Rodičia piatakov, ôsmakov a najmä deviatakov stoja pred rozhodnutím, akú strednú školu vybrať svojmu dieťaťu. Kým piataci skúšajú osemročné gymnáziá, ôsmaci bilingválne verzie, deviataci môžu šťastie vyskúšať na štyroch rozličných odboroch.
Celkovo je miest na stredných školách viac ako žiakov končiacich základnú školu. Či sa dieťa dostane na tú vysnívanú, však isté nie je. Štúdium na gymnáziu je pre mnohých rodičov a žiakov stále atraktívne, pretože otvára dvere do rôznych odborov a vysokých škôl. Viaceré kraje si však nastavili stratégiu, že podiel študentov v jednotlivých ročníkoch gymnázií je najviac na úrovni 20 percent.

Vzdelanie pre trh
"Demografická krivka nemá výraznú tendenciu rásť a detí nám do škôl neprichádza viac. Plány nastavujeme tak, aby sa žiaci vzdelávali pre trh práce," skonštatovala Lenka Kukučková z oddelenia komunikácie Trenčianskeho samosprávneho kraja. V tomto kraji je najväčší záujem o Obchodnú akadémiu M. Hodžu, Strednú zdravotnícku školu C. Šimurkovej a tiež SOŠ obchodu a služieb, všetky v Trenčíne.
V článku sa ďalej dočítate:
- Akí absolventi chýbajú na trhu práce?
- Ako sa snažia kraje podporovať záujem o nedostatočne obsadené odbory?
- O aké stredné školy majú záujem rodičia a ich deti?
- Aké nové odbory sa otvárajú v najbližšom školskom roku v jednotlivých krajoch?
"Firmy a priemysel vykazujú čoraz väčší dopyt po absolventoch odborných škôl. Chýbajú pracovníci najmä v technických, remeselných a podnikateľských oblastiach," dodala Zuzana Vilčeková z komunikačného oddelenia Nitrianskeho samosprávneho kraja. Ten sa v rámci škôl vo vlastnej pôsobnosti snaží zachovať podiel gymnázií na zhruba 25 percentách.
Podpora remeslám
V Trnavskom kraji sa nedostatočne obsadené, no perspektívne študijné odbory na stredných školách snažia podporovať cez mesačné štipendium, ale aj bezplatné cestovanie prímestskými autobusmi či ubytovanie v internátoch.