SME

Fico sa bojí ľudí v uliciach. Opozícia vyzýva na pokojné protesty (reakcie)

Vláda zatiaľ protesty neobmedzí.

Premiér Fico prečítal uznesenie Bezpečnostnej rady. Zdroj: TASR

BRATISLAVA. Premiér Robert Fico sa podľa opozície akoby vrátil v čase do roku 2018. Aj vtedy, v čase veľkých protestov po vražde novinára Jána Kuciaka, ako predseda vlády hovoril o organizovanej skupine, ktorá plánuje zaútočiť na ústavné zriadenie štátu.

V tom čase zvolal aj Bezpečnostnú radu pre niekoľko dlažobných kociek, ktoré v blízkosti Úradu vlády zabudli robotníci. O pár dní neskôr v polovici marca podal demisiu.

Súvisiaci článok Prezident vylúčil zavedenie výnimočného stavu, preventívne opatrenia má navrhnúť ministerstvo vnútra Čítajte 

"Bol v úzkych, bol v koncoch. Rozpadávala sa mu vtedajšia vládna koalícia, bol pod tlakom, a preto začal hovoriť o Sorosovi, o prevrate, o mimovládkach," uviedol šéf PS Michal Šimečka, podľa ktorého je Fico v podobnej situácii aj dnes, a preto skúša tú istú "hru".

SkryťVypnúť reklamu

"To, čo sme videli, sa dá zhrnúť jednou analógiou. Dlažobné kocky 2," vraví.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ficove vyjadrenia sú "ako cez kopirák" aj podľa predsedníčky Za ľudí Veroniky Remišovej.

"Jediné násilné a vulgárne protesty boli tie, ktoré organizoval Robert Fico, keď hecoval dav k násilnostiam a vyzýval na mlátenie predstaviteľov súčasnej opozície lopatami po hlave a vyzýval na rozmlátenie parlamentu, aby tam neostal kameň na kameni," pripomenula predsedovi Smeru.

Fico aj dnes po Bezpečnostnej rade opäť hovoril, že na Slovensku prebieha pokus zorganizovať štátny prevrat. Tajná služba totiž tvrdí, že má závažné informácie o dlhodobom organizovanom vplyvovom pôsobení, ktorého účelom je destabilizácia Slovenska.

Vláda nateraz nepodnikne kroky týkajúce sa ústavného práva zhromažďovať sa a organizovať protesty. Vyhlásenie výnimočného stavu zatiaľ vylučuje, príjme však ďalšie opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu

Opozičné strany premiérovi odkázali, že ich jediným cieľom je poraziť ho vo voľbách.

Opozícia zvolá kontrolné výbory

Opozícia tvrdí, že z uznesenia, ktoré schválila Bezpečnostná rada, sa nedozvedeli nič nové. Slovenská informačná služba je podľa nej zneužívaná na politické účely.

"To, čo sme dnes počuli na tlačových besedách predstaviteľov tejto vládnej koalície, sa v podstate vôbec nelíši od toho, čo sme počuli aj v Národnej rade. Sú to znova tie isté informácie, ktoré sú nepodložené a z môjho pohľadu vykonštruované. Čo sme počuli, boli vyhrážky, nátlak, zastrašovanie verejnosti, aby sa obávala zúčastniť na zhromaždeniach a verejných protestoch, ktoré budú organizované po celom Slovensku," povedal poslanec Juraj Krúpa z SaS.

SkryťVypnúť reklamu

Vládni predstavitelia sa podľa Krúpu opozícii vyhrážajú a neprávom ju obviňujú z nerešpektovania parlamentných volieb.

"Z toho, čo sme sa dozvedeli, tam nie je nič, prečo by mala byť zvolaná Bezpečnostná rada," uviedla poslankyňa SaS Mária Kolíková. SaS podá návrh na odvolanie šéfa tajnej služby Pavla Gašpara.

Podpredseda KDH Viliam Karas upozornil, že kedysi na Bezpečnostných radách pravidelne dostávali informácie o vnútorných hrozbách vrátane rôznych skupín alebo záujmu cudzích mocností, ktoré sa snažili ovplyvňovať verejnú mienku slovenských občanov.

"Nikdy sme tieto závery neurobili ako predmet politického boja a nezneužili ich na posilňovanie koaličného priestoru a názoru," poukázal Karas s tým, že závery štvrtkovej Bezpečnostnej rady nie sú v zásade žiadne.

SkryťVypnúť reklamu

Aj podľa Šimečku z PS to opäť bola "tá istá znôška paranoje, bludov a nejakých rečí o sprisahaní, ktoré je riadené zo zahraničia".

Celá vec sa podľa neho začína podobať na frašku. "Keby sa na Slovensku mal naozaj udiať nejaký prevrat, tak by predstavitelia štátu mali konať, nielen robiť tlačovky,“ zdôraznil.

Spravodajské služby sú podľa odborník PS na bezpečnosť Petra Bátora v posledných dňoch zneužívané tak, ako už dávno neboli.

"V štandardnej demokracii by bol postup taký, že spravodajská služba, pokiaľ má podozrenie, spracuje správu. Upovedomí tých, ktorí sú za to zodpovední, a tí v tichosti prijmú opatrenia, aby sa zamedzilo nekalej činnosti. U nás to bolo presne naopak, išlo sa s bubnom na zajace," povedal Bátor.

SkryťVypnúť reklamu

Expert PS kritizoval aj nízky stupeň utajenia správy SIS. Ide podľa neho o účelové zosieťovanie ľudí, kontaktov a okolností. "Čo je ešte tajnejšie v spravodajských službách ako správa, že nám ide niekto rozvrátiť štát zvnútra?" pýtal sa.

Poslankyňa PS Zuzana Števulová poukázala na to, že šéf SIS na zasadnutiach kontrolného výboru na kontrolu činnosti SIS ani raz nehovoril o indíciách, ktoré by nasvedčovali štátnemu prevratu.

Opozícia v najbližšom čase zvolá parlamentné výbory a bude žiadať ďalšie informácie týkajúce sa bezpečnostnej situácie.

Už v piatok by mal zasadnúť Osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva a v ďalšom týždni aj Osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti SIS či Výbor pre obranu a bezpečnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Strach z ľudí v uliciach

Opozícia sa tiež zhoduje v tom, že vláda sa svojimi krokmi snaží zastrašiť kritikov a snaží sa, aby ľudia na protesty neprišli. "Fico sa bojí vlastného národa," povedal predseda PS.

"Už raz ho ľudia v uliciach pripravili o post premiéra, teraz sa smrteľne bojí, že sa história bude opakovať, o to viac, že sa mu koalícia rozpadá pod rukami," uviedla Remišová.

Aj podľa predsedu hnutia Slovenska Igora Matoviča sa Fico nikoho nebojí viac ako aktívnych ľudí, ktorým Slovensko nie je ľahostajné. Preto sa rozhodol ich zastrašiť.

Predseda poslaneckého hnutia Slovensko Michal Šipoš vidí v protestoch jedinú šancu, ako vláde ukázať, že nesúhlasia s jej krokmi.

"Pretože o to ide Robertovi Ficovi, aby sa ľudia báli, boli ticho, nezhromažďovali sa a nechali ho rozoberať Slovensko na súčiastky," vyhlásil a vyzval, aby sa ľudia na zhromaždeniach nezapájali do prípadných potýčok.

SkryťVypnúť reklamu

Podporu organizátorom protestov a k ich pokojnému priebehu a účasti na nich vyzvali aj poslanci strany SaS a Progresívneho Slovenska.

Stretnutie s prezidentom

KDH poslalo prezidentovi list a žiada ho o prijatie. Hnutie by chcelo rokovať o súčasnej napätej situácii a jej upokojení.

"Veríme, že ako prezident máte nielen povinnosť, ale aj potrebné skúsenosti, aby ste svojou autoritou pomohli v tejto situácii prispieť k náprave nezdravo napätých vzťahov v politike i celej spoločnosti," uviedlo KDH.

Pellegrini tvrdí, že je pripravený na budúci týždeň prijať zástupcov opozície. Podľa prezidenta sa majú dohodnúť, či žiadajú o spoločné alebo individuálne prijatie.

O stretnutie s prezidentom požiadali začiatkom januára spoločne opozičné strany KDH, PS a SaS. Diskutovať chceli o ďalšom zahraničnopolitickom smerovaní.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné

Štvrtá vláda Roberta Fica (2023 - )

Súvisiace témy: Robert Fico
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  2. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  3. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  4. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  8. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 178
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 805
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 798
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 828
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 717
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 450
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 047
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 828
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poslanec NRSR Rastislav Krátky (Hnutie Slovensko, vpravo) kritizuje projekt baterkárne v Šuranoch už niekoľko týždňov. Ministra Tomáša Tarabu (vľavo) predložená štúdia o dopadoch na životné prostredie nepresvedčila.

Opoziční poslanci kritizujú ministerstvo i investora.


Minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Levickí poslanci sa pýtajú, či mrchovisko neotrávi ich studne.


a 1 ďalší 1

Sledujte prenos zo zhromaždenia v Bratislave.


a 3 ďalší
Ilustračné foto.

Útoky sa vyskytujú v mnohých podobách, tvrdí Rada prokurátorov.


TASR 1

Sportnet

Róbert Boženík sa teší po strelenom góle v zápase Slovensko - Wales v príprave na EURO 2024.

Agent Róberta Boženíka priznal, prečo prestup jeho klienta do MLS stroskotal.


Fotka z prípravného zápasu Slovensko - Nemecko.

Pozrite si zostavy zápasu Česko - Slovensko v prípravnom zápase pred MS v hokeji 2025.


Radosť hráčov Slovenska.

Pozrite si, kto vysiela prvý vzájomný prípravný zápas pred MS v hokeji 2025: Česko - Slovensko.


Josuke Watanuki.

Z virálneho momentu sa napokon stala marketingová spolupráca.


Matyáš Klouček
SkryťZatvoriť reklamu