Premiér Robert Fico po stretnutí s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom v Ankare. Zdroj: TASR
ANKARA/BRATISLAVA. Predseda slovenskej vlády Robert Fico a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan spoločne podpísali deklaráciu o nadviazaní strategického partnerstva medzi Slovenskom a Tureckom.
„Chcem, aby sa nášmu strategickému partnerstvu darilo. Budeme spolupracovať v rôznych oblastiach ako armáda, kultúra a hospodárstvo. Počas ostatných štyroch rokov bol náš vzájomný obchod v objeme tri miliardy eur. Blížime sa k dosiahnutiu cieľa v podobe piatich miliárd eur,“ povedal na úvod turecký prezident.
Turecký prezident otvára možnosti pre Slovensko na dodávky ruského plynu prostredníctvom plynovodu Turkstream s tým, že by sa o téme mohlo rokovať aj s ruskými partnermi.
Vyhlásil to slovenský premiér Robert Fico na tlačovej konferencii po stretnutí s tureckým prezidentom v Ankare.
Ministerka hospodárstva Denisa Saková by podľa Fica mala koncom týždňa o téme rokovať v tureckom Istanbule. Erdogan prisľúbil, že zváži túto potrebu Slovenska.
Fico zdôraznil význam Slovenska v EÚ a NATO
Slovensko plne podporuje členstvo Turecka v Európskej únii. Je ochotné poskytnúť svoje skúsenosti z prístupových procesov, vyhlásil Fico.
Zároveň ho pozval na návštevu Slovenska. Ocenil, že sa slovenskí a tureckí partneri približujú k tomu, aby vzájomný obchod dosiahol úroveň päť miliárd eur ročne.
"Berieme na vedomie, vážený pán prezident, že Turecko naďalej prejavuje ambíciu stať sa plnohodnotným členom Európskej únie. Ponúkol som a naďalej ponúkam všetky naše skúsenosti z náročných predvstupových rokovaní pred rokom 2004, ale predovšetkým ponúkame naše skúsenosti z obrovských chýb, ktoré sme urobili v roku 2004 alebo v rokoch, ktoré im predchádzali," vyhlásil Fico.
Zdôraznil význam členstva Slovenska v Európskej únii a NATO.

Turecký prezident vyzdvihol vzťahy medzi SR a Tureckom. Verí, že ich ešte posilnia podpísané dokumenty týkajúce sa spolupráce v rôznych oblastiach, ako je kultúra, armáda či hospodárstvo.
Priestor na spoluprácu krajín vidí Fico napríklad v jadrovej energetike, v oblasti vodného manažmentu či v automobilovom priemysle.
Mierové podujatia na nižších úrovniach
Fico povzbudil Turecko, aby sa stalo krajinou, ktorá by mohla hostiť "rozhodujúcich hráčov" a prispieť k mieru na Ukrajine. Slovensko nemá podľa neho ambíciu organizovať stretnutie na najvyššej úrovni, ale podujatia mierového charakteru na nižších úrovniach.
Vojenské riešenie v konflikte na Ukrajine podľa Fica neexistuje. "Spravodlivý mier musí byť predovšetkým taký, ktorý bude vyhovovať jednej aj druhej strane, spravodlivý mier musí byť taký, ktorý bude rešpektovať aj príčiny tejto vojny," vyhlásil Fico.
V záležitosti mieru podľa neho treba byť realistický. Myslí si, že v dnešnej situácii je nemožné očakávať, že by Ruská federácia opustila územia, ktoré kontroluje. Nepredpokladá ani členstvo Ukrajiny v NATO.
Erdogana informoval aj o schôdzke s Putinom, ale i o svojich stretnutiach v Číne či Brazílii. Mierová schôdzka na najvyššej úrovni sa podľa neho musí uskutočniť v krajine, ktorá je v téme absolútne neutrálna a nemá vzťah k medzinárodnému trestnému súdu.
Erdogan podľa vlastného vyjadrenia súhlasí s potrebou spravodlivého a trváceho mieru skôr, ako by sa vojna na Ukrajine mala ďalej prehĺbiť. Poznamenal, že Slovensko má kontakty s Ruskom aj Ukrajinou. Prioritou Turecka je podľa neho zaistiť bezpečnosť a stabilitu tiež v Sýrii.
Fico opäť kritizoval Ukrajinu
Fico opätovne skritizoval postoj Ukrajiny zastaviť tranzit ruského plynu cez svoje územie. Erdogan podľa neho okamžite ponúkol možnosť komunikácie medzi slovenskou ministerkou hospodárstva a zodpovedným tureckým ministrom, ktorá môže v súčinnosti s ruským partnerom viesť k tomu, že Slovensko bude môcť naďalej odoberať plyn pochádzajúci z Ruska.
"Ak Ukrajina prestala dodávať cez svoje územie plyn na územie Slovenska, my sme sa cez naše ministerstvo snažili prijať nevyhnutné kroky na otvorenie rokovaní," povedal na spoločnej tlačovej konferencii turecký prezident.
"Povedal som, aby sme zvážili túto potrebu Slovenska pre zemný plyn, a môj minister zahraničných vecí to prebral aj s (ruským) ministrom (Sergejom) Lavrovom. Ja to môžem prebrať s prezidentom (Vladimirom) Putinom," skonštatoval Erdogan. V závere tohto týždňa by sa mal podľa jeho slov uskutočniť telefonát k tejto téme. Verí, že sa podarí učiniť krok vpred.

Alternatívu, ktorú Slovensku ponúkol Erdogan, považuje Fico za dobrú. Poznamenal, že druhá rúra Turkstreamu je určená, aby plyn pokračoval ďalej do krajín, ako je Bulharsko a Rumunsko.
"To je rúra s určitou kapacitou, ktorú vieme využiť. Do toho musia vstúpiť ruskí partneri, musia povedať, či sú pripravení zvýšiť objemy dodávok plynu, aby sa dostali na územie SR," skonštatoval slovenský premiér. Aj Slovensko bude podľa jeho slov hovoriť s ruskou stranou o tom, či táto alternatíva prichádza do úvahy.
Na návštevu Turecka s premiérom odleteli minister obrany Robert Kaliňák (Smer), ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas), minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer) a ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS).
Ministerka hospodárstva spolu s delegáciou podnikateľov rokovala na pôde tureckého ministerstva obchodu.
Premiér sa v rámci návštevy Turecka zúčastnil aj na pietnom akte položenia venca v Mauzóleu Mustafu Kemala Atatürka.
Šimkovičová podpísala memorandum
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová a šéf rezortu kultúry a cestovného ruchu Tureckej republiky Mehmet Nuri Ersoy podpísali memorandum o porozumení, ktoré vytvára nové možnosti pre spoluprácu v oblasti kultúry na roky 2025 – 2029.
Podpis Memoranda podľa Šimkovičovej predstavuje ďalšiu etapu kultúrnej spolupráce medzi Slovenskom a Tureckom, pričom cieľom je podľa nej posilniť vzťahy medzi kultúrnymi inštitúciami a podnietiť kreatívne aktivity na oboch stranách napríklad v oblastiach detských ilustrácií, folklóru, kinematografie či knižníc.
Na bilaterálnom rokovaní sa rezortní partneri zhodli, že kultúrna spolupráca má vysokú pridanú ekonomickú a sociálnu hodnotu a hrá dôležitú úlohu v prehlbovaní slovensko-tureckého partnerstva.
"Som presvedčená, že spolupráca našich krajín prinesie zmysluplné výsledky pre propagáciu kultúry a kultúrneho dedičstva našich národov," skonštatovala ministerka.
Jednotlivé body memoranda sa vzťahujú napríklad aj na spoluprácu v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva, v oblasti literatúry a umeleckého prekladu, ako i na spoluprácu medzi národnými knižnicami či rozvoj spolupráce medzi filmovými inštitúciami.