BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady okolo Samuela Migaľa z Hlasu žiadajú silné mocenské postavenie a ziskom pozícií podmieňujú lojalitu vláde, tvrdí prezident Peter Pellegrini.
Pellegrini, ktorý Hlas zakladal a po tom, čo sa stal prezidentom, mu strana pod novým predsedom Matúšom Šutajom Eštokom vytvorila novú funkciu zakladajúceho predsedu, to považuje za neprijateľné. Vyjadril sa tak po rokovaní štvrtkovej Bezpečnostnej rady.
"Ja som Hlas zakladal s myšlienkou a pointou, že v prvom rade je záujem Slovenskej republiky, druhý je záujem strany a až tretí sú osobné ambície človeka, ktorý v strane pôsobí. Páni okolo Migaľa žiadajú silné mocenské postavenie, rezorty, pozície, moc, a tým sa úplne odklonili od odkazu, ktorý som sa ja ako Peter Pellegrini snažil do Hlasu vštepiť, a to, že na prvom mieste je človek a jeho lepší život," poznamenal prezident.

Migaľ komunikuje s vedením Hlasu
Hlava štátu na poslancov okolo Migaľa apelovala, aby sa prestali zakrývať jeho menom.
"Ja som Hlas nezakladal preto, aby sa nejakí štyria odídenci snažili zneužiť to, že dostali šancu odo mňa a dostali sa do parlamentu, a teraz požadovali silné pozície a účasť na moci formou vysokých funkcií. To je niečo neprijateľné," povedal.
Poslanec Samuel Migaľ v reakcii na sociálnej sieti uviedol, že po niekoľkých mesiacoch prebieha intenzívna komunikácia s vedením strany Hlas.
"S predsedníctvom strany Hlas sme sa dohodli, že nebudeme komunikovať obsah stretnutí, pokiaľ nedôjdeme k záveru, či už pozitívnemu, alebo negatívnemu," napísal.
Migaľ kritizoval zbližovanie so Smerom
Samuel Migaľ a ďalší traja poslanci Hlasu - Roman Malatinec, Radomír Šalitroš a Ján Ferenčák - patria k tzv. rebelom, ktorí odmietajú v parlamente podporovať všetky koaličné návrhy. V dôsledku aj ich hlasovania nebol parlament v závere minulého roka viackrát uznášaniaschopný a neschválil viacero koaličných návrhov zákonov.
Migaľ nedávno kritizoval smerovanie strany Hlas pod vedením nového predsedu Matúša Šutaja Eštoka a jeho zbližovanie sa so Smerom.
"Vstupoval som tam na základe myšlienok a presvedčenia súčasného prezidenta. Nerobím nič iné, než sa týchto myšlienok držím," povedal s tým, že Pellegrini ho jednoznačne uistil, že strana Hlas je prozápadná strana, ktorá podporuje pevné ukotvenie Slovenska v štruktúrach Európskej únie a NATO.
Migaľ v rozhovore pre aktualne.cz povedal, že Hlas nemôže byť ako Smer, inak by jeho existencia stratila zmysel. "Pokiaľ to takto pôjde ďalej a Hlas sa bude podobať Smeru, moja cesta s Hlasom potom asi do budúcnosti nemá zmysel," vyhlásil.

Krajskí predsedovia sa zastali Šutaja Eštoka
Proti konaniu štvorice rebelov vystúpili v januári krajské organizácie Hlasu, ktoré ostro odsúdili "neuvážené a neprofesionálne konanie poslancov okolo Samuela Migaľa, ktorí narúšajú nielen stabilitu strany, ale ohrozujú aj stabilitu vlády."
Krajské organizácie to uviedli v otvorenom liste, pod ktorý sa podpísalo osem krajských predsedov strany.
„Boli sme našimi členmi požiadaní, aby sme vyjadrili nesúhlas s konaním poslancov okolo Samuela Migaľa. Na základe tejto iniciatívy vznikol otvorený list, ktorý adresujeme vedeniu strany a vyjadrujeme v ňom postoj členov našich regionálnych štruktúr aj celej strany,“ uviedli.
Zdôraznili, že základným princípom strany Hlas je človek na prvom mieste, až potom sú stranícke a následne až osobné ciele.
„Ako členovia strany Hlas sa s tým smerovaním pod vedením predsedu Matúša Šutaja Eštoka plne stotožňujeme,“ uviedli.
Rétorika poslancov okolo Samuela Migaľa je podľa nich čoraz viac opozičná a nezlučuje sa s hodnotami a orientáciou strany podľa jej základných princípov.

Beata
Balogová
