BRATISLAVA. Už prvého januára vystúpil v role starého vlka, ktorý „nezablúdi“, a tiež v úlohe „skúseného Roberta“, ktorému treba veriť. Keď sa Robert Fico prihovoril v novoročnom príhovore z Vietnamu slovami, aby rok 2025 dal Slovensku „šťastia sily“, mienil tým aj svoju vládu a seba ako jej predsedu.
Doručiť ľuďom záväzky z vládneho programu a „robiť od rána do večera bude môcť totiž len dovtedy, kým si rozhádaná koalícia udrží chabú väčšinu v parlamente.
S odstupom prvých týždňov od prelomu rokov 2024 a 2025 je čitateľné, že Fico rozohral politický plán. V prípade úspechu má zabezpečiť vládnej koalícii dovládnutie do riadneho termínu volieb v septembri 2027, v opačnom prípade Smeru pomôcť zabezpečiť úspešný výsledok v predčasných voľbách.

Stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, diplomatický spor s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, či zmienky o možnom odchode Slovenska z EÚ a NATO prichádzajú v situácii, keď koalícia výrazne zvyšuje dane a problémy jej robia vlastní poslanci okolo Samuela Migaľa (Hlas) a Rudolfa Huliaka (Národná koalícia).
Vzhľadom na intenzitu politického diania v posledných dňoch, denník SME pripravil mapu udalostí, sporov a ich aktérov. „Bič plieska na konci,“ tvrdí Fico s úsmevom.
Mapa politických sporov, skupiniek a diania:
- Rekonštrukciu vlády predpovedajú aj ďalší
- Od boja rebelantov o podobu Hlasu závisí budúcnosť vlády
- Ferenčáka sledujú bezpečnostné zložky, tvrdí
- Poslancom „Hlasu rozumu“ ponúkali miesta mimo parlament
- Voľbu Rašiho za šéfa parlamentu môžu zablokovať jeho vlastní
- Huliak nečakane vyzval Danka na zmier
- O vystúpení z EÚ a NATO Smer rozpráva prvýkrát za 25 rokov
- Elitní diplomati varujú pred východným kurzom Slovenska
- Danko pobúril veľvyslancov Nemecka, Francúzska a USA
- Fico začal ukazovať, že štát riadi
- Opozícia ide odvolávať vládu
- Psychiatri píšu Ficovi, nech nepolarizuje
- Čo z toho vyplýva (interpretácie)
1. Rekonštrukcia vlády ako východisko z krízy
Bez stabilnej podpory aspoň 76 poslancov sa vyslovené želanie premiéra Fica o „úspešnej vláde“ nemôže naplniť. Aj preto nedávno vyzval Hlas a SNS, aby do marca urovnali spory vo svojich poslaneckých kluboch.
Inak pohrozil rekonštrukciou vlády pomerne k nižšiemu počtu verných poslancov Hlasu a SNS, čo by však podľa Fica zrejme viedlo k ich odchodu z koalície a priblížilo predčasné voľby.
Prestavba vlády však nemusí byť len hrozbou partnerom, ale aj reálnym riešením na upokojenie vzťahov.
Začal tak o nej hovoriť minister životného prostredia za SNS Tomáš Taraba, ktorý odmieta, aby „vláda len bola“ a chce, „aby aj vládla“.
Zmeny v kabinete by potom museli prihliadať na požiadavky rebelantov. Odídená skupinka z klubu SNS okolo Rudolfa Huliaka žiadala vlastné ministerstvo, poslanci okolo Samuela Migaľa z Hlasu by chceli presun svojho straníckeho šéfa z vlády Matúša Šutaja Eštoka za predsedu parlamentu a tiež odchod ministerky kultúry za SNS Martiny Šimkovičovej.
Rekonštrukcia vlády s prihliadnutím aspoň na časť týchto požiadaviek by preto mohla vládnej koalícii zabezpečiť stabilnú podporu v parlamente a možnosť dovládnuť do riadnych volieb.
Pre rebéliu štvorice poslancov Hlasu a trojice poslancov okolo Huliaka sa dnes koalícia s istotou pri hlasovaniach môže spoliehať už len na menšinu 72 hlasov.
V koalícii však môžu byť aj ďalšie záujmy, o ktorých strany doteraz nehovorili a ktoré môžu mať vplyv na prípadnú rekonštrukciu vlády.
2. Boj rebelantov o podobu Hlasu (a vlády)
Hlas je opäť bližšie k tomu, aby jej klub prišiel o štyroch poslancov, ktorí už niekoľko mesiacov rebelujú proti dianiu v koalícii a v strane.