Odvolávanie vlády sa predpoludním zmenilo v jedinom okamihu zo štandardného na mimoriadne. Robert Fico si v parlamente presadil prečítanie správy Slovenskej informačnej služby.
Diskusia sa okamžite utajila, opozícia sa postavila na odpor, druhá vlna nespokojnosti prišla po oboznámení sa s obsahom správy. Skutočne sa na Slovensku chystá majdan alebo ide o umelé vytvorenie paniky?
Poslanec SaS a člen Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa v Aréne s Janou Krescanko Dibákovou otvorene hovorí o zneužití Slovenskej informačnej služby na politické účely. Prezrádza pozadie utajovaného rokovania a naznačuje, čo je v kontroverznej správe, či koho sa týka.
V Aréne s Jurajom Krúpom zaznelo:
- čo sa dialo v parlamente
- čoho sa týkala správa SIS
- či bola tajná služba zneužitá a či vykonávala podozrivé opatrenia
- čo sa môže udiať na protestoch a či sa vyskytnú provokácie
- či sa majú občania obávať zneužitia akejkoľvek udalosti na zásah bezpečnostných zložiek
- či SIS sledovala, monitorovala, odpočúvala z politických dôvodov
- ako správa súvisí s predčasnými voľbami
- prečo by Slovensko malo mať obavy zo zásahov z Ruska
- čo sa deje vo vedení polície a prečo odchádzajúci prezident Solák mlčí
Pán Krúpa, schôdza sa riadne otvorila a pán Šimečka začal hovoriť. Potom prišla na rad reč Roberta Fica...
Následne sme sa dostali k informácii, že nás čaká nejaké prekvapenie. My sme čakali, aké prekvapenie to bude. A potom, keď vystúpil premiér Fico, tak nás informoval, že nám prečíta časť z utajovanej správy o bezpečnostnej situácii aj vyhodnotenie atentátu na premiéra, čím vlastne bola schôdza prerušená a prešla do režimu „dôverné“.
Vtedy sa zatvárajú dvere v Národnej rade a aj novinári idú mimo.
Vylúčená je verejnosť, médiá a tak ďalej. Fico sa chcel absolútne vyhnúť diskusii a dôvodom odvolávania jeho vlády, a to, čo vlastne vyvádza vnútropoliticky a zahraničnopoliticky. A zároveň prekryl túto tému a otvoril nový front, pretože tá správa - môžem na rovinu povedať, že väčšie bludy som ešte nepočul.
Ak sme už počuli rôzne utajované verzie alebo rôzne utajované správy aj za minulej vlády, siskársku správu a niečo podobné, tak táto ju prebila niekoľkonásobne.
SIS tvrdí, že získala závažné informácie o dlhodobom organizovanom vplyvovom pôsobení, ktorého cieľom je destabilizácia Slovenska. Čo ste sa dozvedeli z toho, čo môžete mimo toho utajovaného režimu vlastne prezradiť? Chystá tu niekto nejaký majdan, ako o tom hovorí Robert Fico?
To je ten problém, že bola v tom režime dôverné. To znamená, že som limitovaný poskytovaním informácií, ktoré sú ináč verejne dostupné a pospájané do úplných bludov.
SIS poslúžila politickej moci. Vrátili sme sa do čias Vladimíra Mečiara, Ivana Lexu, keď vyslovene vykonštruovala rôzne bludy, ktoré pospájala do v podstate nesúvislých vecí a spravila z toho akúsi správu, ktorá obviňuje z protištátnej činnosti opozíciu, občiansku spoločnosť a aktivistov a akúkoľvek osobu, ktorá je verejná a ktorá nesúhlasí s touto vládou. Obviňuje týchto ľudí, že sú zorganizovaní, že plánujú štátny prevrat.

To znamená, že sú to ľudia, ktorí sú opozičnými politikmi, koordinujú sa nejako s občianskym sektorom a s neviem kým ďalším, aby zvrhli vládu?
Presne tak. S tým, že ako keby odkryli nejaký tajný sprisahanecký plán a akým spôsobom to má akože prebiehať.
Poviem na rovinu, keby to nebolo také vážne, tak sa strašne smejem, lebo bolo to naozaj miestami trápnosmiešne. Zazneli konštrukty typu, že opozícia sa chystá obsadiť vládne budovy. A takto zvrhnúť vládu. Že ak sa majú tieto aktivity stupňovať, že to je všetko koordinované aj so zahraničím.
Samozrejme, nie tým zahraničím, ktorý by sme mysleli, ale to naše zahraničie, teda to naše blízke, teda naši partneri a spojenci v Európskej únii a aliancii, čo sú nehorázne bludy, čo znamená, že ako keby išli podľa kremeľského vzoru. Ako keby Fico, ktorý navštívil Kremeľ, jednoducho prišiel s týmto plánom. A vyslovene idú podľa vzoru toho, čo sa dialo v Maďarsku, v Gruzínsku, a toho, čo sa bežne dialo aj v Ruskej federácii, a hovoria o akejsi majdanizácii.
Oni si však asi neuvedomujú, že tá majdanizácia, že tam prišli stovky ľudí o život. To bola vládna moc, ktorá zakročila takýmto spôsobom proti občanom. A oni tvrdia, že my sa tu nejakým spôsobom takto spolčujeme, organizujeme a že ich chceme zvrhnúť.
V parlamente utajené, na tlačovke zverejnené
Robert Fico po stretnutí s Viktorom Orbánom na tlačovej konferencii na otázku práve o tejto majdanizácii odpovedal - bude okupovať vládne budovy, opozícia bude brániť výkonu moci, bude sa koordinovať so zahraničím, je pripravená nerešpektovať voľby a pokúsi sa o vyvolanie predčasných volieb aj na základe udalosti, ktorou by mohol byť napríklad nejaký konflikt s bezpečnostnými zložkami na proteste. Znamená to, že sa môže stať, že sa vyvolá situácia napríklad na niektorom z piatkových protestov, na základe ktorej bezpečnostné zložky dostanú ako keby povolenie tvrdo zasiahnuť alebo nejakým spôsobom dostanú argument, že toto je naozaj majdan a bezpečnostné zložky zasahujú a tvrdo to potláčajú?
Toto sú informácie, ktoré keď tam zazneli, boli nás upozornili, že sú dôverné a že sa nemá o nich verejne hovoriť. Fico ich tam povedal. Prišiel o desať minút na verejnosť a ich tam porozprával.
Tam zazneli ešte ďalšie, oveľa väčšie absurdity. A ono to je myslené podľa vzoru lex atentát, kde máte vládne budovy alebo nejaké strategické objekty (pozn.: kde sa neprotestuje).
Takže opozícia bude nejakým spôsobom okupovať alebo znemožňovať ich funkciu a tak znemožní fungovanie štátu ako takého. A potom sa akože bude vyvolávať nejaká provokácia, aby zasiahli policajné zložky v kontexte aj toho zákona lex atentát, čo má vyvolať akože nevôľu spoločnosti. Čo navodzuje, že môžeme očakávať, že na protestoch budú provokatéri.
Ale čo to najviac dokazuje? Že Robert Fico sa bojí ulice a bojí sa protestov. To je obrovský strach, ktorý má, a bojí sa, že protesty budú prerastať čoraz do väčších a väčších protestov.

Čo však môže nastať vo vzťahu k občanovi? Môže sa niekomu ublížiť, či môže nastať niečo, čo bude potom následne dôvodom na vyhlásenie nejakej mimoriadnej situácie alebo nejakého núdzového stavu?
Toto sú všetko možné scenáre. My sme na to upozorňovali ešte v lete, keď sa prijímal lex atentát.
Lebo potom hovoríme o koncentrácii moci.
Ide o to, aby moc mala legitimitu v zákone zasahovať proti protestujúcim, keď uváži, že tam dôjde k nejakému porušovaniu. To je práve v tom lex atentát, že sa pohybujete blízko obydlia nejakého politika. Alebo že demonštrujete niekde, kde býva napríklad nejaký minister alebo nejaký vládny poslanec. A toto všetko môžu byť dôvody na zasahovanie a budú sa obhajovať tým, že oni vlastne zabraňujú majdanizácii.
My sme tu svedkami rozkladu parlamentnej demokracie v priamom prenose. Tu sa rozkladá demokracia a systém fungovania štátu a jeho slobôd a práv občanov úplne priamo, bez diskusie.
Ako už hovoril Masaryk, demokracia je diskusia, tak my tú diskusiu ani v tom parlamente nemáme, obmedzujú ju.
Sledovanie? Monitorovanie? Odpočúvanie?
Akú úlohu v tomto celom zohráva Slovenská informačná služba ako autorka správy? František Mikloško, keď opúšťal rokovaciu sálu, doslova povedal, že boli použité eštebácke metódy a na základe provokácie sa môže stať, že sa umelo vyvolá potýčka. Znamená to, že predstavitelia opozície a občianskeho sektora, možno aj novinári sú sledovaní, monitorovaní, nejakým spôsobom sú zaznamenané ich stretnutia. Niečo podobné sa deje?
Áno, súhlasím, je to na spôsob ŠTB, je to zastrašovanie. A áno, z tejto správy jasne a jednoznačne vyplýva, že obrovské množstvo občanov, aktivistov, občanov v neziskových organizáciách, mimovládnych organizáciách, opozičných politikov a tak ďalej je monitorovaných, sledovaných a sú vyslovene dávaní do skupiny ako nepriatelia.
Bolo zistené čokoľvek, čo by zakladalo dôvod SIS použiť informačno-technické prostriedky, to znamená odpočúvanie alebo iné metódy zisťovania protiprávneho stavu, alebo je to zneužitie právomoci?
Je to totálne zneužitie kompetencií a právomocí SIS. Presne na to sme upozorňovali, keď syn Tibora Gašpara Pavol Gašpar získal tú funkciu takýmto prazvláštnym spôsobom obídením zákona. SIS je zneužívaná na politický boj a využívaná práve na prenasledovanie politických oponentov, aktivistov a ľudí, ktorí sú nepohodlní režimu Roberta Fica.
Zároveň treba konštatovať, mali sme včera stretnutie s našimi českými partnermi. SIS je nedôveryhodná služba v rámci EÚ a aliancie, nedôverujú jej, dokonca v tej správe sa odvoláva na akési medzinárodné prostredie, ktoré poukazuje práve na našich partnerov a spojencov ako nepriateľov, ktorí chcú rozložiť tento režim Roberta Fica a robia preto všetko.
Čiže, všetky tie podozrenia, všetky tie útoky a podobné veci, ktoré sme zaznamenali v priestore aj v rámci Európskej únie, kde iné členské krajiny a ich spravodajské služby upozorňujú, že to ide z východu, teda z Ruskej federácie. Tak tu sme sa dostali na opačnú stranu.

Pomoc z východu
V šesťdesiatom ôsmom bola situácia taká, že z dôvodov údajnej kontrarevolúcie sa povolali na pomoc sily z východu. Vy v tom vidíte nejakú paralelu po moskovskej návšteve?
Áno, ale v inej forme. Neočakávam, že tu bude nejaký nálet.
Hovorím o informačných alebo hybridných operáciách.
Áno, presne tak. Som presvedčený, že diskusia Roberta Fica s Putinom tri hodiny na štyri oči nebola tri hodiny o plyne, ale bola o tom, akým spôsobom môže Kremeľ pomôcť Robertovi Ficovi znova vyhrať voľby a zasahovať do vnútorných záležitostí Slovenskej republiky. A do predvolebného procesu a do volieb samotných.
Som presvedčený o tom, že my tu zažijeme niečo podobné, ako sme zažili v Gruzínsku alebo v iných krajinách, kde Rusko bude jasne a evidentne zasahovať do volebného procesu prostredníctvom informačných operácií, hackerských útokov, dezinformácií, konšpirácií, ktoré budú špinením politických oponentov, výmyslov.
Toto všetko zažijeme, aby sa ovplyvnila tá časť spoločnosti, ktorá znova bude voliť Fica. Práve tie zahraničnopolitické témy chce Fico využiť, lebo sa chce vyhnúť konsolidácii, zdražovaniu, zdravotníctvu a všetkým témam, kde táto vláda zlyháva.
Čiže áno, túto pomoc tu má Fico, tú dostane a tú si bol vyjednať. A teraz sa pýtam, kto mu v tom zabráni? Kto? Polícia? Táto pod vplyvom Šutaja Eštoka? Slovenská informačná služba?
Čo sa bude diať? Čo očakávate? Aký vývoj? Aký má opozícia plán? A ešte mi skúste odpovedať na jednu otázku. Vy ste tam boli údajne aktérom jednej z takmer fyzických potýčok. Takže čo sa dialo priamo v rokovacej sále, kde sa naozaj vraj aj zvyšoval hlas?
Zvyšoval sa tam hlas, samozrejme. Bola to napätá atmosféra, bol tam hluk, bol tam občas krik, žiadna fyzická potýčka tam nebola ani nehrozilo nič podobné.
Narážam na situáciu, ktorá vraj týkala pána Podmanického a potýčky medzi pánom Mikloškom a pánom Podmanickým, do ktorej ste sa vraj takmer zapojili.
Pán Podmanický bol taký horlivý aparátčik, ktorý celý čas vykrikoval, a pán Mikloško tam mal celkom zaujímavý výstup, kde presne hovoril a prirovnával tú históriu, ktorú sám zažil, k eštebáckym metódam. Pán Podmanický naňho začal vyslovene kričať tak, že on sedí naozaj kúsok od neho, bol od neho tri metre. Tak som vtedy aj naňho zvýšil hlas, aby už prestal kričať. To je celé, čo bolo. Nič viac sa tam neudialo.
Ale to nebol jediný incident a nie je ani podstatný. Tých incidentov tam bolo oveľa viac. Bolo tam veľa kriku, tá schôdza sa často prerušovala, lebo toto už nie sú žarty. Toto nie sú žarty, toto nie sú piškvorky.
To nie je to, že niekto ukradne desať miliónov alebo niečo podobné. Tu sa bavíme o podstate a fungovaní štátu.

Na prahu predčasných volieb
Čo bude nasledovať a akým spôsobom teraz bude opozícia reagovať? Lebo táto schôdza sa ako keby ukončila. Nasledovať by mala nejaká budúcotýždňová schôdza.
Ona sa neukončila. My sme ju opustili a tým, že tam nie sú predkladatelia, tak podľa rokovacieho poriadku je schôdza prerušená a mala by sa odložiť na februárovú schôdzu.
To znamená, že keď sa chce koalícia baviť o tom paškvile, ktorý zostrojila SIS, tak sa o ňom môžeme baviť na februárovej schôdzi a my sa vrátime znova s ďalšími podpismi, aby mohla byť ďalšia mimoriadna schôdza k vysloveniu nedôvery vláde Roberta Fica. To je prvý krok.
Samozrejme, že si to vyžaduje vyššiu a väčšiu angažovanosť. Som rád, že sa organizujú protesty. Ja osobne som ten, kto sa snaží agitovať v prospech toho, aby aj opozícia bola v tejto sfére aktívnejšia, organizovala protesty.
Ja som mal aj záujem, aby sme zorganizovali protest už aj dnes. Pred parlamentom, aby nás ľudia prišli podporiť. Myslím si, že po tomto, čo tu vidíme a čo aj ľudia uvidia a pocítia to nielen na svojich peňaženkách, ale aj na tom, že tu je reálne ohrozená ich sloboda ich práva, tak budú mať záujem. Je čas ísť do ulíc.
Andrej Danko sa nedohodol s Rudolfom Huliakom. Koalícia môže mať vážny problém s dostatočným počtom hlasov. Znamená to, že sme na prahu predčasných parlamentných volieb? Alebo práve naopak?
Ja som presvedčený, že toto je všetko už súčasť predvolebnej kampane. Ide tu o mobilizáciu ficovoliča.
Čiže, chcete hovoriť o tom, že predčasné parlamentné voľby sú už vlastne jasnou súčasťou riešenia?
Toto nevieme ešte nikto úplne presne, pretože sám Fico to ešte podľa mňa nemá úplne jasné. On je ten, kto viac-menej rozhodne o predčasných voľbách. Ale sám sa ešte rozhoduje.
Uvidíme, bude akási rekonštrukcia vlády. Som zvedavý, ako dopadne. Bude to smiešne, komické, ničomu to nepomôže a podľa mňa ten marazmus bude pokračovať ďalej.
Otázka je, ako dlho vydržia. Možnože sa to rozpadne už teraz vo februári, v marci. A v marci budeme mať hlasovanie o predčasných voľbách. A nemôžete očakávať, že opozícia nebude hlasovať za predčasné voľby. Na to vám stačí pár koaličných hlasov.
To znamená, že sú tu predčasné voľby a ja rátam s tým, že môžu byť pokojne aj v júni tohto roka, eventuálne vo februári budúceho roka.
A či tá rekonštrukcia vlády aj bude fungovať a fungovať tak, že sa všetci zaradia pod krídla Roberta Fica, pretože táto správa má pôsobiť aj zastrašujúco na takzvaných tých rebelov. Sami sa vyjadrovali, že dostávajú rôzne zvláštne odkazy, že majú podozrenie, že sú sledovaní bezpečnostnými zložkami a tak ďalej, a tak ďalej. Čiže toto je odkaz pre nich, tých rebelov, ako sa oni nazývajú, že ak nezrazíte opätky, tak budete mať problém.
Ale aspoň si niektorí z nich, ktorí si kedysi mysleli, že idú robiť veľkú politiku a že tam urobia veľké haló, uvedomili, kde sa dostali.

Bez policajnej hlavy
Táto situácia by nastala v momente, keď Slovensko nebude mať riadneho policajného prezidenta. Nastala zvláštna situácia, že v piatok za účasti ministra vnútra sa oznámilo na tlačovej konferencii, že bývalý prezident Solák bude mať v pondelok tlačovú konferenciu. Viacerí sme na to čakali. Nahrávame aktuálne v utorok podvečer. Pán Solák stále neprehovoril. Čo sa deje? Máte nejaké bližšie informácie?
Prehovoril niekedy pán Solák? Ja som ho ešte nikdy nepočul hovoriť.
Znamená to, že je nejaký problém s jeho odchodom? Ak už človek odchádza a odchádza aspoň polodobrovoľne, minimálne sa postaví za svoju prácu a povie, čo urobil, a aj k tomu sa dostaneme. Čiže, aké máte vy informácie o odchode pána Soláka? A naozaj, kto môže byť jeho nástupcom? Pretože pán Zurian dnes povedal, že nemá záujem o túto funkciu ako súčasný šéf policajnej inšpekčnej služby.
Rozprášil NAKA, je najväčšia odchodovosť z polície, dosadil do funkcií ľudí, ktorí sú blízki Smeru alebo tejto vládnej klike, aj keď sú neschopní. Prejavuje sa to na nespokojnosti policajtov. Policajti sú preťažení pre novelu Trestného zákona.
Čiže, čím by sa mal pán Solák preukázať, aký odpočet by mal dať? Takže ho nemá. Nemá sa čím prezentovať. Bol to človek na jedno použitie, ktorý presne urobil tieto veci, ktoré sa od neho očakávali, a teraz ako odmenu ho pošlú na výsluhový dôchodok ako policajného prezidenta. Možno ho ešte povýšia, bude mať kráľovský dôchodok a bude si užívať život.
Juraj Šeliga hovorí o tom, že by mal ísť do Bosny a Hercegoviny.
Aj to sa spomína. Veď v poriadku, tak môže mať výsluhový dôchodok a plat veľvyslanca v Bosne a Hercegovine. Ale to je aj príklad toho, ako funguje naša diplomacia.
Neviem, akým spôsobom chce ísť robiť diplomaciu do Bosny a Hercegoviny, čo je naozaj komplikovaná krajina vzhľadom na históriu a na komplexnosť celej tej situácie aj Balkánu, ktorému on vôbec nerozumie, a neviem či, on vôbec ovláda nejakú reč.
To je situácia, za ktorú potom on akože prevzal politickú zodpovednosť, respektíve za ten hanebný útok, za tu úkladnú vraždu v Spišskej Starej Vsi, čo je však vyslovene len ako zámienka.
Koncom roka odišiel pán Hapšták, teraz odchádza, pán Solák. Nevieme, či na čele ÚBOK-u nenastane zmena. Preto ma zaujíma, že či nebudeme v situácii, keď máme takúto šokujúcu správu Slovenskej informačnej služby a Policajný zbor bez riadneho vedenia.
Policajný zbor nemá dosť policajtov a ja neviem, akým spôsobom to táto koalícia chce riešiť. Pokiaľ viem, tak zatiaľ sa tam nikto nehrnie do tejto funkcie, pretože situácia, ktorá v Policajnom zbore je, je žalostná.
Takisto sa dostávala do kríža s neschopným ministrom vnútra Šutajom Eštokom, ktorý teda vyžaduje rôzne veci. Nebudem hovoriť konkrétnosti, to si nechám pre seba, no na to príde čas a budeme vidieť.
Ak sa však pácha nejaká činnosť, ktorá nie je v poriadku a nie je legitímna, nie je namieste o tom hovoriť a informovať o tom verejnosť?
Pozrite sa na správu SIS. Pozrite sa, čo urobila dnes. Pozrite sa, ako pracuje. Pozrite sa na to, akým spôsobom narábali s vyšetrovateľmi z NAKA, akým spôsobom robili poriadky, akým spôsobom robili presuny. Až dodatočne si to všetko upratovali. Vy si myslíte, že s tým prišiel Solák, že ide riešiť nejakých vyšetrovateľov? To dostal za úlohu.
Takže toto sú veci a úlohy, ktoré minister vnútra vydával a naďalej vydáva. A neviem, či sa nájde veľa ľudí, ktorí by sa podujali na takúto aktivitu, pretože pán Solák - naňho si v Policajnom zbore nikto nebude pamätať v dobrom.

Beata
Balogová
