Nenahovárajme si, že dnes overovanie faktov na faceboku funguje. Kapacít, ktoré pracujú pre facebook je tak málo, že sú len zlomkom z toho, čo by to reálne mohlo byť, myslí si odborník na sociálne siete GABRIEL TÓTH.
Mark Zuckerberg sa rozhodol, že sa inšpiruje sieťou x, kde moderácia obsahu od toxických informácií nefunguje vôbec.
"Nemoderovaný obsah pomáha politikom, ktorí klamú, populistickým politikom, kontroverznejším, radikálnejším. Dobrý príklad je Donald Trump, AfD v Nemecku, Viktor Orbán v Maďarsku," hovorí odborník.
V tejto chvíli neexistuje účinnejšie riešenie problému s obsahom na sociálnych sieťach, ako je tvrdá a účinná regulácia zo strany štátov. A my máme šťastie, že sme súčasťou EÚ, ktorá ma dostatočnú veľkosť, aby vedela od sociálnych sieťach vymáhať svoje opatrenia.
Z rozhovoru sa dozviete:
- Ako dopadne situácia v USA ohľadne siete tikTok.
- Prečo Zuckerberg zmenil názor a rozhodol sa v USA o ukončení overovania faktov na facebooku.
- Či toto rozhodnutie príde aj k nám a ako sa to prejaví.
- Prečo si myslí, že sa sieť dostala do pozície kopírovania.
- Ako vidí budúcu reguláciu sociálnych sietí a či je potrebná.
- Akú konkurenciu má facebook na Slovensku, ktorá sieť mu šliape na päty.
Ako čítate to, že sa na inaugurácii Donalda Trumpa zúčastnili zástupcovia najväčších technologických spoločností ako Mark Zuckerberg (META), Shou Zi Chew (Tiktok) či Jeff Bezos (Amazon)? Elon Musk ho sprevádza už od kampane.
Súčasťou nielen inaugurácie, ale aj kampane v prezidentských voľbách sú aj americkí podnikatelia. Tí sa aktívne zapájajú do kampane, podporujú politikov. Nie je to nič netradičné.
Donalda Trumpa veľmi otvorene už počas kampane podporovali niektorí zástupcovia práve big tech spoločnosti. Súhlasím s tým, ako to interpretujú viaceré zahraničné médiá, že aj na tieto spoločnosti silne dolieha regulácia a preto je pre nich dôležité, aby mali "svojho človeka" v Bielom dome.
Je prekvapujúce, že sa na inaugurácii zúčastnil aj CEO tiktoku?
Príbeh tiktoku v USA sa tiahne už dlho a je paradoxné, že prvým americkým politikom, ktorý začal hovoriť o zákaze tejto siete bol samotný Trump, keď bol prvýkrát prezidentom.
Vyzerá to ale tak, že názor Trumpa sa mení podľa toho, čo mu v konkrétnej situácii vyhovuje a tiktok sa ho snaží presvedčiť, že bude pre neho výhodnejšie, ak im vyjde v ústrety.
V minulosti Trump tiktok atakoval s výhradami, že čínska spoločnosť takýmto spôsobom zbiera dáta o amerických používateľoch.
Pohľad republikánov na tiktok je veľmi zaujímavý. Časť z nich má voči Číne veľmi tvrdý postoj, hovorí sa im, že sú "čínske jastraby". Krajinu vnímajú ako konkurenciu Ameriky a je potrebné s ňou bojovať.
Keďže spoločnosť ByteDance, vlastniaca tiktok, pochádza z Číny, toto vnímanie sociálnej siete zapadá do ich pohľadu.
Zdá sa, že na začiatku bol aj Trump pod vplyvom "jastrabov". Až do momentu, kým sa nestal na tejto sieti aktívny. Zrazu tam má viac ako 15 miliónov sledujúcich a pochopil, že v Amerike, je to jedna z najrozšírenejších sociálnych sietí. Uvedomil si, že okolo 170 miliónov Američanov na tejto sieti okrem iného konzumujú aj politický obsah.
Začal to považovať za veľmi dôležitý kanál, pochopil, že rola "záchrancu tiktoku" bude preňho omnoho lepšia.
Bol to práve Trump, ktorý minulý týždeň povedal, že ak prevádzkovatelia zapnú tiktok, žiadne pokuty im nehrozia. Ako sa podľa vás skončí tento príbeh?
Tým, že Donald Trump ubezpečil poskytovateľov, že im žiadne postihy za prevádzku v USA hroziť nebudú, myslím, že sa nájde riešenie, aby sieť mohla naďalej v USA fungovať.
V najbližšom období sa bude riešiť ako a bude okolo toho ešte mnoho ťahaníc - či sa zmení vlastník, či do vlastníckych štruktúr vstúpi vláda, to je ťažké povedať.
Ale tiktok je v USA príliš veľký a už má vplyv na ekonomiku, na obchodné spolupráce, predpokladám preto, že fungovať bude naďalej.
Účet Trumpa bol v minulosti na sieti x (vtedy ešte twitter) zablokovaný z dôvodu podnecovania k násilnostiam, čo je zaujímavé sledovať v kontexte, ako ho dnes podporuje majiteľ x Elon Musk. Podnikateľ hovorí o slobode slova, každý si ho môže vyjadriť na jeho sieti. Čo možno dnes od Elona Muska očakávať?
Pri vzniku sociálnych sietí, nielen x alebo facebooku prebiehala v Amerike veľmi silná debata ohľadne zodpovednosti sa obsah. Premisa, z ktorej vlastníci vychádzali bola, že "my nezodpovedáme za obsah, my sme iba komunikačná platforma".
Musk ani Zuckerberg nikdy nevybočili z tejto svojej filozofie.
Dnes, potom ako Zuckerberg začiatkom januára vyhlásil, že pravdivosť obsahu na facebooku v USA už nebudú overovať tretie strany, sme trochu šokovaní, že po tom, ako vyhral voľby Trump, preskakuje na druhú stranu a ruší overovanie faktov.
Ale Zuckerberg sa len vracia k tomu, čo hovoril na začiatku: majitelia sociálnych sietí nenesú zodpovednosť za obsah, ktorý tam je. Platí sloboda slova a každý si tam môže - v rámci nejakej miery legálnosti hovoriť, čo chce.
Počas Bidenovej administratívy, keď prichádzal aj tlak z EÚ, čo bolo posledných päť rokov, to nebol pravý Mark Zuckerberg.