BRATISLAVA. Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas) potvrdil, že na stredajšie rokovanie vlády predloží súbor legislatívnych návrhov, týkajúci sa dohody vlády s Lekárskym odborovým združením.
Predpokladá, že Národná rada následne nebude mať problém s ich schválením.
Minister podotkol, že nemôže hovoriť za poslancov parlamentu. Pripomenul, že opozícia aj koalícia v čase rokovaní s LOZ hovorila, že opatrenia sú legitímne.
"Neviem prejudikovať, ale predpokladám, že Národná rada by nemala mať problém zákony prijať," vyhlásil Šaško.
Dodatočné náklady, ktoré v súvislosti s dohodou s lekárskymi odborármi v sektore vzniknú, budú podľa jeho slov vykryté v rámci zdrojov, ktoré sú už dnes v rozpočte verejného zdravotného poistenia.
"Nepôjde o navyšovanie z pohľadu verejných financií," dodal. Zdôraznil, že súčasťou dohody sú systémové kroky pre transparentnejšie a efektívnejšie zdravotníctvo.
Smer aj SNS hovoria o podpore
Koaličný Smer je pripravený podporiť zdravotnícke zákony, ktoré prejdú vládou. Na rokovanie vlády by mali byť podľa strany predložené v stredu, potvrdila Ľubica Končalová z tlačového oddelenia Smeru.
"Po schválení vládou budú predložené do NR SR. Potom sa k nim môžeme exaktne vyjadriť. Poslanci Smeru sú však pripravení návrhy, ktoré prejdú vládou, podporiť," uviedla.
SNS podporí zdravotnícke zákony, na ktorých sa dohodla vláda s odborármi, potvrdila riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.
"SNS podporí tieto zákony. Veríme, že sa Hlas konečne dohodne na mene predsedu parlamentu a bude sa rokovať aj o neziskových organizáciách," uviedla.
Opozícia spomína predčasné voľby
Opozičná SaS sa nebude prezentovať na najbližšej schôdzi, na ktorej sa majú riešiť aj zdravotnícke zákony k dohode s odborármi.
Prípadnú podporu legislatívnych návrhov strana podmieňuje dohodou na predčasných voľbách, uviedol predseda SaS Branislav Gröhling.
Poslanci SaS sa podľa jeho slov na schôdzi nebudú prezentovať. Počkajú, či vláda bude mať väčšinu a bude schopná schôdzu otvoriť.
"Ak bude treba podporiť návrhy, budeme konštruktívni, my ich podporíme, ale za podmienky, že sa dohodneme na predčasných voľbách," povedal Gröhling.
Za schvaľovanie zákonov a vládnutie je zodpovedná koalícia, nie opozícia, ktorá má konštruktívne kritizovať to, čo vláda urobila zle. Opozičné Kresťanskodemokratické hnutie zatiaľ nevie, či v parlamente podporí zmenu zdravotníckej legislatívy, informoval predseda KDH a poslanec Milan Majerský.
"Akonáhle budeme vedieť komplexný návrh zákona, povieme, či zahlasujeme za to. Ale pripomínam - s podmienkou, že bude otvorená schôdza," uviedol Majerský. Dodal, že otvorenie schôdze je zodpovednosťou vládnej koalície.

Opozičné Progresívne Slovensko je budúci týždeň pripravené pomôcť pri schvaľovaní zákonov, ak dôjde k dohode na termíne predčasných volieb, uviedol líder hnutia Michal Šimečka s tým, že rozhodnutie nie je finálne.
"Toto je zatiaľ predčasné, lebo ešte prebehnú nejaké rokovania, aj budeme mať zasadnutie klubu a uvidíme, ako to bude vyzerať tesne pred schôdzou," ozrejmil Šimečka.
Podľa jeho slov v tejto chvíli nedáva logiku, aby opozícia pomáhala vláde, ktorá v parlamente stratila väčšinu. "Treba sa pýtať vlády, či teda majú schopnosť vládnuť a prijímať zákony, alebo nemajú. Ak nemajú, ak priznajú, že nemajú väčšinu na to, aby schválili tie zdravotnícke zákony, my sme pripravení pomôcť aj preto, aby lekári neodchádzali zo Slovenska, aj preto, aby sa stavebný zákon mohol upraviť, ale poďme sa teda dohodnúť na termíne predčasných volieb," povedal líder PS.
Poslanci opozičného hnutia Slovensko koalícii s otvorením februárovej schôdze parlamentu nepomôžu, uviedol hovorca hnutia Matúš Bystriansky.
"Ak sa však dovtedy Ficovi podarí kúpiť neposlušných poslancov a schôdzu otvoria, zaujmeme stanovisko k hlasovaniu o jednotlivých zákonoch na základe ich obsahu," uviedol.
Podotkol tiež, že ak by koalícia schválila pozmeňujúce návrhy opozičného hnutia, nemusela by riešiť hroziaci kolaps v zdravotníctve.
Gašpar verí, že koalícia bude mať dosť poslancov
Podpredseda parlamentu Tibor Gašpar (Smer) verí, že na riadnej schôdzi, ktorá sa má začať budúci týždeň, bude mať koalícia potrebných 76 poslancov a možno aj viac.
SNS a Hlas podľa neho deklarovali, že situáciu riešia v rámci poslaneckých klubov. Zdravotnícke zákony by sa mali podľa neho schváliť podľa dohody, no riešiť sa bude ešte rozsah finančných nákladov legislatívy.
Zopakoval, že koalícia sa v utorok neprezentovala pri návrhu na odvolanie vlády, pretože opozícia mala možnosť o téme diskutovať minulý týždeň a neurobila tak.
"Chcem veriť, že to bude stále viac ako 76, že schôdza prebehne, že možno bude v zúženom režime, čo sa týka programu," povedal Gašpar o tom, koľko poslancov podporí otvorenie schôdze, ktorá sa má začať o týždeň v utorok.
Kritizoval lídra PS Michala Šimečku za jeho tvrdenia o potrebe predčasných volieb. "Strany Hlas a SNS majú za úlohu riešiť si svoju situáciu v kluboch a zatiaľ deklarujú, že 76 bude, možno aj viac," dodal s tým, že výsledok diskusií majú Hlas i SNS oznámiť pred schôdzou.
"Keď nebudú vedieť zabezpečiť dostatok hlasov, musí prísť nejaké riešenie, ale nebudem to riešenie teraz pomenovávať," skonštatoval Gašpar.
Vyriešiť sa podľa neho ešte musí otázka vydokladovania nákladov na zdravotnícke zákony, na ktorých sa dohodlo ministerstvo zdravotníctva s lekárskymi odborármi.
"Zaviazali sme sa, že pristúpime k schváleniu týchto zákonov v tej podobe, v akej to deklaroval aj lekársky odborový zväz, ale ak to má mať iné dosahy, musíme o tom začať diskutovať," priblížil Gašpar.
Zmluva s odborármi
Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas) v decembri 2024 v mene vlády podpísal s LOZ zmluvu o nastolení sociálneho zmieru v zdravotníctve. Vláda sa v nej zaviazala k plneniu viacerých požiadaviek lekárskych odborárov.
Uzavretím zmluvy sa podarilo zabrániť kolapsu nemocníc, ktorý hrozil pre výpovede viac ako 3 300 lekárov. Lekári sa vrátili do nemocníc podmienečne a vláda musí do konca februára 2025 splniť sľuby, ku ktorým sa zaviazala.