SME

PS navrhuje súbor opatrení pre vyššiu bezpečnosť v školách

Školy by mali mať väčšiu kompetencie a viac údajov o problémových žiakoch.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

BRATISLAVA. Hnutie Progresívne Slovensko (PS) plánuje v marci predložiť do parlamentu návrhy zákonov, ktoré by mohli pomôcť predísť útokom na školách.

Ako hnutie uviedlo, učiní tak v prípade, ak rezort školstva nepríde s vlastnými riešeniami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Informovanie o problémových žiakoch

Ako priblížia poslankyňa za PS Viera Kalmárová, ich legislatívne návrhy by sa mali týkať napríklad prenosu informácií o problémových žiakoch medzi školami, napríklad pri prechode zo základnej na strednú školu, prípadne pri prestupe medzi školami.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Kľúčovým pre bezpečnosť na školách je kvalitný podporný tím, tvrdí Únia miest Slovenska Čítajte 

„Školu by povinne mali informovať o problematickom správaní žiaka aj jeho zákonní zástupcovia či inštitúcie, ktoré s ním pracujú - napríklad polícia alebo sociálna kuratela,” vraví Kalmárová.

Viac kompetencií škole

Dodala, že je potrebná aj zmena v nedostatočných kompetenciách škôl, aby mohli v kritických momentoch zabrániť najhoršiemu.

„V extrémnych prípadoch, aký bol v Spišskej Starej Vsi, by škola mohla dočasne vylúčiť potenciálne nebezpečného žiaka, a mala by mu vzdelávanie poskytovať dištančnou formou,” ozrejmila poslankyňa.

Posilniť poradenstvo

Tina Gažovičová z PS tiež upozornila na nedostatok školských psychológov aj na kritický stav duševného zdravia mladých.

„Poradenské služby sú poddimenzované a v tejto situácii hrozí, že minister Drucker zoberie časť peňazí určených na financovanie reformy podporných opatrení, aby zabezpečil sľúbené zvýšenie platov učiteľov. Apelujeme naňho, aby tieto dve veci oddelil a neuberal z pomoci deťom,” zdôraznila Gažovičová.

SkryťVypnúť reklamu

Proti radikalizácii

Poslanec Michal Sabo (PS) doplnil, že odborníci dlhodobo upozorňujú na radikalizáciu u mladých ľudí.

Súvisiaci článok Zamestnanci zo školstva vytkli vláde útok na demokraciu a ignorovanie odborníkov Čítajte 

„Predstavitelia koalície však neustále útočia na mimovládne organizácie, ktoré štát v oblasti duševného zdravia suplujú. Mnohé museli žiadať o pomoc s financovaním aj verejnosť. Vláda totiž nevyhlasovala alebo zdržiavala grantové výzvy. Hrozilo dokonca, že jedno z občianskych združení bude musieť zatvoriť tri centrá pomoci," upozornil.

Poslankyňa za PS Ingrid Kosová skonštatovala, že na školách je potrebné bezpečné prostredie pre deti, no podľa nej pre súčastného predsedu vlády Roberta Fica školstvo nie je priorita.

„Ľudia, ktorí majú väčšinu moci v krajine blúznia o akomsi prevrate. Pritom vidíme, že skutočne ohrozené sú naše deti a mládež. Stali sa obeťou polarizovanej spoločnosti a nenávistných prejavov na sociálnych sieťach zo strany samotných predstaviteľov vlády. Tí ignorujú potrebu moderného a bezpečného školského prostredia," myslí si.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 15 159
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 184
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 939
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 642
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 335
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 393
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 031
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 710
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Hokejisti Prešova sa tešia z postupu do slovenskej extraligy

Skaličania napriek problémom suveréna ligy z Prešova potrápili.


Marek Ondrejka, generálny manažér FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble.

Pre pražskú Slaviu by bolo zaujímavejšie, ak by sme boli v Niké lige, tvrdí manažér Zlatých Moraviec.


Reprezentácia Slovenska na ME do 21 rokov, rok 2000.

Najväčší turnaj v dejinách Slovenska má vidieť viac ako sto miliónov ľudí.


Brankár Michal Prádel.

Slovenskí hokejisti inkasovali z každého oslabenia.


SkryťZatvoriť reklamu