BRATISLAVA. Jeden z problémov, ktoré má premiér Robert Fico s nedostatkom poslancov v parlamente, by sa mohol čoskoro vyriešiť.
Informoval o tom minister životného prostredia Tomáš Taraba v diskusnej relácii Na telo na Markíze. Podľa neho sa Fico stretáva s odídencami zo strany SNS a „nie sú ďaleko od dohody“.
V hre sú vraj dve ministerstvá
Trojica poslancov Národnej koalície (Rudolf Huliak, Pavel Ľupták a Ivan Ševčík) odišla z poslaneckého klubu SNS po nezhodách s jej predsedom Andrejom Dankom.
Poslanci tiež prestali hlasovať v parlamente. Výnimku urobili len pri schvaľovaní štátneho rozpočtu začiatkom decembra. Huliakovci za svoju podporu koalície žiadajú ministerstvo životného prostredia.
To podľa Tarabu nedostanú. Odísť z neho sa nechystá. Tvrdí, že ho vedie podľa toho, na čom sa dohodli v programovom vyhlásení vlády. Dostať by Huliakovci mohli ale iné ministerstvo.
Podľa Tarabu môže byť pre vzbúrencov k dispozícii ministerstvo športu, ktoré dnes vedie nominant SNS Dušan Keketi. Druhou možnosťou je ministerstvo investícií, odkiaľ by sa jeho šéf Richard Raši mohol presunúť na post predsedu parlamentu.
O tom, aby sa vrátili do koalície, podľa vlastných slov diskutuje aj predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok. Či by ich privítal v klube, ale v diskusnej relácii STVR O 5 minút 12 nepovedal.
Na to, aby sa mohol Raši stať predsedom parlamentu, je nutné, aby sa otvorila najbližšia parlamentná schôdza, ktorá je naplánovaná na 4.februára. Aj podľa Tarabu je kľúčové, či sa ju podarí otvoriť.
Hlasy huliakovcov sú pre vládu momentálne veľmi dôležité. Z pôvodných 79 hlasov má momentálne koalícia pri hlasovaní v parlamente istých len 72. To je o štyri menej, ako potrebuje na otvorenie schôdze či vôbec chod parlamentu. Bez tejto väčšiny nie je totiž parlament uznášaniaschopný.

Nechajte to na nás, tvrdí Šutaj Eštok
Okrem troch hlasov huliakovcov prišla totiž koalícia v sobotu aj o štyri hlasy rebelujúcich poslancov Hlasu. Ján Ferenčák, Roman Malatinec, Radomír Šalitroš a Samuel Migaľ informovali, že už nebudú v parlamente hlasovať.
Reagovali tak na kroky strany Hlas, ktorá zo svojich radov na pracovnom kongrese vyhodila dvoch z nich – Migaľa a Šalitroša. Predseda strany Matúš Šutaj Eštok o nich opakovane hovorí ako o vydieračoch, ktorým ide len o funkcie.
„So znepokojením vnímame vyjadrenia predsedu strany Hlas Matúša Šutaja Eštoka, ktoré sa nezakladajú na pravde a diskreditujú nás. Namiesto diskusie pozorujeme zvýšený záujem policajných a bezpečnostných zložiek o naše osoby,“ tvrdia v stanovisku. Podľa ich vyhlásenia chcú o probléme rokovať s premiérom Ficom.
Šutaj Eštok v nedeľu tvrdil, že vyriešenie situácie máme nechať na koalíciu. Opakovane tvrdí, že ho dvaja vylúčení poslanci nezaujímajú. S Malatincom vraj telefonoval. O čom sa bavili a či sa na niečom dohodli, nepovedal.
Dodal však, že je pripravený aj na možnú rekonštrukciu vlády. Vzťahy v koalícii prirovnal k manželstvu. „Aj so ženou sa niekedy pohádate,“ povedal.
Aby mohol parlament fungovať, potrebovala by koalícia presvedčiť jedného zo štvorice rebelantov. Aj s huliakovcami by stále mala len 75 hlasov.
Šutaj Eštok verí, že v poslaneckom klube Hlasu už nebudú ďalšie zmeny. Autor: TASR
KDH nevylučuje spoluprácu pri ústave
Aj napriek tomu, že koalícia momentálne nemá v parlamente väčšinu, celý víkend jej členovia hovorili o tom, čo by chceli zakotviť do ústavy. Na to by bolo potrebné nájsť 90 hlasov.
Fico v Sobotných dialógoch tvrdil, že do ústavy chce zakotviť, že poznáme len dve pohlavia – muž a žena. „Sú kontakty,“ reagoval na otázku moderátora, či o tom hovorili so stranou KDH.
V nedeľu predseda strany Milan Majerský nevylúčil, že by za takýto návrh zahlasovali. Tvrdil, že chce chrániť Slovensko pred rodovou ideológiou a nebude „hlasovať proti svojmu svedomiu“. Premiér zatiaľ podľa neho ešte nič konkrétne nedal na stôl.
Doplnil, že v KDH si dobre uvedomujú, že Robert Fico prichádza s kultúrno-etickými otázkami len vtedy, keď mu „horí za pätami“. „My o týchto témach na rozdiel od Smeru hovoríme už 35 rokov,“ zdôraznil Majerský.
O zmene ústavy hovoril pred časom aj Andrej Danko, ktorý chce predĺžiť volebné obdobie v samosprávach zo súčasných štyroch na šesť rokov. Strana Hlas sa pridala s požiadavkou „vrátenia moci do rúk regiónov zmenou volebného systému“. Dotkli sa tak témy, ktorú KDH spomína už roky.
Kresťanskí demokrati už dlho hovoria o zmene volebného systému a decentralizácii. Podľa hnutia by malo ísť do regiónov viac financií i kompetencií, zároveň by z doterajšieho jedného volebného obvodu malo vzniknúť osem.

Beata
Balogová
