Zuzana Žabková sa do Miloslavova presťahovala z Bratislavy pred tromi rokmi. „Už by som to nespravila,“ zhodnotí stručne rozhodnutie, ku ktorému ju s manželom viedli ceny nehnuteľností v Bratislave.
Keď sa rozhodovali, či si kúpia trojizbák, alebo dom, vyhral dom. Na lokalite pri výbere nezáležalo. Miloslavov, sedemnásť kilometrov od centra Bratislavy, sa im zdal dosť blízko a dostupný.
Čoskoro po presťahovaní zistila, že jediná kaviareň je od jej domu vzdialená 20 minút chôdze, okrem toho v jej časti Miloslava nič nie je. Jedinou aktivitou, ktorú môže v okolí s dvojročnou dcérou vykonávať, je kočíkovať ju dokola po tých istých uliciach.
„V lete bol doobeda tieň len na jednej ulici, všetky matky s kočíkmi po nej chodili dookola, aby boli s deťmi v tieni,“ opisuje.
Na predmestia Bratislavy sa v posledných desaťročiach prisťahovalo odhadom takmer stotisíc ľudí. Časť z nich žije v už zabehnutých dedinách, kde vytvárajú živé komunity.
Mnohí z nich, ako Žabková, však prišli do nových sídel vybudovaných „na poli“ s minimálnou občianskou vybavenosťou.
Nepočítali s tým, že nedostupnosť základných služieb môže ešte viac prehĺbiť problémy, s ktorými sa matky s malými deťmi boria: obmedzená mobilita pre nepostačujúcu verejnú dopravu, nedostatok spoločenských kontaktov, nedostatok kultúrneho vyžitia, vyhorenie.
Denník SME sa zhováral s mladými ženami žijúcimi na predmestiach Bratislavy, ale aj iných miest.
Všetky sú matky na materskej, prípadne začali pracovať na skrátený úväzok, dvadsiatničky a tridsiatničky, na predmestia prišli z mesta. Niektoré z nich si po presťahovaní rýchlo vytvorili nový domov a pokojné predmestie by nevymenili za nič. A ak im aj bývanie v satelite prináša do života komplikácie, prekonajú ich s vedomím, že to robia pre deti.
Iné, naopak, pre nevybavenosť nových sídel po čase začali uvažovať nad ďalším sťahovaním.
„Chyba bola, že sme si to dopredu nepreverovali, ale nepočítala som s tým, že to môže byť niekde takto zle vybavené,“ hovorí Žabková.
V článku sa dočítate:
- prečo sa mladé rodiny sťahujú do satelitov veľkých miest,
- prečo nové štvrte na predmestiach vyzerajú tak, ako vyzerajú,
- aké problémy riešia matky malých detí na predmestiach.
Prečo sa presťahovať na predmestie
Do obce Kaplna sa Lucia Stano Šalátová s rodinou presťahovala z bratislavských Kramárov, aby boli bližšie k prírode.
„Máme veľa záľub, ktoré sa vykonávajú vonku. Príroda, včelárenie, záhradkárčenie, prostredie na výchovu detí,“ menuje dôvody pre odchod z mesta do dediny vzdialenej asi 35 kilometrov.
Štatisticky väčšinu ľudí, ktorí nakupujú nehnuteľnosti a aj rodinné domy na predmestí, tvoria páry, ktoré si zakladajú rodiny.
K rozhodnutiu o kúpe domu ich vedie viacero dôvodov vrátane kultúrnych vzorcov, hovorí geograf Pavel Šuška z Geografického ústavu Slovenskej akadémie vied, ktorý sa bratislavským satelitom venuje vo svojom výskume.