BRATISLAVA. Mohol im ustúpiť alebo pozastaviť členstvo v strane, ďalej vyjednávať a udržať vládnej koalícii a premiérovi Robertovi Ficovi zo Smeru šancu na záchranu pôvodnej 79-člennej parlamentnej väčšiny.
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok sa však rovno rozhodol urobiť zo svojho prvého kroku aj posledný.
Tradičnou politickou technikou "rozdeľuj a panuj" sa snažil rozdeliť rebelujúcich poslancov Samuela Migaľa, Radomíra Šalitroša, Jána Ferenčáka a Romana Malatinca. Následne proti Migaľovi a Šalitrošovi použil atómovú zbraň vyplývajúcu zo stanov Hlasu - vylúčil ich zo strany.
Jedným ťahom tak oslabil svoju stranu a najmä vládnu koalíciu v parlamente, keďže bez Migaľa a Šalitroša sa môže spoliehať najviac na 77 hlasov. Už po niekoľkých hodinách sa navyše ukazuje, že lídrovi Hlasu jeho mocenský ťah vôbec zrejme nevyšiel.
Migaľ za štvoricu v reakcii zverejnil stanovisko, podľa ktorého zostávajú súdržní a až do vyriešenia ich situácie sa nebudú "pod tlakom" vôbec zúčastňovať na hlasovaniach v parlamente.
Pre koalíciu to znamená, že prinajmenšom dočasne stratila väčšinu, má nanajvýš 75 poslancov a nedokáže presadzovať vládny program.
Aj keď Šutaj Eštok v pondelok tvrdil, že koalícia je stabilná, v skutočnosti jej hrozí aj trvalá strata ďalších troch hlasov poslancov okolo Rudolfa Huliaka, bez ktorých jej sila v parlamente dosahuje iba 72 hlasov.
Zásadný prešľap lídra Hlasu najskôr naznačila nespokojná reakcia premiéra Fica v STVR cez víkend, keď tvrdil, že ich nie je sto, aby jedna z koaličných strán vyhadzovala dvoch poslancov. V pondelok už Fico pristúpil k priamej kritike oboch koaličných partnerov, čo urobil vôbec prvýkrát od vzniku koalície.

"Doteraz som od strany Hlas nedostal vysvetlenie, čo to vyviedli na svojom kongrese," pohoršoval sa Fico na tlačovej konferencii, ktorú si v čase ohrozenia vládnej koalície zvolal k úprave Ústavy, v ktorej navrhuje zakotviť existenciu dvoch pohlaví - muža a ženy. "Po 33 rokoch v politike nechápem, čo Hlas urobil," dodal, čím verejne znemožnil Šutaja Eštoka.
Skupina okolo Huliaka aj skupina okolo Migaľa, a taktiež viacerí ministri ako napríklad Tomáš Taraba, už situáciu považujú za takú vážnu, že ju nedokážu riešiť len v SNS a Hlase. Preto na zásah verejne vyzývajú predsedu vlády.
Ak sa Ficovi nepodarí zabezpečiť stabilnú väčšinu pre svoju vládu, sám pripustil, že riešenie môže hľadať v predčasných voľbách. Tvrdil, že ide o "technické riešenie", ktoré nie je politicky ideálne.
Aké má premiér Fico možnosti:
1. Fico odkazuje voličom: Pýtajte sa Hlasu a SNS
2. Ficova alfa omega: Krok číslo jeden je vyriešiť štvoricu rebelov z Hlasu
- Scenár prvý - získa pre koalíciu všetkých štyroch rebelov z Hlasu
- Scenár druhý - Fico presvedčí aspoň jedného
3. Krok číslo dva: Dohodnúť sa s Huliakom
- Scenár prvý - Huliak získa ministerstvo, porazeným bude Danko
- Scenár druhý - Huliak ustúpi Ficovi
Fico odkazuje voličom: Pýtajte sa Hlasu a SNS
Prvýkrát od vzniku koalície sa v pondelok Robert Fico vyjadroval k jej budúcnosti z pozície predsedu Smeru a nie ako lídra celého vládneho zoskupenia strán. "Ak táto vláda padne, s dôverou sa obráťte na SNS a Hlas," označil svojich partnerov za vinníkov koaličnej krízy.
"SNS vyhnala troch a Hlas vyhnal minimálne dvoch, ale ďalší dvaja sa k ním hlásia, takže vyhnal minimálne štyroch. Pri 79, ktoré má vládna koalícia, dve koaličné strany SNS a Hlas vyhnali siedmich poslancov," zrekapituloval Fico.
Reagoval tak na otázky, či bude rokovať so skupinami okolo Huliaka a Migaľa, v čom ich materské strany či poslanecké kluby zlyhali. "Oni ich vyhadzujú zo strán, označujú ich za podvodníkov, vyvrheľov a vydieračov a neviem čo, a potom hovoria: Robert vyrieš to. Nie som malé dieťa," ohradil sa Fico.
"Tieto detinské hry, ak si chce Hlas hrať, nech si ich hrá, s nami ich hrať nebude," oznámil. Znamenalo by to, že Fico už ani nemieni sám podnikať kroky pre záchranu vládnej väčšiny v parlamente.
Napokon dodal, že od koaličných strán Hlas a SNS bude "očakávať rozhodnutie podstatne rýchlejšie, ako možno sami očakávali". Nespresnil, čo tým myslí. V januári adresoval obom stranám výzvu, aby zastabilizovali svoje kluby poslancov do marca.
Fico však očakáva, že strany Hlas a SNS budú pripravené dodať vláde dostatočnú podporu na schôdzi parlamentu so začiatkom 4. februára. Fico zároveň vyslal voličom signál, že to nie je Smer, kto priblížil koalíciu k jej koncu a k prípadným predčasným voľbám.
"Smer je ako kameň" vysvetľoval Fico s tým, že by nikdy neohrozili existenciu svojej vlastnej vlády. Neznamená to však, že Fico sa v skutočnosti o záchranu koalície neverejne nepokúsi.
Ficova alfa a omega: Prvý krok je vyriešiť štvoricu rebelov z Hlasu
Nevyhnutným predpokladom na pokračovanie štvrtej vlády Roberta Fica je získať podporu aspoň jedného zo štvorice rebelujúcich poslancov Hlasu.