BRATISLAVA. Ročne na Slovensko príde z Číny niekoľko stoviek tisíc zásielok. Pre mnohých ľudí sa nakupovanie na čínskych e-shopoch stalo novou zábavou. Lacné nákupy však majú viaceré nástrahy.
„Elektronický obchod zažíva boom, spôsobuje však aj to, že sa na európsky trh dostanú nebezpečné a nevyhovujúce výrobky,“ povedala hovorkyňa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ingrid Ludvíková.
Európska únia pripravuje viacero zmien pre zahraničné e-shopy, dotknúť by sa mali najmä webov ako Temu či Shein a teda aj ľudí, ktorí z nich nakupujú.
Čo sa v texte ešte dočítate:
- Čo plánuje Európska únia s Temu a Shein či inými čínskymi e-shopmi.
- Prečo nie je možné povedať, koľko zásielok z Číny k nám reálne príde?
- Prečo vám chodia zásielky z Maďarska či Holandska, keď mali prísť z Číny.
- Prečo je Temu nebezpečná.
Zaplaťte clo, už žiadne úľavy
Oba e-shopy sa podľa únie do značnej miery vyhýbajú colným kontrolám. Dôvodom je najmä hodnota ich balíkov, za ktoré sa do sumy 150 eur neplatia clá. Vedie to podľa Financial Times k prílevu nebezpečného tovaru, ako sú napríklad hračky obsahujúce toxické látky.
Nerezový športový pohár len za jedno euro, detský fotoaparát s okamžitou tlačou za necelých 18 eur či zimná bunda asi za 20 eur.
Veci v týchto e-shopoch sú niekedy aj niekoľkonásobne lacnejšie ako u nás. Okrem toho človek tam nájde ponuku tovaru, o ktorom ani nevedel, že existuje, alebo že by ho potreboval.