SaS podáva trestné oznámenie. Autor: SME/Dávid Zimmermann
BRATISLAVA. Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) podáva trestné oznámenia na občianske združenie Brat za brata.
Informovala o tom poslankyňa strany Mária Kolíková. Ako ďalej uviedla, od bezpečnostných zložiek, SIS či prokuratúry nemajú ubezpečenie, že by sa niekto zameriaval na činnosť tohto občianskeho združenia.
SaS aj Slovensko hovoria o prepojení na Rusko
Brat za brata
- slovenský proruský gang motorkárov
- hovoria o „novodobom partizánskom hnutí“ a ľudí vyzýva, aby sa prihlásili a budovali bunky po celom Slovensku.
- motorkári často zverejňujú fotky z návštev Ruska
- začiatkom roka 2023 sa ich šéf Matúš Alexa pochválil fotografiou s riaditeľom ruskej Zahraničnej spravodajskej služby SVR Sergejom Naryškinom. Následne tvrdil, že nevedel, o koho ide
Podľa poslankyne je zjavné, že táto skupina sa aktivizuje a vytvára partizánske bunky a jej činnosť ide proti záujmom Slovenskej republiky.
„Predstavitelia tejto organizácie sa priamo koordinujú s predstaviteľmi Ruskej federácie,“ uviedla ďalej.
„Máme vážne podozrenie, že činnosť tohto združenia napĺňa trestné činy, ktoré súvisia s úkladmi proti Slovenskej republike a s vlastizradou. Preto podávame toto trestné oznámenie,“ dodala.
Kritizovala tiež nečinnosť bezpečnostných zložiek v súvislosti s touto organizáciou.
Skupina Brat za brata nedávno vyzvala na zakladanie „partizánskych buniek“ po celom Slovensku, rovnako OZ uviedlo, že je čas „očistiť Slovensko“.

Poslanec Ondrej Dostál kritizoval, že tajná služba sa venovala nenásilným protestom, ktoré riešila aj Bezpečnostná rada SR, no tejto organizácii sa nevenovali.
Poznamenal, že partizáni boli ľudia, ktorí bojovali so zbraňou v ruke.
„Kto chce dnes násilím presadzovať nejaké politické ciele v demokratickej Slovenskej republike? A toto necháva našich vedúcich činiteľov bez veľkého záujmu,“ tvrdí Dostál.
Je toho názoru, že týmito vyjadreniami skupiny Brat za brata by sa mali zaoberať orgány činné v trestnom konaní či tajná služba.
Poslankyňa Veronika Remišová (Slovensko, KÚ, Za ľudí) považuje za absolútne neprijateľné, aby nejaká skupina rozvracala štát a demokratický systém SR.
"Pretože toto oznámili - že tu idú zakladať partizánske bunky a rozvracať systém Slovenskej republiky," poznamenala. Predseda poslaneckého klubu Slovensko, KÚ, Za ľudí Michal Šipoš upozornil, že skupina pôsobí najmä na sociálnych sieťach.
Je podľa neho evidentné jej prepojenie na Ruskú federáciu.
Riaditeľ Slovenskej informačnej služby Pavol Gašpar uviedol, že k predmetu spravodajského rozpracovania sa nemôže vyjadrovať.
"Keď sa máme zaoberať činnosťou cudzích spravodajských služieb alebo nejakých iných organizácií, ktoré ohrozujú bezpečnosť občanov na Slovensku, tak budú predmetom spravodajského záujmu," uviedol.
SaS: Prezident by mal žiadať predčasné voľby
SaS tiež odmieta úvahy o rekonštrukcii vlády alebo úradníckej vláde. Jediné riešenie vidí v predčasných voľbách.
"Vládna koalícia skončila a nasledujúce mesiace budú mesiace marazmu, keď nebudú myslieť na ľudí, keď sa budú starať iba o seba a svoje pozície," vyhlásil predseda strany Branislav Gröhling.
Tvrdí, že prezident Peter Pellegrini by mal žiadať predčasné voľby.

Na tohtotýždňovom stretnutí opozície s hlavou štátu, ktoré sa pravdepodobne uskutoční vo štvrtok, sa chce Gröhling pýtať Pellegriniho aj na jeho možné zásahy do straníckej politiky Hlasu.
Strana Hlas minulý týždeň vylúčila zo svojich radov dvoch poslancov, tí sa spolu s ďalšími dvomi rozhodli nateraz nehlasovať v parlamente. Koalícia tak má 75 hlasov, pričom na parlamentnú väčšinu potrebuje