BRATISLAVA. Keby v politike neboli premiér Robert Fico (Smer) a Igor Matovič (hnutie Slovensko), tak je na Slovensku o polovicu menej agresivity. Vyhlásil to europoslanec a bývalý premiér Ľudovít Ódor (PS) v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy.
Reagoval tak na skutočnosť, že sa situácia na Slovensku radikalizuje. Uviedol to aj v súvislosti s nedávnym útokom na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi. Vinníkov zvyšujúcej sa agresivity na Slovensku je tak podľa neho možné nájsť na oboch stranách.
„Aj keď sme boli v úradníckej vláde, tak tá agresivita, ktorá možno v iných krajinách nie je až taká extrémna, tak u nás dokonca došlo v predvolebnom období aj k nejakým fyzickým potýčkam. To naozaj nemá obdobu,“ uviedol Ódor.
Europoslanec Erik Kaliňák (Smer) súhlasí s Ódorom, že pôvod súčasnej vypätej situácie treba hľadať v Matovičovi.

„Ak ide o Roberta Fica, ktorému Ódor tiež pripisuje vinu, s tým nie úplne súhlasím,“ uviedol Kaliňák. Je podľa neho síce pravdou, že ak by Fico nebol v slovenskej politike, tak by spoločnosť nebola tak polarizujúca.
„Túto polarizáciu však prinášajú médiá, ktoré z Fica robia netvora len za to, že má iný politický názor a farebnejší slovník,“ doplnil europoslanec a podotkol, že iba pár dní od nového roku sa začali šíriť hoaxy o tom, že sa premiér kúpe v zlatých vaniach alebo o tom, že vyzýval na násilie.
„Ak sa teda pripisuje vina Ficovi, áno, je to polarizujúca postava, ale veľkú mieru viny pripisujem opozícii a médiám,“ uzavrel Kaliňák.
Ódor predčasné voľby neočakáva
Europoslanec a bývalý premiér Ľudovít Ódor neočakáva predčasné voľby.
„Opozícia ako taká nemôže vyvolať predčasné voľby. Tam je potrebné, aby sa niekto v koalícii rozhodol nepodporiť vládny program,“ uviedol Ódor.
Súčasne však podotkol, že ak sú ohrozené národnoštátne záujmy Slovenska, tak opozícia nemá veľa možností a jednou z nich je vyslovenie nedôvery vláde.
Ak ide o zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska, Ódor upozornil, že ľudia, s ktorými sa stretáva na pôde Európskeho parlamentu, nerozumejú, kam Slovensko vlastne patrí.

„My sme vstúpili do EÚ a teraz namiesto toho, aby sme spoločne s partnermi riešili situáciu, tak náš premiér má ´tour de dictators´. Chodí po svete, klania sa diktátorom a nerieši domáce problémy. Mňa štve, že tu máme zdravotníctvo, kataster, učiteľov a premiér povie, že to nie sú jeho témy,“ zdôraznil Ódor s tým, že témami premiéra sú cesty po svete.
„Keby na nich aspoň niečo vybavil. Ale nevybavil na nich nič,“ dodal Ódor s tým, že dokonca ani stabilita vlády nie je jeho témou.
„Mám pocit, že sa mu už veľmi nechce,“ uzavrel europoslanec.
Hrozí otvorenie koaličnej zmluvy
Europoslanec Kaliňák uviedol, že ak sa koaličným partnerom nepodarí urovnať vnútorné konflikty, tak bude potrebné otvoriť koaličnú zmluvu.
"Nehovorím o rekonštrukcii vlády, hovorím o otvorení koaličnej zmluvy, ktorá potom bude viesť asi k nejakým posunom na ministerstvách. Nie kvôli tomu, že by bola vláda neschopná," ozrejmil Kaliňák s tým, že ak sa nepodaria vnútrokoaličné spory vyriešiť do marca, udalosti naberú rýchlejší spád.
Kaliňák uviedol, že neočakáva, že sa na najbližšej schôdzi podarí opozícii odvolať premiéra. Ako doplnil, strana Smer podľa neho robí všetko preto, aby koalícia fungovala.
Podľa Ódora má iný názor na zahraničnopolitické smerovanie Slovenska nielen opozícia, ale aj niektorí členovia strany Hlas.
Kaliňák si naopak myslí, že zdôvodnenie, že Fico sa snaží vytiahnuť Slovensko z Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO) je scestné. "Našim domovom je EÚ, našim domovom je organizácia NATO, ale vnímame aj ďalšie svetové strany sveta, kde sa snažíme ekonomicky budovať ďalšie vzťahy," deklaroval.
Trump vyvoláva obavy z neistoty
Ódor v relácii pripustil, že nástup Donalda Trumpa do čela americkej administratívy vyvoláva obavy z neistoty, ktorú spôsobuje nevyspytateľnosť nového šéfa Bieleho domu. Poukázal pritom na riziko zhoršenia obchodných vzťahov medzi Európskou úniou (EÚ) a USA.
Erik Kaliňák si naopak myslí, že Trump je čitateľný, záleží však na schopnosti predstaviteľov EÚ byť jeho rovnocenným partnerom.
"Už v rámci svojho prvého mandátu sa Donald Trump snažil zasahovať do voľného obchodu a sprísňovať ochranu amerického trhu," upozornil Ódor, ktorý registruje Trumpove vyhlásenia v podobnom duchu aj v súčasnosti.

Vníma aj možnú bezpečnostnú obavu.
"To zasa vychádza z nie celkom čitateľných vyhlásení v oblasti medzinárodnej spolupráce a NATO," priblížil.
Kaliňáka naopak nijako neprekvapuje Trumpovo úsilie výrazne posilňovať americké obchodné záujmy a to aj v prípade, že by to malo ísť na úkor Európy. Riziko vidí skôr na strane tých, ktorí budú obhajovať záujmy EÚ.
"Mňa nevyrušuje Donald Trump, mňa skôr desí, že na druhej strane je Ursula von der Leyenová, najznámejšia americká lobistka, ktorá doteraz urobila minimum pre konkurencieschopnosť Európy," uviedol Kaliňák.
Obaja europoslanci zhodnotili ako nereálne Trumpove požiadavky, aby členské štáty NATO zvýšili svoje príspevky na obranu na päť percent HDP.
Kaliňák skritizoval Zelenského odkazy Ficovi
Podľa Ódora sa Európa musí koncentrovať na vyššiu efektivitu vzájomnej spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti, prínos v tejto oblasti si sľubuje aj od nového eurokomisára pre obranu. Kaliňák mieni, že je načase zrušiť sankcie EÚ voči Moskve.
Upozornil pritom, že sankcie nielenže nedocielili to, aby Rusko ukončilo vojnu, ale okrem ruskej poškodili aj ekonomiky členských krajín únie, vrátane Slovenska.
"Hľadám možnosti občianskej iniciatívy, aby sa Európska komisia musela zaoberať zrušením sankcií," povedal.
Obaja poslanci sa zhodli v tom, že rusko-ukrajinský konflikt je potrebné ukončiť čo najskôr. Ódor si cení, že Ukrajinci majú stále odhodlanie brániť sa a bojovať za svoju krajinu. Myslí si, že prezident Volodymyr Zelenskyj požíva doma i medzi lídrami EÚ veľkú autoritu.
Kaliňák naopak skritizoval Zelenského odkazy premiérovi Robertovi Ficovi (Smer). Na druhej strane ocenil komunikáciu a úsilie o dobré slovensko-ukrajinské vzťahy zo strany predsedu vlády Ukrajiny Denysa Šmyhaľa. Podľa Kaliňáka budú pokračovať spoločné medzivládne rokovania.