BRATISLAVA. Proti premiérovi Robertovi Ficovi a vládnej koalícii rastie spoločenský tlak z rôznych profesijných častí verejnosti.
Po psychológoch a psychiatroch sa voči politike premiéra a ďalších koaličných aktérov ohradzujú popri opozícii aj diplomati, študenti, akademici, učitelia, dopravcovia a ďalšie aj skupiny obyvateľov a vláde či priamo premiérovi adresujú otvorené listy.
Denník SME ich na tomto mieste zozbieral a sumarizuje ich obsah.
1. Psychológovia a psychiatri
Poprední odborníci v oblasti duševného zdravia, vrátane profesorov Antona Heretika a Jozefa Hašta, zaslali Ficovi otvorený list.
Upozorňujú, že sa premiér správa čoraz viac mocensky a autoritatívne, manipuluje, klame, zhadzuje a útočí na svojich oponentov, novinárov, ale aj občanov, ktorí s ním nesúhlasia. Vytkli mu aj útok na rodiny predstaviteľov opozície.

"Dúfame v schopnosť Vašej sebareflexie a možnosti korekcie Vášho politického správania vrátane zváženia odchodu z vrcholovej politiky," píšu v liste.
Pôvodne ho podpísalo 105 odborníkov, ich počet však odvtedy stále rastie. V stredu už mal list takmer 600 signatárov.
Fico naň reagoval tvrdením, že negatívne postoje signatárov voči vláde sú známe. Podľa premiéra "hrubo zneužili" svoju profesiu na politické účely.
„Nepochybujem ani sekundu, že podporíte opozičný pokus o slovenský majdan, na ktorom slovenská opozícia s plnou podporou mimovládnych organizácií financovaných zahraničím a protislovenských médií usilovne pracuje,“ reagoval premiér.
2. Stanovisko Slovenskej komory psychológov
Na aktuálny politický vývoj zareagovala aj Slovenská komora psychológov, čo je stavovská organizácia. Členstvo v nej je podmienkou na vykonávanie praxe.
V stanovisku vyjadruje obavy zo sociálneho napätia a normalizácie násilia v spoločnosti. Považuje to za vážny problém ovplyvňujúci psychickú pohodu občanov.
Poukazuje na to, že "nejasnosti a zmeny v zahranično-politickom smerovaní Slovenska, netransparentnosť krokov politikov a ich útoky na jednotlivcov“ vedú k neistote a strachu.
Komora varuje pred vplyvom politikov na spoločnosť, keďže „deti a mladí ľudia, ktorí sú obzvlášť zraniteľní, sa učia zo svojho okolia“. Vysvetľujú, že ak politici schvaľujú násilie, takéto správanie sa normalizuje.
Komora žiada, aby boli politici "príkladom pre spoločnosť a podnecovali konštruktívny dialóg, toleranciu a rešpekt".
Organizácia apeluje aj na ľudí, aby sa vyhýbali šíreniu neoverených informácií a hľadali spoločnú cestu k prosperite a vzájomnej podpore.
Pod stanoviskom je podpísané vedenie komory vrátane jej prezidenta Jána Grossmanna.
3. Stanovisko Slovenskej psychiatrickej spoločnosti
Varovanie pred úmyselnou polarizáciou slovenskej spoločnosti formuluje vo svojom stanovisku aj Slovenská psychiatrická spoločnosť. Ide o apolitické občianske združenie s dobrovoľným členstvom odborníkov z oblasti psychiatrie.
Vysvetľujú, že takýto prístup politikov vedie k "nerešpektovaniu, opovrhovaniu, prekrúcaniu faktov“ a k eskalácii emocionálnej intolerancie.
Takéto správanie považuje za vážne riziko, ktoré môže nie len podkopávať psychické zdravie jednotlivcov, ale aj celej spoločnosti. Spoločnosť preto apeluje na upevňovanie proeurópskych postojov a demokratických hodnôt.
Psychiatrická spoločnosť sa vymedzuje voči normalizácii násilných prejavov a podporuje svojich členov vo vyjadrovaní občianskych postojov.
"Násilné prejavy v spoločnosti sa nesmú stať novým a akceptovaným štandardom,“ píšu v stanovisku.
4. Vedci a akademici
Pobúrenie nad správou vecí verejných a celkovým smerovaním Slovenska premiérom Robertom Ficom vyjadrujú aj pracovníci univerzitných a vedeckých inštitúcií v otvorenom liste. Podpísalo ho už viac než 1100 odborníkov.
„Nemôžeme sa mlčky prizerať tomu, ako sú pod Vaším patronátom účelovo spochybňované, zosmiešňované, ba i popierané fakty nadobudnuté vďaka úsiliu generácií vedcov z mnohých vedných odborov počnúc medicínou a končiac históriou,“ píšu premiérovi.
Požadujú rešpektovanie demokracie, súčasného ukotvenia Slovenska a podporu autority vedy a vzdelania. Tiež sa zastávajú študentov, na ktorých útočili vládni predstavitelia a ktorých dlhodobé kroky vlády vyháňajú do zahraničia.

5. Študenti
Sedem študentských a mládežníckych iniciatív sa zjednotilo pod spoločné vyhlásenie, v ktorom varujú pred odklonom Slovenska od demokratických hodnôt a zbližovaním sa s autoritárskymi režimami.
„Cesta Roberta Fica do Moskvy za Vladimirom Putinom a slovné útoky na študentov sú symbolom nebezpečného obratu našej krajiny,“ uvádzajú. Žiadajú lepšie podmienky pre rozvoj mládeže a prípravu stratégie pre návrat ľudí zo Slovenska naspäť zo zahraničia.
Chceli by zastaviť neodborné riadenie ministerstiev a koniec neodôvodneného prepúšťania zamestnancov. Od predstaviteľov štátu zároveň požadujú ospravedlnenie študentom, ktorí sa stali terčom ich verbálnych útokov.
6. Učitelia
V piatok svoje znepokojenie nad politickým a spoločenským vývojom na Slovensku začali vyjadrovať učitelia a ďalší pracovníci v školstve. Podporu otvorenému listu pridalo za niekoľko desiatok minút od zverejnenia už vyše 750 ľudí.
Pracovníci upozorňujú, že školstvo nie je prioritou vlády, čo podľa nich ukazuje nezáujem o kvalitné vzdelanie pre deti a mládež.
Kritizujú spochybňovanie odborníkov, šírenie nenávisti a normalizáciu neslušného správania politikov: „Pravdu má ten, kto najviac kričí, búcha do stola a iným najviac naloží,“ píšu.
Upozorňujú aj na zhoršujúci sa stav duševného zdravia detí, potrebu systémových zmien a význam práce mimovládnych organizácií, ktoré suplujú štát.
Apelujú na návrat k slušnej politickej diskusii, ukončenie polarizácie spoločnosti a zneužívania školstva na politické účely. Vyjadrujú odhodlanie pracovať na upevnení demokratických hodnôt a žiadajú spoločnú prácu na dobre spravovanej krajine.
„Sme tu doma a chceme, aby to tak ostalo aj naďalej,“ odkázali.
Na iniciatívu učiteľov zareagoval minister školstva Tomáš Drucker z Hlasu slovami, aby školy zostali "neutrálnym miestom bez politických útokov a agresivity".
Minister vyjadril odhodlanie zvyšovať bezpečnosť v školách a podporovať duševné zdravie, aj budovanie modernej infraštruktúry.
Odmietol zneužívanie školstva ako nástroja politického boja. Drucker vyjadril pochopenie pre výzvy, ktorým čelia školy, a upozornil na potrebu spolupráce s odborníkmi a komunitou v oblastiach ako duševné zdravie detí, bezpečnosť v školách a podpora učiteľov.
Na záver minister Drucker vyzval občanov a učiteľov, aby sa snažili zmierniť polarizáciu v spoločnosti.
7. Kamionisti
Už aj združenia v automobilovej preprave protestujú proti vláde. Únia Autodopravcov Slovenska a Aliancia cestnej pomoci vyjadrujú znepokojenie z vyhlásení Roberta Fica.
Poukazujú na jeho vyjadrenia zo štvrtka po rokovaní Bezpečnostnej rady, keď vystaval konštrukt, podľa ktorého na Slovensku pôsobí "štruktúra", ktorá chce organizovať štátny prevrat aj prostredníctvom blokády ciest.
"Naozaj nevieme, kto by blokoval cesty hlavne kamiónovou dopravou, keď rozhodnutiami a zákonmi tejto vlády všetky veľké kamiónové spoločnosti odišli zo Slovenska a registrovali svoje firmy mimo Slovenska," píšu v otvorenom liste.
Malí a strední dopravcovia sú podľa listu radi, že "žijú a prežívajú" a nemajú čas na blokovanie ciest.
V závere vláde odkazujú:
"Naozaj nevieme , kde chodíte na tieto bludy a konšpirácie. Keby sme robili na cestách štrajky, tak by ste to určite vedeli. Nie je v našom záujme, aby sme prilievali oheň do tejto vypätej situácie."
V dôvetku sa vláde prihovárajú, že na cestnú dopravu "kašľú" a doteraz pre ňu "nič neurobili".
8. Predsedovia krajov
Všetkých osem predsedov samosprávnych krajov, vrátane nitrianskeho župana Branislava Becíka z Hlasu či trenčianskeho župana Jaroslava Bašku zo Smeru, spísali spoločné stanovisko.
Reagujú v ňom na výroky podpredsedu parlamentu, Tibora Gašpara zo Smeru, ktorými pripustil možné vystúpenie Slovenska z Európskej únie a NATO.
"Členstvo Slovenskej republiky v Európskej únii a NATO považujeme za takú zásadnú životnú podmienku dobrého, slobodného, suverénneho a prosperujúceho vývoja Slovenska, že sa musíme ozvať s výzvou, aby toto členstvo nebolo spochybňované v akomkoľvek význame a kontexte žiadnym vysokým predstaviteľom Slovenskej republiky," reagujú.
9. Zamestnávatelia
Na výroky poslanca Gašpara, ku ktorým sa prihlásil aj premiér Fico, reagovala aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení, čo je subjekt, ktorý nie je možné obísť pri pripomienkových konaniach v procese predkladania návrhov zákonov.
„Nedávne vyjadrenia týkajúce sa možnosti prípadného vystúpenia Slovenska z EÚ a NATO vyvolali znepokojenie aj v podnikateľských kruhoch," informuje asociácia.
Vysvetľuje, že Európska únia prináša firmám aj ľuďom "zásadné výhody", ako je voľný pohyb tovaru, služieb, kapitálu a pracovnej sily. Upozorňujú na exportný charakter slovenskej ekonomiky.
"Akékoľvek kroky, či populistické vyhlásenia smerujúce k oslabeniu tejto integrácie by mohli viesť k hospodárskej a politickej izolácii, odlevu investícií s negatívnym dopadom na životnú úroveň obyvateľov," pokračujú v stanovisku.
Asociácia žiada, aby sa predstavitelia štátu namiesto využívania emocionálne nabitých tém zamerali na racionálne riešenia, ktoré prispejú k zlepšeniu podnikateľského prostredia.
10. Diplomati
V reakcií na stretnutie Roberta Fica v Moskve s Vladimirom Putinom, na diplomatickú roztržku s Ukrajinou a jej prezidentom a tiež stretnutia ministra zahraničia Juraja Blanára s náprotivkom Sergejom Lavrovom reagovali bývalí ministri zahraničia.
Miroslav Wlachovský, Rastislav Káčer, Ivan Korčok, Mikuláš Dzurinda a 29 ďalších diplomatov a veľvyslancov vyjadrilo znepokojenie z toho, ako „súčasná vláda bez mandátu a v rozpore s väčšinovým názorom spoločnosti búra dlhodobý zahraničnopolitický konsenzus a ničí vzťahy s našimi najbližšími spojencami“.
Kritizujú oslabovanie slovenských pozícií v Európskej únii a v NATO a „hazardovanie s reputáciou a bezpečnosťou našej krajiny“.
11. Kultúrna obec
Občianska iniciatíva Otvorená kultúra, ktorá reprezentuje postoje s vládou nespokojných pracovníkov v kultúre na Slovensku sa ohradila voči "pokusom potlačiť právo na zhromažďovanie" a tiež voči tvrdeniam ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS).
Ministerka tento týždeň obvinila hercov, že sú riadení zo zahraničia. Vyzvali ju, aby "prestala klamať" a predložila dôkazy o riadení pracujúcich v kultúre zo zahraničia, "ak má dôkazy".
Dodali, že ľudia z kultúry sa nenechajú zastrašiť a verejnosť pozvali ľudí piatkové protestné zhromaždenia.
12. Cirkev
Celospoločenskou výzvou do verejného diania vstúpila aj katolícka cirkev prostredníctvom Konferencie biskupov Slovenska. Nazvali ju "Výzva k pokoju a zmiereniu: Hlas Cirkvi v napätej spoločenskej situáciu".
Slovenskí biskupi vyzývajú k pokoju, zmiereniu a úcte v súčasnej spoločenskej kríze.
Apelujú na politikov, aby konali spravodlivo a v prospech verejného dobra, a na občanov, aby sa inšpirovali myšlienkou: „Všetko, čo chcete, aby ľudia robili vám, robte aj vy im“ (Mt 7, 12).
Upozorňujú na nebezpečenstvo nenávisti a násilia a nabádajú k solidarite s núdznymi, zvlášť s Ukrajinou. Zdôrazňujú potrebu šírenia lásky a porozumenia podľa kresťanských hodnôt.
13. Biele vrany
Držitelia ocenenia Biele vrana za občiansku statočnosť aj v situáciách, keď im upozornenie na problémy uškodilo, sformulovali spoločné vyhlásenie. Krátko pred piatkovými zhromaždeniami iniciatívy Mier Ukrajine tvrdia, že je ich povinnosťou sa ozvať.
"Odvaha a ochota postaviť sa na ochranu spoločného dobra či základných hodnôt, na ktorých stojí naša spoločnosť, musia byť našou trvalou snahou," tvrdia. Vyjadrujú sa v prospech členstva Slovenska v Európskej únií a NATO a fakt, že si väčšina obyvateľov neželá odklon od európskej tradície slobody.
"Nenechajme sa zastrašiť. Je čas nestratiť odvahu a držať spolu," píšu v závere vyhlásenia.
Texty o krokoch vlády a protestoch nezamykáme
Aj pre vážnosť situácie sme sa v denníku SME rozhodli v najbližšom čase nezamykať články a komentáre, ktoré vám prinášajú podrobné informácie o spoločenskom dianí, o krokoch vlády a nenásilných protestoch.
Ďakujeme, že nás čítate, dôverujete nám a našu prácu podporujete. Môžete to urobiť aj kúpou predplatného.

Beata
Balogová
