Ako Orosz povedal pre TASR, volebné zákony by mohli byť v duchu podmienok, ktoré vypracovala komisia, už v legislatívnom procese v parlamente. "Teraz sú na ťahu lídri politických strán. Rovnako aj Ministerstvo vnútra SR, ktoré by malo zapracovať zmeny do novely volebného zákona v duchu politickej dohody," dodal.
Väčšina parlamentných strán preferuje zachovanie pomerného volebného systému a konanie parlamentných či komunálnych volieb počas jedného dňa. Všetky koaličné strany sú za rozdelenie územia SR na niekoľko volebných obvodov, pričom ich počet by mal byť štyri až osem. Prah na vstup do parlamentu by mal zostať päťpercentný pre jednu stranu, sedempercentný pred dvoj a trojkoalíciu a pri štvorkoalícii by to bola desaťpercentná hranica. Je však potrebné zvýšiť váhu preferenčných hlasov. Komisia navrhla, že pre zmenu poradia na kandidátnej listine by stačil kandidátovi ich zisk v rozpätí troch až piatich percent. Rovnaké pravidlo by malo platiť aj pri nastupovaní náhradníkov.
Členovia komisie diskutovali i o novom zákone o voľbách do samosprávy vyšších územných celkov (VÚC). Väčšina politických strán chce, aby občania volili svojich zástupcov pomerným volebným systémom. Predseda VÚC by mal byť volený rovnakým spôsobom ako starostovia a primátori.
V súvislosti s voľbami do obecných zastupiteľstiev sa všetky politické strany zhodujú na potrebe riešenia otázky zastúpenia predstaviteľov menšín. Doteraz boli predložené dve alternatívy. Jedna vychádza z kumulatívneho hlasovania pri väčšinovom volebnom systéme. Druhé riešenie vychádza z toho, že pre voľby do obecných zastupiteľstiev by sa zaviedol pomerný volebný systém.
Na práci komisie na prípravu volebných zákonov sa zúčastňovali zástupcovia všetkých parlamentných strán - HZDS, SDK, SDĽ, SMK, SNS a SOP.