BRATISLAVA. Štátni ochranári kritizujú znižovanie počtu zamestnancov v Štátnej ochrane prírody (ŠOP) SR.
Môže mať podľa nich závažné dôsledky na prírodu. Varujú, že bez dostatku odborníkov organizácia nebude schopná plniť úlohy vyplývajúce z legislatívy, podľa ochranárov zároveň hrozí aj jej kolaps.
Envirorezort hovorí o potrebe úspor
V tejto súvislosti vyše 100 z nich poslalo list vedeniu ŠOP aj Ministerstvu životného prostredia (MŽP) SR.
Envirorezort v reakcii uviedol, že požiadavky ŠOP vníma. Zmeny odôvodnil potrebou úspor aj na mzdových a personálnych nákladoch. Deklaruje však, že úspora nebude mať žiaden vplyv na úroveň ochrany prírody na Slovensku.
"Vyjadrujeme zásadný nesúhlas so zmenami v organizačnom poriadku ŠOP SR, ktoré spôsobili znižovanie počtu zamestnancov v našej organizácii. Tento krok bol realizovaný bez predchádzajúcej podrobnej a transparentnej analýzy úloh, agendy, povinností a personálnych kapacít organizácie. Konsolidačné opatrenia nezohľadnili rozsah povinností jednotlivých pracovísk v našej organizácii," podotkli ochranári.
Poukázali na to, že ku koncu roka 2024 boli zrušené viaceré pozície, bez ktorých je odborná činnosť organizácie výrazne obmedzená až znemožnená. Takisto, že jednotlivé pracoviská ŠOP už pred organizačnou zmenou fungovali v personálne poddimenzovanom stave, pričom zamestnanci čelili enormnému pracovnému zaťaženiu.
"Ďalšie zníženie počtu zamestnancov ohrozuje odborný výkon a môže spôsobiť kolaps organizácie," dodali pracovníci ŠOP. Zároveň upozornili, že bez dostatočného počtu kvalifikovaných odborných pracovníkov nebude možné efektívne, kvalitne a v plnom rozsahu plniť úlohy, ktoré organizácii vyplývajú z platnej legislatívy.
Argument považujú za nedostatočný
Argument konsolidácie verejných financií pri rušení pracovných miest považujú ochranári za nedostatočný vzhľadom na to, že väčšina prepúšťaných zamestnancov má vo svojich pracovných náplniach aj pracovné úväzky vyplývajúce z projektov financovaných zo zdrojov EÚ.
"Redukciou kľúčových odborností dochádza k vážnemu ohrozeniu realizácie projektov, a tým aj čerpaniu mimorozpočtových zdrojov," poznamenali ochranári.
Zdôraznili, že ochrana prírody na Slovensku čelí zásadným výzvam, ktoré nemožno úspešne riešiť bez odborníkov. Akékoľvek ďalšie rušenie pracovných
pozícií preto podľa nich bude mať ešte negatívnejší vplyv na slovenskú prírodu. "Nám, podpísaným pracovníkom, úprimne záleží na ochrane prírody, a preto sme pripravení na konštruktívnu a apolitickú diskusiu, ktorá prispeje k lepšiemu fungovaniu našej organizácie," dodali.
Vedenie envirorezortu v reakcii uviedlo, že vníma pripomienky k organizačným zmenám v rámci ŠOP SR.
"Podľa podpredsedu vlády a ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu (nominant SNS) si konsolidácia verejných financií vyžaduje aj úsporu na mzdových a personálnych nákladoch. Táto úspora však nebude mať žiaden dosah na úroveň ochrany prírody na Slovensku," ozrejmil odbor komunikácie ministerstva.
Dodal, že efektivita štátu v systémovom financovaní a manažovaní príspevkových organizácií rezortu je priorita a predpoklad prosperity.