Doplnené o stanovisko Slovenskej pošty.
BRATISLAVA. Štát na niekoľko dní stratil kontrolu nad úhradami správnych a súdnych poplatkov hradených poskytovateľovi služby eKolok, teda Slovenskej pošte.
Výpadok nespôsobil kybernetický útok. Šlo len o technické problémy na strane 365 banky. V tomto čase by mal byť už podľa ministerstva financií vyriešený.
Banka nebola schopná spracovať úhrady a poplatky od 9. januára do 21. januára, teda 12 dní. Za ten čas finančná inštitúcia nespárovala 340 platieb. Počet predstavuje len tri percentá z množstva kolkov zakúpených na Slovensku od začiatku nového roka, teda približne 184-tisícov kusov.
„Chceme zdôrazniť, že zo strany Slovenskej pošty boli platby spracované korektne. Nepárovanie platieb vzniklo na strane finančnej inštitúcie, ktorá tieto platby spracováva," hovorí pre SME vedúca odboru marketingu Slovenskej pošty Lenka Kalafut Lendacká.
Problémy už 365 banka vyriešila a platby páruje korektne.
„Zároveň došlo aj k spätnej oprave dotknutých transakcií, vďaka čomu boli dodatočne akceptované aj tieto platby,” potvrdila šéfka komunikácie s verejnosťou 365 banky Linda Gáliková.
Iné platobné metódy, ako napríklad platba kartou, samoobslužné kiosky alebo platby na Slovenskej pošte, fungovali podľa ministerstva bez obmedzení. Problém nastal len pri prevodoch na účet spomínanej banky.
Chyba pri spracovaní
Komplikácie spôsobilo zavádzanie okamžitých platieb, ktoré musia všetky banky v eurozóne prijímať od 9. januára. Niektoré banky, ako napríklad VÚB, Slovenská sporiteľňa či Tatrabanka zaviedli instantné platby už pred troma rokmi.
Na systéme spolupracovali okrem ministerstva financií aj Slovenská pošta a Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES), informuje portál Živé. Systém spustili v roku 2014.
NASES pre SME priblížil, že porucha vznikla pri nesprávne spracovaných XML súboroch na strane spracovateľa, teda 365 banky.
XML súbory sú informačné systémy, ktoré údaje ohraničujú značkami. Ich výhodou je, že údaje označené značkami XML, môžete vygenerovať v jednom a spracovať v inom systéme. Dáta sú tak ľahšie prenosné.
Nie sú určené pre človeka, ale strojové spracovanie.
Platby spracovali spätne
Chyba nastala v tomto prípade v systéme na strane prijímateľa, teda banky.
Neznamená to ale, že by sa dáta nenávratne stratili, o čom svedčí aj fakt, že banka dokázala platby spätne spracovať. Informácie boli len dočasne založené vo feede (informačnom kanále), kde sa kopili.
Keď sa ich nahromadilo priveľa, informačný systém vygeneroval hlásenie.
„Potom sa na to pozrie pracovník, vidí, kde nastala chyba, upraví systém a zmena môže byť relatívne jednoduchá. Ak zlyhala len banka, systém s najväčšou pravdepodobnosťou funguje tak ako má,” vysvetľuje IT špecialista zo združenia Slovensko.Digital Ladislav Kovár.

Beata
Balogová
