BRATISLAVA. Premiér Robert Fico (Smer) zvolá na štvrtok o 9.00 h rokovanie Bezpečnostnej rady.
Jej rokovanie bude rozšírené a zúčastní sa na nej aj prezident Peter Pellegrini. Premiér o tom informoval na tlačovej konferencii.
Zvolanie Bezpečnostnej rady žiadal po stredajšej návšteve sídla Slovenskej informačnej služby aj Pellegrini.
Prezident navštívil sídlo tajnej služby po tom, ako premiér Fico v utorok prečítal v parlamente dôvernú správu SIS o údajných pokusoch o destabilizáciu situácie v krajine.
Premiér Fico sa na základe plánu občianskeho sektora snaží vytvoriť konšpiráciu o „dlhodobom organizovanom vplyvovom pôsobení s cieľom destabilizácie Slovenska“. Viaceré obvinenia zopakoval aj stredajšej tlačovej konferencii.

SaS podala trestné oznámenie
V súvislosti so správou SIS predstavitelia opozičnej strany SaS podali na Generálnu prokuratúru trestné oznámenie pre podozrenie z možného spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Domnievajú sa, že k jeho spáchaniu mohlo prísť v súvislosti s prípravou, prípadne aj objednaním alebo použitím utajenej správy SIS.
Podľa SaS v tomto prípade SIS zhromažďovala informácie o občianskych aktivitách, o protestoch, ktoré sa dejú verejne na námestiach, ktoré sú pokojné, nenásilné a sú využitím občianskych práv garantovaných ústavou.
Čo obsahovala správa SIS
Správa SIS podľa poslanca Ondreja Dostála (SaS) obsahovala tri okruhy informácií.
Prvý sa podľa neho týkal občianskych protestov a ich organizátorov, ich vzájomných prepojení či údajných aj reálnych kontaktov na niektoré opozičné politické strany.
"Druhý okruh sa týkal kriminálnych aktivít, útokov na kritickú infraštruktúru, hekerského útoku na kataster alebo tých vyhrážok, ktoré sú adresované školám a ďalším inštitúciám. A tretí okruh sa týkal atentátu na premiéra, páchateľa atentátu, jeho názorov, postojov a predchádzajúcich aktivít," priblížil Dostál.
Správa podľa Dostála neobsahovala žiadnu utajovanú informáciu s výnimkou mailu, ktorý si medzi sebou vymieňali organizátori protestov.

"K mailu sa prihlásila občianska iniciatíva. Bol to nejaký plán nenásilných protestov, ktoré majú smerovať k udržaniu demokratického charakteru a dodržiavaniu zákonov v Slovenskej republike. Toto nie je nič, čo by sa dalo charakterizovať ako extrémizmus," vysvetlil.
Podľa predstaviteľov SaS prezentovaním týchto informácií z mailu mohla SIS porušiť zákon. "Žiadame orgány činné v trestnom konaní, aby to prešetrili," doplnil Dostál.
SaS v tejto súvislosti vyzýva šéfa SIS Pavla Gašpara na odstúpenie z funkcie.
Matovičova výzva prezidentovi
Na odvolanie Gašpara z funkcie vyzvali Pellegriniho hnutie Slovensko a strana Za ľudí.
Líder hnutia Slovensko výzvu odôvodnil tým, že predseda vlády podľa neho ohrozuje chod celej krajiny. "Chceme preto vyzvať prezidenta, aby v duchu svojej základnej právomoci zabezpečil riadny chod ústavných orgánov," deklaroval Matovič.
Opoziční poslanci tiež upozornili na údajné zneužívanie bezpečnostných zložiek na sledovanie občianskych aktivistov.
"Tibor Gašpar, podpredseda Národnej rady, priznal, že tajná správa, ktorú sme počúvali v parlamente, bola založená na odposluchoch, čo v praxi znamená, že tajná služba a bezpečnostné zložky odpočúvajú a sledujú opozíciu," doplnila predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.
Podľa jej slov ide o masívne porušovanie ľudských práv a ústavného práva občanov na zhromažďovanie. Vyzvala Európsku komisiu a ďalšie európske inštitúcie, aby podnikli kroky na zabezpečenie dodržiavania práv občanov Slovenskej republiky využitím všetkých dostupných prostriedkov.
PS žiada mimoriadny výbor
Opozičné PS žiada zvolať mimoriadne zasadnutie Osobitného kontrolného výboru Národnej rady na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby.
Aj poslanci za PS upozorňujú na podozrenie zo zneužitia SIS na zmarenie odvolávania premiéra.
"Budeme sa pýtať, ako táto správa vznikla, koľko zdrojov SIS na jej vytvorenie vynaložila a či je jej obsah vôbec v súlade so zákonmi," uviedla členka výboru Zuzana Števulová.
Hnutie chce navrhnúť uznesenie, ktorým výbor oznámi možné porušenie zákona generálnemu prokurátorovi. "Ak koalícia konanie výboru zmarí, zvoláme ho znova," dodala.
Šéf poslaneckého klubu PS Martin Dubéci označil postup premiéra za priame ohrozenie demokracie. "Premiér nechal zbabelo utajiť schôdzu o jeho odvolávaní, pretože svoje zlyhania nedokáže verejne obhájiť," uviedol. Hnutie sa chce pýtať, či SIS skutočne skúma tému extrémizmu.
"Správa SIS, ktorú sme mali možnosť včera počuť v parlamente ako utajovanú, je nebezpečným precedensom pre demokraciu v našej krajine. Ak bola na takúto správu zneužitá Slovenská informačná služba, vraciame sa do obdobia pred rokom 1989, keď bola tajná služba zneužívaná vládnou mocou," skonštatoval v stanovisku KDH Majerský.

Beata
Balogová
