BRATISLAVA. Opozičné strany Progresívne Slovensko, SaS a KDH podali v stredu opätovný návrh na vyslovenie nedôvery vláde. Vyzbierali vyše 50 podpisov od opozičných poslancov. Informovali o tom na stredajšej tlačovej konferencii.
Návrh tentoraz podávajú bez poslancov z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ.
Ako návrh odôvodňujú
Odvolávať premiéra Roberta Fica (Smer) chcú opäť po tom, čo sa v utorok o návrhu nehlasovalo a schôdza bola neverejná.
"Vládna koalícia schôdzu zmarila. Namiesto toho, aby sa pred zrakmi verejnosti obhajovala, ju s využitím tajnej služby utajila," povedal líder PS Michal Šimečka s tým, že sa to ešte nikdy v dejinách Slovenska nestalo.
"Dlhodobo hovorím, že Robert Fico a táto vláda unášajú Slovensko preč z Európy," doplnil. Aj priebeh utorkovej schôdze je podľa neho ukážkou praktík, ktoré nepatria do normálnej civilizovanej európskej demokracie.
Šimečka pripomenul, že na mimoriadnej schôdzi mali odznieť argumenty o zlyhaniach vlády. "Toto nesmie byť v slovenskom parlamente normou," skonštatoval šéf PS s tým, že koalícia sa vyhla hlasovaniu, takže sa nevie, či má Ficova vláda väčšinu alebo nie.

Návrh predkladá Mikloško
Predkladateľom ďalšieho návrhu na odvolávanie bude František Mikloško (KDH).
Predseda KDH Milan Majerský sa pýta, či sa premiér bál toho, že opozícia zverejní veci, ktoré sa neodhodlal vypočuť. Mikloško dodal, že Fico nabieha na autoritatívny spôsob vládnutia.
"Vyzývame vládu, aby prestala byť zbabelá, postavila sa pred verejnosť a vystavila účet," povedala podpredsedníčka SaS Mária Kolíková. Kritizuje, že vláda okrem iného nerobila opatrenia, aby bola krajina bezpečná.
"Vláda a premiér sa pred parlament postaviť musia, a to pred očami verejnosti, a nie tajne," dodala s tým, že vláda rozložila inštitúcie a spôsobila personálne čistky.

Návrh podali iba tri strany
Návrh tentoraz podávajú tri strany, ktoré sú si podľa Šimečku najbližšími partnermi v rámci opozície. Pripomenul, že v minulom týždni návrh na odvolanie vlády podali spoločne všetky strany vrátane hnutia Slovensko, keďže to bolo spojené s vyhlásením k zahraničnopolitickej orientácii Slovenskej republika.
Vláde vyčíta opozícia následky konsolidácie verejných financií aj zmenu zahraničnopolitického smerovania Slovenska smerom na východ.
Šimečka zároveň pripomenul, že obsahom tajnej správy od Slovenskej informačnej služby by mala byť podľa vyjadrení občianskej organizácie emailová komunikácia organizátorov protestov. Kolíkovú v tejto komunikácii nič nevyrušilo, nevidí v nej kroky smerujúce k násiliu.
Podľa Mikloška by sa mala správa odtajniť, aby sa všetci dozvedeli jej konkrétny obsah.
Smer už hlasy nedodá
Fico už v utorok večer uviedol, že ďalšia schôdza k odvolávaniu vlády bude len vtedy, keď si opozícia zaistí väčšinu v parlamente.
Tvrdil, že koalícia prejavila opozícii rešpekt a bola pripravená na rokovanie. „Vy ste ale ušli. Ako obyčajne. Ak si myslíte, že zajtra podáte ďalší návrh na odvolanie vlády a očakávate, že ja opäť požiadam vládu a vládnu koalíciu, aby vyhovela Vašim rozmarom, ste na veľkom omyle,“ napísal Fico.
To, že Smer nedodá hlasy na otvorenie ďalšej mimoriadnej schôdze o vyslovení nedôvery vláde, potvrdil v stredu v Rádiu Expres aj poslanec Marián Kéry.
V relácii Braňo Závodský naživo zároveň odmietol tvrdenia opozície, že by bola Slovenská informačná služba zneužitá na politické ciele.
Uviedol, že nespochybňuje právo na protesty, ale tvrdil, že existujú takzvané destabilizačné tendencie.
Pôvodný návrh opozícia stiahla
Mimoriadna schôdza k návrhu na odvolanie vlády sa konala v utorok. Po vystúpení Šimečku a premiéra pokračovala schôdza v neverejnom režime. Požiadal o to Fico, ktorý predniesol utajovanú správu od SIS s informáciami o možnej "destabilizácii krajiny".
Opozícia kritizovala, že nemôže verejne rokovať o výhradách voči vláde. Z rokovania preto odišla, stiahla pôvodný návrh, o ktorom sa následne nemohlo hlasovať.