Príjemný víkend! Celý život som sa cítil ako opica, najdrzejšia opica. Stačilo, že som to vyslovil pred svojím kamarátom režisérom, a tomu nebolo viac treba. Vo filme, ktorý o Robbiem Williamsovi vznikol, ho hrá počítačom vygenerovaná opica. A hoci to pôsobí ako výstrelok, muzikál Lepší muž je vážny a dojemný film. A aj o tom, aké mal spevák problémy, ktoré viedli k duševnému ochoreniu, hovorí v rozhovore reportérke Kristíne Kúdelovej.
Médiá prichádzajú s kriminálkami, horormi, true crime príbehmi aj seriálmi, kde vystupujú negatívni hrdinovia, lebo si spoľahlivo nájdu okruh konzumentov a zaistia si sledovanosť, myslí si psychológ Anton Heretik. V najsledovanejšom slovenskom seriáli súčasnosti Dunaj, k vašim službám sa s antihrdinami stretávame pravidelne už dva roky. Prečo sa radi pozeráme na nacistu aj na despotu, aj o tom píše v texte reportérka Petronela Ševčíková.
Kolegyňa Soňa Jánošová prináša príbeh, ktorý priviedol Andreu Kutlíkovú k vytvoreniu unikátneho projektu. Jej sestra a švagor tragicky zomreli po autonehode, ktorú spôsobil vodič pod vplyvom drog. Sestra, s ktorou si bola veľmi blízka, mala vtedy iba 34 rokov. „Bolo pre mňa dôležité, aby pohreb mojej sestry korešpondoval s tým, ako moja sestra žila, akými vecami a ľuďmi sa za života rada obklopovala,“ zverila sa Andrea Kutlíková. Aj táto skúsenosť ju priviedla k tomu, že založila projekt Goodbye Friends, ktorého cieľom je prelomiť tabu okolo témy smrti, a tým pomôcť ľuďom lepšie plánovať záverečné obdobie života.
Prinášame vám aj miesta, kde sa dá na Slovensku okúpať aj počas zimy, tipy na najočakávanejšie knihy roka 2025 či analýzu, ktoré filmy majú podľa nás najväčšiu šancu na zisk Oscarov.
Robbie Williams pre SME: Ešte nie som úplne zahojený a nikdy ani nebudem. No už mi je dobre

Robbie Williams v novom filme o svojom živote úprimne vypovedá aj o tom, ako veľmi túžil byť milovaný, hodný lásky žien a najmä svojho otca. Myslel si, že sláva mu v tom pomôže, no stal sa presný opak. Najprv sa musel psychicky vyliečiť, aby mohol byť slávny.
Aj denník SME bol medzi novinármi, ktorým o svojej krehkosti a citlivosti rozprával koncom minulého roka, keď prežíval kampaň pred Zlatými glóbusmi.
Jeho film je aj príbehom o tom, aké ťažké je zniesť slávu. „Problém som mal už vtedy, keď som o sláve len sníval,“ hovorí v rozhovore. „Myslel som si, že vďaka nej sa stanem úplným človekom, že získam všetko, čo potrebujem, že konečne budem úplný. A čo sa stalo, keď konečne prišla? Ocitol som sa v existenciálnej kríze,“ pokračuje.
„Našťastie, dostal som potrebnú pomoc a prešiel som si procesom sebapoznávania. Dnes mám päťdesiat rokov a som niekde úplne inde, ako som bol. Mám, po čom som túžil, ale prežívam to úplne inak. Úplne inak, ako som si to predstavoval.“
Ich kvalita nebude taká dôležitá ako aféry, ktoré ich sprevádzajú. Kto je oscarový favorit?

Bolo by nelogické, keby oscarové nominácie nepotvrdili trend z posledných týždňov a neposilnili postavenie filmov, ktoré si ho počas nich získali.
Na rozdiel od Zlatých glóbusov, ktoré Hollywoodska asociácia zahraničných novinárov rozdeľovala prvý januárový týždeň, o Oscaroch možno nebude rozhodovať len kvalita filmov a sympatie, ktoré voči nim členovia americkej akadémie majú.
V mnohom možno zasiahnu sťažnosti a negatívne informácie, ktoré sa okolo favoritov v posledných dňoch vynorili.
Americká akadémia už niekoľko rokov môže do hlavnej kategórie nominovať minimálne päť a maximálne desať filmov. Reportérka Kristína Kúdelová píše o filmoch, ktoré sa tento rok budú o Oscara uchádzať a aké majú podľa nej šance.
Kým nepochovala sestru, debaty o smrti neznášala. Dnes pomáha ľuďom mať veci na poriadku

Zomieranie, smrť a všetky veci, ktoré s nimi súvisia, patria medzi najviac tabuizované témy, ktoré väčšina ľudí považuje za nevhodné otvárať. Podľa prieskumu, ktorý pred časom realizovala nezisková organizácia Viaticus, až 58 percent respondentov o svojich želaniach nehovorilo s nikým, 37 percent ich spomenulo svojej rodine a len štyri percentá ľudí o nich informovali lekárov.
O smrti ľudia nerozprávajú z rôznych dôvodov. Viac ako štvrtina respondentov spomínaného prieskumu si myslí, že smrť je ešte ďaleko, takmer štvrtina nechce rozhovorom smrť privolávať, viac ako pätina nechce svoje okolie desiť a ďalšej pätine je rozprávanie o smrti nepríjemné. K nim v minulosti patrila aj Andrea Kutlíková.
„Moja sestra sa, napriek svojmu mladému veku, nemala problém o smrti rozprávať. S mamou túto tému vyťahovali napríklad na dovolenke. Neznášala som to, pripadalo mi to úplne strelené a zvyčajne som odchádzala z miestnosti. Ale keď som jej potom organizovala pohreb, bola som veľmi rada, že som toho toľko vedela,“ hovorí.
Podľa nej sa v podobnej situácii ocitne veľa ľudí. Projekt Goodbye Friends funguje na princípe členského, vďaka ktorému členovia získavajú prístup k viacerým službám. Tou základnou je možnosť vyplniť a uchovať tri veľmi podrobné formuláre. Týkajú sa poslednej rozlúčky, zdravotného stavu a právnych záležitostí.
Princezná z Walesu je v remisii rakoviny. Znamená to, že je vyliečená?

Nedávno princezná Kate oznámila, že v septembri 2024 ukončila chemoterapiu.
„Uľavilo sa mi, že som teraz v remisii a naďalej sa sústredím na uzdravenie,“ uviedla vo svojom najnovšom vyhlásení.
Podľa odborníkov jej vyjadrenie odráža zložité emócie, ktoré často sprevádzajú pacientov počas liečby onkologických ochorení.
„Jej uznanie, že prispôsobenie sa 'novému normálu' si vyžaduje čas, rezonuje v mnohých pacientoch, ktorí prežili rakovinu. Ide o obdobie, ktoré môže zahŕňať fyzické zotavenie, emocionálne spracovanie aj prehodnotenie životných priorít,“ vysvetľuje v texte na portáli The Conversation Justin Stebbing, profesor biomedicíny na Anglia Ruskin University vo Veľkej Británii.
Radi sa pozeráme na nacistu aj na despotu, pokiaľ ho hrá pekný herec. Odborníčka vysvetľuje prečo

V najsledovanejšom slovenskom seriáli súčasnosti Dunaj, k vašim službám sa s antihrdinami stretávame pravidelne už dva roky v hlavnom vysielacom čase.
Seriál zobrazuje vymyslené príbehy na pozadí Slovenského štátu, ktorý bol najsmutnejším obdobím našich dejín. Sprevádzal ho rastúci vplyv Hlinkovej gardy prenasledovanie Židov, arizácia, deportácie či odchod slovenských vojakov na východný front.
„Obdobie, v ktorom sa seriál odohráva, nám určuje, kto bude dobrý a kto zlý. To generuje drámy a konflikty,“ hovorí hlavná scenáristka seriálu Evita Twardzik, ktorá verí, že ľudia pri pozeraní seriálu aj premýšľajú.
Lenka Rusňáková z Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave si myslí, že televízii sa darí udržať si diváka nielen pre obdobie, ale aj preto, že prichádza s novými postavami, ktoré sú kontroverzné alebo odkrývajú tabuizované témy.
Kým tvorcovia dokážu nachádzať „wau efekty“, dovtedy bude seriál pre divákov zaujímavý. Podľa Rusňákovej sa jeden takýto prekvapivý moment odohral hneď na začiatku seriálu, keď televízia obľúbenému hercovi Jánovi Koleníkovi vybrala rolu dôstojníka SS, Waltera Klausa.
Klaus je typická záporná postava – nacistický dôstojník, ktorý posluhuje nemeckému vodcovi a organizuje deportácie Židov. Scenáristi však často menia charakter postáv a otáčajú dej. Aj negatívna postava môže neskôr vzbudzovať dojem, že sa mení na kladnú.
Hovoria mu Spuchlina a ukazujú prostredníky. Film o detskej nadváhe má štýl aj pre dospelých

Ben vloží mäso do mlynčeka a kým ho melie, na panvici si opečie slaninku. Pripraví si mäso do hamburgera, na žemle dá šalát, syr, cibuľu, paradajku, mäso, slaninu aj omáčku.
Celý čas si pritom pospevuje a počína si natoľko šikovne, až sa nejednému divákovi začnú zbiehať slinky. Vôbec pritom neprekáža, že ide o animovaný film.
Keď si Ben zaželá zaslúžene dobrú chuť a obrovský hamburger vlastnej výroby odnesie do svojej izby a zavolá si s kamarátmi, na monitore počítača zabliká ikonka videohovoru s otcovou fotkou.
„Mám pocit, že si trochu pribral. Mal by si sa viac hýbať,“ hovorí mu láskavo otec. Už na druhý deň ho, oveľa menej prívetivo, s váhou konfrontuje aj školská lekárka.
Od prvých minút filmu Keď život chutí je jasné, že ide o formálne mimoriadne vydarený a štýlový film pre mladého diváka. Po jeho skončení však môžu byť spokojní aj dospelí. Tému nadváhy, vzhľadu a celkových problémov s identitou prináša bez skratiek, klišé a gýčov. Je vtipný a môže byť podnetom pre mnoho užitočných rozhovorov.
Šesť lacných termálnych kúpalísk na Slovensku, ktoré sú otvorené aj v zime. Vstup už od 10 eur

Na kúpaliská sa nechodí len v lete, a najmä nie na Slovensku. Naša krajina je bohatá na minerálne aj termálne pramene, a tak si môžete v mínusových teplotách prísť oddýchnuť do vyhriatych bazénov po celom Slovensku.
Vybrali sme preto šesť cenovo dostupných termálnych kúpalísk a akvaparkov, kde si za vstup nevypýtajú horibilnú sumu.
Sedem kníh rôznych žánrov, ktoré budú hitom roka 2025

Rok 2025 sľubuje byť bohatý na literárne poklady. Vydavateľstvá pripravujú pestrú paletu noviniek: od emotívnych príbehov, ktoré chytia za srdce, až po dychberúce dobrodružstvá, ktoré nás prenesú do iných svetov.
Toto je sedem kníh, na ktoré sa v roku 2025 tešíme najviac.
Víkendový recept

Inšpirujte sa koláčmi, v ktorých majú hlavnú úlohu piškóty.
Víkendový kvíz

Ako pozorne ste sledovali udalosti posledného týždňa? Otestujte sa v našom kvíze.
Ďakujeme, že ste časť svojho víkendu strávili so SME. Prajeme vám úspešný štart do budúceho týždňa a uvidíme sa opäť v sobotu.

Beata
Balogová
