom čase na starosti. Tým chcel vylúčiť pochybnosti, ktoré by mohlo jeho stíhanie vyvolať. S návrhom však nepochodil.
SME s otázkami oslovilo aj Generálnu prokuratúru, ktorá odstavením Šúreka prišla o jedného zo svojich prokurátorov. Na otázky, či Žilinka v konaní nevidí prieťahy vzhľadom na opísané naťahovanie vyšetrovania, však Generálna prokuratúra nechcela odpovedať.
Hovorkyňa odkázala, že k téme sa vyjadrí trnavská prokuratúra.
Postoj k nekonaniu v prípade zmenila po necelom týždni.
Obvinenie Šúreka vyvolalo podozrenia, že ide len o snahu zbaviť sa nepohodlného prokurátora. Šúreka predtým pravidelne spomínal na tlačovkách najmä premiér Robert Fico zo Smeru a reč o prokurátorovi bola aj na poľovníckej chate pri obci Čifáre.
„Potrebujú sa pravdepodobne zbaviť prokurátora Šúreka, aby sa mohli dostať k spisu kauzy Očistec. Ak dajú tento prípad novému prokurátorovi a ten stiahne obžalobu, celý prípad pôjde do stratena,“ vysvetľoval si obvinenie Daňko krátko po obvinení v rozhovore pre SME. „Šúreka však nemohli obviniť samého, preto tam dali aj ďalších policajtov vrátane mňa,“ dodával expolicajt, ktorý dnes pôsobí v Nadácii Zastavme korupciu.
Prípad Očistec dostal po odstavení Šúreka na starosť jeho kolega zo zrušenej špeciálnej prokuratúry Bohdan Čeľovský. Citlivá kauza sa však ani tri roky po podaní obžaloby nezačala pojednávať na súdoch. Aktuálne ju brzdia opakované námietky voči sudcom.
Šúreka sa po obvinení verejne zastali jeho kolegovia z bývalej špeciálnej prokuratúry. Podporu mu neskôr vyjadrila aj česká Únia štátnych zástupcov.
V novembri získal ocenenie Biela vrana, ktoré sa udeľuje za občiansku odvahu a obhajobu verejného dobra.
Šúrek je tiež pôvodný prokurátor všetkých troch káuz bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, z ktorých v dvoch už Kováčika uznali súdy za vinného. V prvej korupčnej kauze je verdikt právoplatný, hoci je voči nemu podané dovolanie, na druhú kauzu sa ešte pozrie Najvyšší súd.

Beata
Balogová
