BRATISLAVA. Schôdzu Národnej rady k vysloveniu nedôvery vláde sa nepodarilo otvoriť ani na druhý pokus. Prezentovalo sa 64 poslancov, na otvorenie schôdze je potrebných 76 zákonodarcov.
Pri prvom pokuse sa ich prezentovalo 66. Predsedajúci schôdze Tibor Gašpar (Smer) stanovil ďalší pokus o otvorenie schôdze na stredu na 10:00.
Rozprava v utajenom režime
Opätovný návrh na zvolanie schôdze k vysloveniu nedôvery vláde podali opozičné strany Progresívne Slovensko, SaS a KDH. Návrh má v pléne uviesť a odôvodniť tentokrát poslanec za KDH František Mikloško.
Na schôdzi, ktorá sa konala v utorok 22. januára, návrh uvádzal predseda progresívneho Slovenska Michal Šimečka.
Zo schôdze vtedy opozícia odišla z dôvodu, že premiér Robert Fico (Smer) požiadal o konanie celej rozpravy v utajenom režime s vysvetlením, že bude informovať o utajovaných skutočnostiach zo správy Slovenskej informačnej služby.

Zdôvodnenie návrhu na vyslovenie nedôvery vláde zostáva rovnaké - vláda sa podľa opozičných poslancov spreneverila svojmu sľubu plniť si povinnosti v záujme občanov Slovenskej republiky. Argumentujú, že Ficov kabinet rozkladá štátne inštitúcie, likviduje či prenasleduje odborných nominantov, osobitne v rezortoch vnútra, kultúry, kultúry, životného prostredia, zahraničných vecí a spravodlivosti.
„Smršť odbornej nekompetentnosti a oligarchického presadzovania záujmov tejto vlády rozkladá funkčnú Slovenskú republiku,“ uviedli poslanci v zdôvodnení návrhu.
Vláda podľa opozície už od začiatku výkonu svojho mandátu ukazuje, že sa vie postarať hlavne o svoje vlastné záujmy, najmä zabezpečiť amnestiu svojim ľuďom a nechať ich uniknúť pred spravodlivosťou. Pripomínajú, že schválená novela
Trestného zákona ovplyvnila prebiehajúce trestné konania nominantov blízkych tejto vláde týkajúce sa podozrenia z korupcie, a to vrátane podpredsedov parlamentu Petra Žigu (Hlas) a Tibora Gašpara (Smer). Kritizujú tiež zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a osobitných zložiek NAKA.
Zahraničnopolitická orientácia Slovenska
Opozícia vyjadruje tiež ostrý nesúhlas s tým, že kroky vlády, jej vyhlásenia a netransparentné návštevy hrubo spochybňujú zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska a z našej krajiny vytvárajú nestabilného, nedôveryhodného partnera, pričom vrhajú Slovensko do medzinárodnej izolácie.
Vláda tiež podľa opozície podviedla občanov v otázke zachovania sociálneho štandardu. Rodiny s deťmi okradla o stámilióny eur cez výrazne nižšie daňové bonusy na deti a starobných dôchodcov cez zrušený rodičovský dôchodok. Poslanci poukazujú aj na dlhodobo zlú a neriešenú situáciu v zdravotníctve, ktorá vyústila do hromadných výpovedí lekárov. Pripomínajú tiež krízu v rámci koalície.
„Rezignácia predsedu vlády SR vládnuť má za následok aj krízu a postupný rozpad vládnej koalície, výsledkom čoho je neschopnosť zabezpečiť uznášaniaschopnosť Národnej rady SR, zvoliť predsedu Národnej rady ako jedného z najvyšších ústavných činiteľov a v konečnom dôsledku aj schvaľovať návrhy zákonov,“ dodali.
SaS hovorí o pohŕdaní ľuďmi
Neotvorenie schôdze je absolútne pohŕdanie ľuďmi na Slovensku a voličmi nielen opozície, ale aj vládnych strán. Povedal to predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling.
Kritizoval, že poslanci koalície na schôdzu neprišli, neprezentovali sa, a tým pádom neumožnili jej otvorenie. „Mohli sa obhajovať, odpovedať na otázky, argumentovať. Mohli povedať, že na Slovensku sa dobre žije, lebo podľa vládnej koalície sa tu dobre žije, a aj preto tu predkladajú také nezmyselné návrhy zákonov, ako je zakotvenie dvoch pohlaví do ústavy,“ povedal.
Ironicky dodal, že na Slovensku zrejme nemáme iné problémy, funguje kataster, nemáme problémy v rezortoch zdravotníctva či vnútra. "Do ústavy idú dať, koľko máme pohlaví. Ja neviem, či Robert Fico nevie, čo má v nohaviciach,“ poznamenal líder liberálov. Koalícia chce podľa neho len prekrývať skutočné problémy.
Gröhling zdôraznil, že vláda by mala riešiť v prvom rade opatrenia, ktoré pomôžu ľuďom na Slovensku. „Momentálne ľudia zažívajú historicky najvyššie zdražovanie, ťažko sa žije na Slovensku. Tak nech sa páni postavia, idú cestovať po Slovensku, nech sa rozprávajú s ľuďmi, nežijú vo svojich bublinách a necestujú do Moskvy,“ odporučil.
Koalíciu podľa neho zaujímajú len mocenské pozície. Líder liberálov tiež odmietol úvahy o rekonštrukcii vlády aj úradníckej vláde. Problém podľa neho vyriešia len predčasné parlamentné voľby.
„Budúci týždeň sa nebudeme prezentovať, nech vládna koalícia ukáže, koľko má hlasov a ako to ovplyvní vládnutie,“ dodal v súvislosti z otvorením riadnej schôdze Národnej rady SR, ktorá sa má začať 4. februára a na ktorej majú byť prerokované zdravotnícke zákony.
Zároveň požiadal opozičných kolegov z Kresťanskodemokratického hnutia, aby nelaškovali so Smerom a neohrozovali tým budúcnosť Slovenska. Reagoval tým na mediálne vyjadrenia podpredsedu KDH Viliama Karasa, ktorý nevylúčil povolebné rokovania so Smerom.
Líder PS a poslanec Michal Šimečka hovoril o obavách vládnej koalície z diskusie o vlastných zlyhaniach. Skritizoval pri tom viaceré kroky vlády, napríklad zvýšenie DPH a upozornil na problémy v zdravotníctve či drahotu.
"Zmarili minulú schôdzu o vyslovení nedôvery vláde. Zneužili pritom tajnú službu, aby pred verejnosťou utajili svoje vlastné zlyhania. A teraz neprišli do práce," podotkol. Vláda sa podľa neho rozpadá. Myslí si, že dozrel čas na predčasné parlamentné voľby.
Šéf KDH a poslanec Milan Majerský vyjadril svoje sklamanie. Nerobil si podľa vlastných slov ilúzie, že sa schôdzu podarí otvoriť, ale je mu ľúto, že vláda nechce počuť o problémoch, ktoré trápia ľudí v SR.
"V podstate ich zapríčinila táto vládna koalícia. Neriešia zdravotníctvo, neriešia podnikateľov, neriešia rodiny," poznamenal. O ďalšom postupe sa chce rozprávať s ostatnými opozičnými lídrami. Myslí si však, že ďalšiu takúto schôdzu nebude mať zmysel zvolávať. "My si počkáme na budúci týždeň na utorok, či vôbec bude uznášaniaschopné plénum na schôdzi NR SR, ktorá bola naplánovaná," dodal.
Neotvorenie schôdze k odvolávaniu vlády namietali aj poslanci z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ. Označili to za trápne. "Chceli sme dnes verejne rokovať o dôvodoch, prečo si myslíme, že by táto vláda mala skončiť. Prečo si myslíme, že by mali byť predčasné voľby. Prečo si myslíme, že by sa karty mali rozdať nanovo, keďže táto vláda nemá väčšinu v parlamente, ale došli im konšpiračné teórie, tak sa tentokrát rozhodli, že schôdzu zmaria úplne," povedal Gábor Grendel (Slovensko, Za ľudí, KÚ).