Médiá v ostatných dňoch poukazujú na aktivity proruských motorkárov Brat za Brata a ich výzvy na organizáciu novodobých partizánskych buniek naprieč Slovenskom. Súbežne sa Slovenská informačná služba zaoberá aktivitami mimovládnych organizácií, ktoré organizujú protivládne protesty, a hovorí o chystanom majdane.
K aktivitám Brat za brata sa tajné služby nielenže nevyjadrujú, ale podpredseda parlamentu a bývalý policajný prezident Tibor Gašpar ich dokonca považuje za snahu médií hľadať novú tému na prekrytie dôležitejších problémov.
Téme Brat za brata sme sa venovali minulý týždeň. Preto pripomíname, že kým organizátori protestov zdôrazňujú ich nenásilný charakter, Brat za brata hlásajú „očistu Slovenska“. Projekt partizánskych hnutí a oddielov s názvom Pravda víťazí spúšťajú už po tomto víkende, vraj sa prihlásili ľudia z 386 obcí.
„Vôbec to nebolo mierené na to, aby sme spravili nejaký majdan alebo prevrat,“ bráni sa šéfmotorkár Matúš Alexa, ktorý ktorý kedysi bol členom neslávne známeho ruského gangu Noční vlci a fotografie má napríklad aj s riaditeľom ruskej Zahraničnej spravodajskej služby SVR Sergejom Naryškinom.
Vybrané vyjadrenia Tibora Gašpara sme zachytili cez slovenský AI nástroj pre transkripciu videí a audio nahrávok GASTON, aby sme sa vyhli promovaniu dezinformačných a inak problémových kanálov:
Gašparove vyjadrenia padli v rozhovore s novinárkou Ankou Žitnou z bulvárnej Plusky v portfóliu finančnej skupiny Penta.
Vitajte pri štrnástom vydaní DEZINFOMAJÁKA, komentovaného prehľadu aktuálneho diania na slovenskej dezinformačnej scéne.
Hoaxy a dezinformácie sú fenoménom digitálnych čias a Slovensko je nimi zasiahnuté viac ako okolité štáty. Preto je dôležité poznať naratívy a falošné správy, ktoré sa šíria naším informačným priestorom a môžete sa s nimi stretnúť na internete či v rozhovore s priateľmi a rodinou.
Vďaka Dezinfomajáku ich skôr môžete spoznať bez toho, aby ste sa sami museli brodiť kalnými vodami slovenského internetu. Aktivujte si ho ako newsletter alebo ho odporučte známym, ktorým sa podľa vás môže zísť.
Dnes sa dočítate:
- O vyjadrení ministra vnútra ako z titulky konšpiračného webu.
- Ako Smer dokázal nájsť spojenie medzi psychológmi a nacistami.
- Republika mala nabitý týždeň, bol jej plný internet aj ruské médiá.
- Štátny tajomník MO poučoval o umelej inteligencii. Ukázal, že jej nerozumie.
- Neonacistu Mariána Magáta právoplatne odsúdili.
- Polarizácia stúpa, ukazujú to aj čísla zo sociálnych sietí.
- Martina Šimkovičová žne „úspechy“ za prvý rok na ministerstve.
Citát týždňa:
„Bombové vyhrážky, ktoré prišli v presne načasovaných vlnách. Atentát na premiéra. Snahy o útok na kritickú energetickú infraštruktúru, ktorá by mohla paralyzovať našu krajinu. Kybernetické útoky na strategické databázy štátu či protesty, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako spontánne prejavy nespokojnosti, no pri detailnej analýze vykazujú známky cielenej koordinácie. Rovnaké metódy, rovnaké scenáre, aké sme sledovali napríklad v Gruzínsku, sú len špičkou ľadovca premysleného konceptu nebezpečnej aktivity.“
Stálicou českej dezinfoscény je konšpiračný web aeronet. Nájdete na ňom všetky najbláznivejšie teórie o tom, ako celý svet riadi len niekoľko amerických či židovských rodín, za všetkým je CIA alebo Mossad a nechýbajú ani správy o tajných ukrajinských biolaboratóriách vyvíjajúcich zbrane proti DNA Slovanov.
Aeronet dnes píše aj o údajnom majdane na Slovensku, no autorom uvedenej citácie nie je konšpiračný web. Na svojom facebooku ju zverejnil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, ktorý dokázal spojiť niekoľko nesúvisiacich udalostí do komplikovanej spleti zo zahraničia riadeného plánu na povalenie Ficovej vlády.
Bombové vyhrážky, o ktorých minister hovorí, prebiehali súbežne aj v ďalších krajinách a Česi ich pripísali Rusku. Doposiaľ sme nepočuli ani konkrétny dôkaz o tom, že za konaním atentátnika z Handlovej stál niekto ďalší.
Pri incidente s kritickou infraštruktúrou došlo k vyhosteniu, no nepadlo žiadne obvinenie. Systémy katastra boli podľa verejne dostupných informácií nedostatočne zabezpečené. A dnes sú spochybňované už aj občianske protesty, za ktorými sú mimovládky pomáhajúce susedom (Mier Ukrajine) či bojujúce proti fašizmu (Nie v našom meste).
Spomínaný Gašpar komentoval správu SIS a snahu o odvolávanie Roberta Fica za hľadanie „rozbušky“ typu vražda Jána Kuciaka. Totožný konšpiračný naratív pritom dlhodobo hlása konšpirátor a extrémista Daniel Bombic.
Rétorika Šutaja Eštoka používa rovnaké klamlivé tvrdenia a nateraz nepodložené prepojenia, ako v minulosti Ruská federácia na ospravedlňovanie vojenských krokov proti okolitým štátom. Najvyšší predstavitelia Slovenska pritom chodia na návštevy do Moskvy a s Vladimirom Putinom si podával ruku samotný premiér.
Tibor Gašpar zase nevylúčil možnosť vystúpenia z EÚ a NATO ako jednej z teoretických alternatív do budúcna. Paradoxne je to práve členstvo v EÚ a NATO, ktoré nás chránia pred tým, aby raz Putin vyjadrenia podobné Eštokovmu nezneužil na svoje expanzné chúťky.
Ruská propaganda medzičasom neváhala a naratív o zahraničím riadenom majdane prevzala. Vo vysielaní štátnej televízie RT ho ako respondent legitimizoval generál vo výslužbe Jozef Viktorín, v súčasnosti člen predsedníctva krajne pravicovej Republiky. Bývalý minister obrany Jaroslav Naď ho v minulosti obvinil, že hodnosť získal podvodom.
Okienko alternatívnej histórie
Otvorený list stovky psychológov a psychiatrov Robert Fico neprijal konštruktívne. Viacerí koaliční predstavitelia na nich zaútočili, no reakciou bolo, že ho podpísalo ďalších 500 odborníkov. O pár dní sa pridala viac ako tisícka vedcov, akademikov a stovky učiteľov.

Smerácka europoslankyňa a dezinfluencerka Judita Laššáková zašla až tak ďaleko, že psychológov a psychiatrov prirovnala ku lekárom v nacistickom Nemecku: „Program T4 bol ukážkou toho, ako sa chceli a aj zbavovali Nemci Nemcov. Vedúcu úlohu v tomto svinstve mal lekár so špecializáciou psychiatra – Werner Heyde.“
Laššákovej prekážalo, že sa odborníci bez diagnostiky vyjadrujú k Ficovmu duševnému stavu. Pritom hneď v úvode otvoreného listu zdôraznili, že nechcú hodnotiť premiérovu osobnosť, ale len jeho správanie sa na verejnosti.
K Laššákovej sa pridal aj Ľuboš Blaha. Odborníkov označil za šarlatánov a politických aktivistov, ich list za nenávistný a vyzval ich, aby vrátili diplom: „Ktovie, koľkým Cintulom týmto listom nabili zbraň.“
Aj Blaha hovoril o nacistoch, no až o pár dní neskôr a vo vzťahu k opozičným europoslancom Lucii Yar a Martinovi Hojsíkovi, pretože mu po spoločnej televíznej diskusii nepodali ruku: „Takto kedysi Hitlerovi nacisti nazerali na Židov či Slovanov. Ne-ľudia, ktorým sa ruka nepodáva.“

Vivat Republika
Šalap: Európsky parlament sa zaoberal dôležitou témou regulácie sociálnych sietí. Na Slovensku však celú debatu zatienil šéf krajne pravicového hnutia Republika. Počas toho, ako verklíkoval nezmysly Marka Zuckerberga o fact-checkeroch a cenzúre, začali niektorí kolegovia v pléne vykrikovať. Uhrík, ktorý dovtedy hovoril po slovensky, sa chcel pohotovo ohradiť, no spravil to dosť nešikovne. Namiesto slušného upozornenia použil spojenie: „Shut up, please!“ Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsola mu preto nekompromisne vypla mikrofón a poslala ho na hanbu. Internet si z Uhríka uťahoval ešte dva dni.
Stratení v preklade: Svojho kolegu následne – vo videu z auta, ako inak – obhajovala Lívia Pavlíková, kedysi známa ako „Lívia z Kulturblogu“. Miňo podľa nej len „ráznym a stále slušným tónom“ napomenul kolegov v pléne. Priložila video z Uhríkovho vystúpenia, pričom v priložených titulkoch výraz „Shut up, please!“ preložila ako „buďte ticho, prosím!“ Doslovný preklad pritom znie: „Držte hubu, prosím!“
Vitaj, Miňo: Úspešnejší týždeň prežil Uhríkov kolega Milan Mazurek. Po vzniku europarlamentnej frakcie Európa suverénnych národov bol do nej pôvodne prijatý len Uhrík, Mazurekovo prijatie ovplyvnila jeho turbulentná minulosť. Po mesiacoch zoznamovania sa v Bruseli ho však frakcia vzala medzi seba tak, ako to Uhríkovci ešte v lete avizovali.
SIS vs. ChatGPT
Banskobystrická protifašistická iniciatíva Nie v našom meste sa prihlásila k e-mailu, ktorý bol predmetom tajnej správy SIS prednesenej v parlamente. Koordinátorka platformy Martina Strmeňová zverejnila neškodný e-mail v plnej dĺžke a ako čerešničku na torte dodala, že plán stratégie protestov vytvorila umelá inteligencia, konkrétne četbot ChatGPT.
Toto tvrdenie bolo následne koaličnými predstaviteľmi prekrútené ako snaha vyhovoriť sa na umelú inteligenciu a zbaviť sa zodpovednosti. Najďalej zašiel štátny tajomník ministerstva obrany Igor Melicher, ktorý dokonca aktivistov obvinil, že umelú inteligenciu vôbec nevyužili, plán písal človek a celý príbeh o četbotovi si vymysleli.
„Pokiaľ požiadate aplikáciu ChatGPT, aby vám zostavila plán a harmonogram k protivládnym protestom, tak to aplikácia odmietne urobiť,“ uviedol Melicher. Argumentoval tvrdením, že spraviť niečo také nie je v kompetencii umelej inteligencie. Narážal na fakt, že četboty majú zvyčajne zabudované ochranné mechanizmy zabraňujúce generovaniu škodlivého obsahu.
Melicherov naratív v médiách opakoval aj dnes toľko spomínaný Tibor Gašpar: „Tá má predsa (AI, pozn. red.) zakódovaný v sebe pri tvorbe produktov nejaký etický kódex v tom, že nesmiete nabádať a výstupom z umelej inteligencie nesmie byť návod na protizákonnú činnosť, na násilie, proste na takéto aktivity.“
Nie je ťažké overiť si, kto hovorí pravdu. Strmeňová totiž zverejnila konkrétny príkaz (takzvaný prompt), ktorý zadala do četbota. Melicher zavádzal, nakoľko ako dôkaz predložil screenshoty z ChatGPT, kde je vidieť, že použil úplne iný prompt. Kým Strmeňová zdôraznila, že protesty majú mať nenásilný charakter, Melicher do príkazu pridal slovo „protivládny“.
Výsledkom je, že četbot Melichera odmietol, zatiaľ čo ostatných, ktorí skúšali Strmeňovej prompt, dostali štruktúrou podobný výsledok ako to, čo našla SIS v predmetnom e-maile.
Poznámka o ochranných mechanizmoch četbotov je pravdivá, ale treba zdôrazniť, že táto ochrana sa v mnohých prípadoch dá pomerne ľahko obísť obyčajným preformulovaním otázky. Ide o jednu z najvážnejších slabín umelej inteligencie.
Melicher sa postavil do pozície človeka, ktorý ChatGPT „používa už nejaký piatok a vie veľmi dobre, ako funguje“. Naopak však ukázal, že nerozumie základným princípom jeho fungovania.
Nevinný nacista je vinný
Právoplatný: Najvyšší súd uložil neonacistovi Mariánovi Magátovi za rozširovanie extrémistického materiálu trest odňatia slobody na štyri roky, ako aj trest prepadnutia veci. Prvostupňový súd mu vymeral až šesť rokov, po odvolaní sa však zbavil viny za 22 z pôvodných 43 skutkov.
Magát má na dezinfoscéne silnú podporu. Vykresľovaný je ako neprávom väznený martýr a obeť systému potláčajúceho slobodu slova.

Dva brehy: Inštitút pre nové bezpečnostné hrozby NEST monitoruje od leta minulého roka takzvaný index polarizácie spoločnosti. V januári dosiahol rekordnú hodnotu 41 % a predstavuje nárast o 14 percentuálnych bodov od posledného novembrového merania.
Index reprezentuje pomer videní a zdieľaní príspevkov s potenciálom polarizovať spoločnosť voči celkovému počtu videní a zdieľaní 500 najrozšírenejších príspevkov na sociálnych sieťach.

Neohrozená víťazka
Zuckerbergov efekt: Google a Microsoft čiastočne ustupujú od dobrovoľného európskeho kódexu postupov proti šíreniu dezinformácií, konkrétne od jeho časti vyžadujúcej fact-checking. Situácia je však trochu odlišná v porovnaní s Metou, ktorá ruší overovanie faktov v USA.
Google doposiaľ nevyužíval fact-checking v rámci svojej videoslužby zouTube a pokiaľ ide o vyhľadávač a reklamnú sieť google Ads, firma verí, že má zavedené dostatočné ochranné mechanizmy na predchádzanie systémových rizík spojených s dezinformáciami.
Microsoft tvrdí, že pre jeho vyhľadávač bing overovanie faktov nie je relevantné. Vlastní aj profesijnú sociálnu sieť linkedIn, v jej prípade by údajne nasadenie fact-checkerov nebolo „úmerné rizikovému profilu“ platformy.
Kódex sa tento rok stane integrálnou súčasťou európskej legislatívy o digitálnych službách (DSA), Európska komisia tak získa lepší prístup k dátam o tom, ako jeho signatári dodržiavajú jednotlivé požiadavky. Ich dodržiavanie však bude povinné len pre platformy, ktoré sa k nemu vopred prihlásia a práve to je hlavný dôvod, prečo aspoň nateraz niektoré firmy robia krok späť.
O význame fact-checkingu, bezpečnosti platforiem a vyhliadke ich vzbury proti európskym pravidlám, hovoril v podcaste Disinfo Report odborník na oblasť dezinformácií Peter Jančárik zo spoločnosti Seznam.cz:
Piatoček: Na záver sa vráťme k nedávnemu vyhodnoteniu ankety Tragéd roka 2024. Tak ako v ďalších podobných anketách, aj v tejto zvíťazila ministerka kultúry Martina Šimkovičová. S prehľadom porazila druhého premiéra Roberta Fica. Svätú trojicu uzavrel minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
Dezinfomaják zostavujeme aj s pomocou slovenského AI nástroja GASTON pre transkripciu, sumarizáciu a preklady videí či zvukových nahrávok, ako aj monitorovanie audiovizuálnych zdrojov.

Beata
Balogová
