Rozmach umelej inteligencie. Sociálne siete, nad ktorými ani my sami nemáme osobnú kontrolu. Ale aj bezpečnostné hrozby, ktoré k nám prichádzajú zo sveta ako čoraz väčšie a väčšie riziko. Dnes sa už menej bojuje konvenčnými zbraňami a oveľa viac sa bojuje v digitálnom svete.
Hybridné pôsobenie na rozdiel od otvoreného ozbrojeného konfliktu nie je na prvý pohľad viditeľné. Má však za cieľ protivníka držať slabého, aby nedokázal účinne reagovať.
O hybridných hrozbách sa Jana Krescanko Dibáková rozprávala s generálom vo výslužbe Pavlom Mackom a bývalým šéfom zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimírom Šuchom.
Rozhovor je výsledkom projektu Hoaxy a podvody v spolupráci s denníkom SME.
V relácii s Pavlom Mackom a Vladimírom Šuchom zaznelo:
- Či sme v európskom priestore stále v bezpečí.
- Aké riziko prináša hrubnutie jazyka aj v politických prejavoch.
- Či majú reálnu obavu z toho, že by Slovensko vystúpilo z Európskej únie.
- Komu vyhovuje polarizované Slovensko.
- Či európske inštitúcie naozaj fungujú bez problémov.
- Či sa Európska únia bráni hybridným hrozbám efektívne.
- V čom spočívajú hybridné operácie.
- Čo hovoria na naratívy o majdanizácii.
- Aké hrozby súvisia aj so súčasným fungovaním sociálnych sietí.
- Ako sa v tejto súvislosti vieme brániť.
Nástup populistických lídrov v Európe i u nás, hrubý politický slovník, jednoduché odkazy a menšia úcta k vzdelaniu. Pán Šucha, boli ste historicky najmladším slovenským profesorom, takže ste úplne kompetentný odpovedať na otázku: Strácame úctu k vzdelaniu a k vzdelaným autoritám a prevažuje hrubosť?
Šucha: To nie sú len dojmy, že či strácame úctu k vzdelaniu. O tom hovoria prieskumy. Vzdelanie bolo ešte na začiatku 90. rokov medzi prvými tromi či štyrmi prioritami Slovákov. Dnes sa prepadlo medzi dvadsiate a tridsiate miesto. Je evidentné, že vzdelanie nás až tak netrápi.
Hrubnutie a posun k extrému sú spojené s algoritmami. Je to veľmi jednoduché. Na sociálnej sieti si vyhľadáte vegetariánske recepty. Bude vám stále dávať nejaké vegetariánske jedlá, ale potom vás bude tlačiť k vegánstvu a k takej a k onakej diéte, až to môže skončiť pre vás veľmi zle.
To isté je aj v politike. Preto vidíme aj u politikov, že na to, aby ich algoritmy stále viac a viac rozširovali, ponúkali väčšiemu množstvu ľudí, aby mali viac lajkov, ktoré tak strašne milujú a potrebujú, sú stále o krok extrémnejší.
To je princíp algoritmu, aby tam ľudia zostali čo najdlhšie. Preto potrebujú, aby bol obsah emočný, toxický, extrémny. To nás prirodzene antropologicky uchvacuje a zostávame o nejakú tú milisekundu dlhšie.
Politický jazyk sa radikalizuje, vyjadrenia splošťujú
Hrubosť a vulgárnosť máme nielen na sociálnych sieťach, ale aj bezprostredne v prejavoch našich politikov. Áno, následne ich vešajú na sociálne siete, ale ten jazyk je prítomný napríklad aj na tlačových konferenciách. Pán Macko, z vášho pohľadu ako človeka, ktorý sa venuje aj boju a práci s násilím, prináša táto forma hrubnutia spoločnosti nejaké riziko?