SME

Fico žiada preventívne opatrenia pre protesty. Čo hovorí zákon a ako sa zachovať? (otázky a odpovede)

Rozpustiť zhromaždenie je krajná možnosť.

Účastníci protestu Slovensko je Európa na Námestí slobody v Bratislave.Účastníci protestu Slovensko je Európa na Námestí slobody v Bratislave. (Zdroj: Jozef Jakubčo/SME)

BRATISLAVA. Bezpečnostná rada, ktorú pre občianske protesty zvolal na návrh prezidenta Petra Pellegriniho premiér Robert Fico zo Smeru, napriek avízu neprijala „významné preventívne opatrenia“ proti prípadnému porušovaniu zákona.

Protesty v piatok pokračujú vo viac ako dvadsiatich mestách. Očakáva sa účasť desiatok tisícov ľudí.

Aké má občan práva v súvislosti s protestom? Čo zaručuje ústava? Môže polícia brániť právu na zhromažďovanie? A čo robiť, ak na protestoch dôjde k náhlym rizikovým situáciám?

SkryťVypnúť reklamu

1. Čo hovorí ústava o právach občanov a štátnych zložiek či o protestoch?

Slovenská ústava má zakotvené základné pravidlo - štátne orgány môžu konať iba to, čo im zákony dovoľujú, kým občania môžu robiť všetko, čo im zákony nezakazujú.

Zároveň ústava priamo zaručuje právo na pokojné zhromažďovanie. Všetky zvyšné náležitosti však upravujú ďalšie zákony.

2. Čo hovorí o protestoch zákon?

Základné pravidlá upravuje zákon o zhromažďovacom práve. Na základe neho majú občania právo sa pokojne zhromažďovať a vyslovene sa zakazuje im v tom brániť.

Za zhromaždenia považujú pouličné sprievody a manifestácie.

3. Treba na protesty povolenie?

Nie. Na ich konanie nie je potrebné žiadne predchádzajúce povolenie. Organizátori však majú povinnosť zhromaždenie a jeho účel ohlásiť obci.

SkryťVypnúť reklamu

V tzv. lex atentát koalícia presadila, že obec môže určiť miesta na zhromaždenia a tiež prípadne stanoviť čas, kedy sa nemôžu konať.

Obec môže navrhnúť, aby sa zhromaždenie presunulo na iný čas a iné miesto. Ak to urobí a organizátor to prijme, nemôže už protest zakázať.

Zároveň musí obec o proteste informovať políciu.

4. Môže obec protest zakázať?

Môže, ak účel zhromaždenia smeruje k výzve na popieranie a obmedzovanie práv občanov pre ich národnosť, pohlavie, rasu, pôvod, politické alebo iné zmýšľanie, náboženské vyznanie a sociálne postavenie alebo na roznecovanie nenávisti a neznášanlivosti. Môže ho tiež zakázať, ak smeruje k výzve na násilie alebo hrubú neslušnosť, alebo k výzve na porušovanie ústavy a zákonov.

Po lex atentát však môže obec zhromaždenie zakázať, aj keď sa na rovnakom mieste majú konať dve zhromaždenia alebo dôjde ku kolízii účastníkov dvoch zhromaždení a nie je možné zabezpečiť ich pokojný priebeh.

SkryťVypnúť reklamu

Obec to však nemôže spraviť svojvoľne a musí tak rozhodnúť najneskôr do troch dní od oznámenia zhromaždenia. Ak by ho aj zakázala, organizátori sa môžu obrátiť na súd.

5. Kde nie je možné protestovať?

V minulosti platilo, že zhromaždenia sa nemohli konať vo vzdialenosti 50 metrov od budovy parlamentu. Po atentáte na premiéra poslanci v lex atentát rozšírili obmedzenia aj na sídlo prezidenta, vlády, parlamentu, Ústavného súdu a tiež obydlí najvyšších ústavných činiteľov – premiéra, prezidenta a predsedu parlamentu.

6. Čo musia zabezpečiť organizátori?

Organizátori musia v prvom rade zabezpečiť riadny priebeh zhromaždenia, zabezpečiť usporiadateľov a dbať o pokojný priebeh zhromaždenia a robiť opatrenia, aby sa nenarušoval.

Môže sa stať, že zhromaždenie narušia iní ľudia a organizátorom sa nepodarí zabezpečiť, aby protest nenarušovali. V tom prípade sa môžu obrátiť na políciu, ktorá musí zabezpečiť nápravu, tak aby zhromaždenie mohlo prebehnúť.

SkryťVypnúť reklamu

7. Čo hovorí zákon účastníkom?

Musia dbať v prvom rade na pokyny organizátorov a zdržať sa konania, ktoré by mohlo narušiť pokojný priebeh zhromaždenia. Po jeho skončení sa musia pokojne rozísť.

Účastníci zhromaždenia nesmú mať pri sebe strelné zbrane alebo výbušniny. Nesmú mať pri sebe ani iné predmety, ktorými možno ublížiť na zdraví, ak možno z okolností alebo zo správania účastníkov usudzovať, že sa majú použiť na násilie alebo hrozbu násilím.

Ak dôjde k rozpusteniu zhromaždenia, musia účastníci odísť, a ak polícia začne zásah, nesmú mať účastníci zakryté tváre.

8. Môže obec či polícia len tak rozpustiť pokojné zhromaždenie?

Nie, ak bolo riadne oznámené, nebolo vopred zakázané a nedochádza na ňom k porušovaniu zákonov.

9. Kedy môže polícia zhromaždenie rozpustiť?

Vtedy, ak organizátori zhromaždenie nenahlásili alebo ho nahlásili, a obec ho vopred zakázala zo zákonných dôvodov.

SkryťVypnúť reklamu

„Už to, že dôjde k rozpusteniu zakázaného zhromaždenia, to je posledná inštancia. Ani polícii sa do takéhoto kroku bez krajnej možnosti nechce,“ hovorí bezpečnostný poradca primátora Bratislavy Martin Královič.

Veliteľ zásahu by si mal byť istý, že zásah bude úspešný a nevyvolá ešte zásadnejšie porušenie zákonov, hovorí. „Po roku 1989 sa to stalo v minimálnom počte prípadov,“ povedal Královič.

Obec, ale aj polícia môžu rozpustiť aj zhromaždenie, ktoré bolo riadne ohlásené, ale došlo na ňom k výzve na obmedzovanie práv občanov, násiliu, hrubej neslušnosti alebo porušovaniu ústavy.

10. Za akých okolností polícia zasiahne počas zhromaždenia?

Môže k tomu dôjsť vtedy, ak účastníci alebo prihliadajúci ľudia narušia poriadok. „Môžeme hovoriť o provokatéroch alebo o ľuďoch s opačným názorom, než je téma zhromaždenia,“ vysvetľuje Královič.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia môže zakročiť aj vtedy, keď dochádza k páchaniu trestného činu. Královič poukazuje na to, že velitelia musia zvažovať primeranosť zásahu.

Pripomína neohlásené zhromaždenia v období pandémie, ktoré napriek tomu neboli rozpustené. Niektoré porušenia zákonov môžu byť ponechané na prešetrenie na dni po skončení zhromaždenia.

11. Čo ak na zhromaždení dôjde k porušeniu zákonov či k násiliu?

Poriadok má v prvom rade zabezpečiť usporiadateľ, ak nie je schopný, nastupuje polícia.

Aj v tom prípade však polícia musí v prvom rade postupovať proti konkrétnym páchateľom a rozpustiť zhromaždenie môže až v momente, ak nevie zabezpečiť poriadok individuálnymi zásahmi.

12. Ako musí postupovať obec či polícia pri rozpustení?

Keď padne rozhodnutie o rozpustení zhromaždenia, musí polícia alebo zástupca obce najskôr oznámiť účastníkom, že zhromaždenie je rozpustené, a vyzve ich, aby sa pokojne rozišli. Musí uviesť dôvody a upozorniť na následky neuposlúchnutia výzvy.

SkryťVypnúť reklamu

Výzva na rozpustenie musí byť zrozumiteľná a účastníci musia mať možnosť sa s ňou oboznámiť.

Polícia ani bezpečnostné zložky účastníkom v odchode nemôžu brániť. Tak napríklad v minulosti postupovali oddiely komunistickej „verejnej bezpečnosti“.

13. Čo robiť, ak na proteste dôjde k vypätej situácii?

Na proteste je dobré byť v skupine a zdržiavať sa ďalej od prípadných agresívnych ľudí. Účastníci by mali zodpovednosť za svoju bezpečnosť vyhodnocovať v prvom rade sami a udržiavať si prehľad o dianí v okolí.

Ak sa na proteste objavia provokatéri, Královič radí upozorniť na to organizátorov alebo príslušníka mestskej či štátnej polície. „Vyvolať konflikt môže byť zámer, aby zhromaždenia stratili legitimitu,“ hovorí.

Ľudia by sa nemali snažiť konfliktnú situáciu vyriešiť sami. Treba sa riadiť pokynmi organizátorov a polície. Jej úlohou je ľudí chrániť. „Robia si tam svoju prácu a nie je dobré k nim pristupovať ako k zlým policajtom,“ hovorí Královič.

SkryťVypnúť reklamu

Ak dôjde k policajnému zásahu, podstatné je zachovať pokoj. Pohybovať sa treba s davom, smerom od miesta zásahu. Veľmi podstatné je nestratiť orientáciu a nespadnúť na zem.

Ak účastník spadne na zem v utekajúcom dave a nevie sa postaviť, mal by sa schúliť tak, že si prekríži ruky pred telom a päste oprie podľa možnosti až o vlastné plecia.

Vytvára tak priestor pre pľúca, aby sa mohol aj v stiesnenom priestore nadýchnuť. Zároveň by sa mal natočiť hlavou v smere úteku davu, čo jej poskytuje najvyššiu možnú ochranu.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 917
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 789
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 440
  5. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 427
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 234
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 114
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 554
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


5
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


5
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


1
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


11

Neprehliadnite tiež

44 percent Slovákov verí, že protivládne protesty sú organizované a finančne podporované Georgeom Sorosom.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Ilustračné foto.

Obyvatelia sa môžu aktívne zapojiť do rozhodovania.


SITA
Urgentný príjem v Nemocnici Bory

Na pozícii strieda Petra Lednického.


TASR
Minister zahraničia Juraj Blanár.

Riaditeľkou Slovenského inštitútu v Prahe sa stala Katarína Šmálová.


TASR

Sportnet

Montreal Canadiens - Florida Panthers: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Florida Panthers.


Hráči Realu Madrid postúpili do finále Copa del Rey

V Madride padlo osem gólov.


Hráči Bielefeldu oslavujú gól

Outsider dokázal zápas otočiť.


TASR
Hráči Arsenalu oslavujú gól

Arsenal na vedúci Liverpool, ktorý má zápas k dobru, stráca priebežne deväť bodov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu