SME

Kopú do ľudí v MHD aj na ulici. V Bratislave vyčíňa maskovaná skupina, používa neonacistickú symboliku

Polícia po útočníkoch pátra.

Polícia zdieľala fotografiu útočníkov.Polícia zdieľala fotografiu útočníkov. (Zdroj: Polícia SR)

BRATISLAVA. „Pomoc, pomoc! Skinheadi ma napadli," počuť na videu muža, ktorý sa chúli na chodníku po útoku skupiny maskovaných mužov v Bratislave.

Bitku si natočili útočníci, na sociálnych sieťach telegram a tiktok ich zverejnili viacero. Účty pomenovali White Zone (biela zóna) a White Zone SS.

Účty útočníkov sa už nedajú dohľadať. Zmizli potom, ako na nich v piatok 24. januára upozornil Nový Čas. Bulvárny denník vytvoril zostrih z troch videí, ktoré skupina zverejnila. Na jednom v pravom hornom rohu vidieť smrtihlav s dvoma prekríženými hnátmi. Symbol používala aj divízia SS.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je zrejmé, kto je cieľom útokov. Na jednom videu bol obeťou muž s tmavšou pokožkou, na ďalších dvoch belosi, u ktorých nie je jasné, z akej sociálnej vrstvy sú.

Ani jedna z obetí doteraz nepodala na mestskú ani štátnu políciu žiadny podnet.

„Napriek uvedenej skutočnosti sa preverovaním všetkých dostupných informácií zaoberáme," ohlásil hovorca krajského riaditeľstva polície Michal Szeiff.

Polícia po vražde Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča v roku 2022 tvrdila, že posilní monitorovanie sociálnych sietí. SME teraz neodpovedala, či sledovala aj aktivitu spomenutej skupiny.

Používajú neonacistické symboly

Skupina vyčíňala v centre a širšom centre hlavného mesta na uliciach a vo vozidlách MHD. Má približne desať členov, nie je jasné, ako dlho pôsobí.

SkryťVypnúť reklamu

Mestská polícia útoky nenašla na kamerových záznamoch. Po skupine pátra spolu so štátnou políciou. So situáciou oboznámili aj pracovníkov operačného a kamerového pracoviska.

„Len čo zaznamenajú akékoľvek podozrivé správanie alebo protiprávnu činnosť, bezodkladne na miesto vyšlú najbližšiu hliadku," spresňuje hovorkyňa bratislavskej mestskej polície Barbora Krajčovičová.

Čitatelia poslali redakcii aj ďalšie fotky, na ktorých sú údajne členovia skupiny, ktorých identifikovali podľa snímok z ich zmazaného účtu.

Na jednej snímke pózujú muži s tričkami Good Night Left Side (Dobrú noc, ľavica), na ktorých je obrázok postavy, ktorá kope do postavy na zemi.

Jeden z mužov má na tričku symbol kolovratu, v strede ktorého je smrtihlav a nad ním rozprestiera krídla orlica. Muži držia v rukách aj zástavu, na ktorej sa píše „Victory or Valhalla" (víťazstvo alebo Valhalla), čo je jedno z neonacistických hesiel.

SkryťVypnúť reklamu

Snímku skupiny, na ktorej vidno osem prevažne maskovaných mužov, zdieľala na facebooku aj polícia. Verejnosť žiada o spoluprácu pri objasňovaní protiprávneho konania útočníkov.

Prevažne maskovaní muži na fotke majú podobný imidž. Bombery, čierne členkové topánky s bielymi šnúrkami a tváre prekryté čiernymi rúškami, na niektorých sú znázornené kosti čeľuste.

Victory Vargic spolu s ďalšími ľuďmi zverejnili na sociálnej sieti výzvu, v ktorej cielia na tých, ktorí polícii nedôverujú. Študuje právo na Univerzite Komenského.

„Veľa ľudí nie je ochotných obrátiť sa na políciu. Kvír (LGBTI+) ľudia a polícia nemajú dobré vzťahy," vysvetľuje Vargic s tým, že so zhromaždenými svedectvami sa chce obrátiť na ombudsmana.

Radikalizujú ich aj politici

Michal Berta sa o skupine útočníkov dozvedel od svojich rodičov. Je terénnym sociálnym pracovníkom v združení Kaspian. So zradikalizovanou mládežou pracuje bežne, najmä s futbalovými ultras alebo členmi proruskej skupiny Brat za brata.

SkryťVypnúť reklamu

„Hovorili mi to v súvislosti s piatkovým protestom, na ktorom som sa zúčastnil. S touto konkrétnou skupinou som sa na proteste nestretol, neviem ani o tom, že by bolo niektoré z našich detí členom zoskupenia," hovorí Berta.

Mládeži s radikálnymi názormi sa snaží poskytovať širší pohľad na problémy, ktoré by chcela riešiť násilím.

„Deti si neuvedomujú, čo spôsobujú druhej strane a ako to môže vnímať, ani čo môže byť za daným sociálnym javom, ako napríklad migrácia. Majú o tom len veľmi skreslené a jednostranné informácie," vysvetľuje.

Začína si všímať, že mládež v tomto období radikalizujú aj vyjadrenia politikov.

„Pracoval som napríklad s jednou osobou, ktorá si na základe informačných kanálov vládnych strán myslela, že ľudia v piatok protestovali za práva LGBT komunity, a nie pre stav štátu, a aby upozornila na korupciu," pokračuje.

SkryťVypnúť reklamu

Hrádzou proti šíreniu extrémizmu by mal byť podľa Estery Köverovej v prvom rade štát. Upozorňuje, že v krajine stále neexistuje program, ktorý by sa zradikalizovanou mládežou zaoberal.

„Polícia ich môže chytiť, obviniť, ale čo s tým ďalej? Sú už zradikalizovaní. Buď dostanú trest odňatia slobody, alebo sa dostanú pod dohľad probačného úradníka," hovorí s tým, že ideálne by bolo, ak by štát zriadil terénny tím, ktorý by s odsúdenými nadviazal vzťah a kontakt.

Köverová pôsobí v združení Mládež ulice, kde s kolegami mladých podporuje v „bezpečnom napĺňaní ich potrieb".

Podobný priestor vytvorilo aj mesto na Obchodnej ulici pri stanici mestskej polície, nad dverami visí nápis Izba.

Mestský tím ich zatiaľ neobjavil

Mestský terénny tím pracuje tiež so skupinami mladých so sklonmi k radikalizácii. Nevie o tom, že by jeho klienti boli členmi spomínanej skupiny útočníkov.

SkryťVypnúť reklamu

"Mladí ľudia často preberajú názory z domáceho prostredia, pričom majú tendenciu hľadať jednoduché riešenia pre ventiláciu svojich emócií," hovorí hovorca mesta Peter Bubla.

Často sa opakuje aj strach z neznámeho, potreba patriť niekam a nedostatok sebarealizácie alebo efektívneho trávenia voľného času.

Odborníci zdôrazňujú, že treba myslieť na to, že tínedžeri majú tendenciu vyhraňovať sa vo svojich názoroch a búriť sa proti zaužívaným zvyklostiam.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné

Bratislava

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 415
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 625
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 572
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 288
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu